Traveldata: Ćwierć tysiąca złotych za ferie więcej

O 259 złotych wzrosła średnia cena wyjazdu na zimowe ferie w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku. Najtańsze oferty były w biurach podróży TUI Poland, Primie Holiday i Best Reisen.

Publikacja: 19.11.2019 02:14

Traveldata: Ćwierć tysiąca złotych za ferie więcej

Foto: Fot. AFP

Badanie Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata pokazuje, że ferie z biurem podróży w okresie 10-16 lutego 2020 potaniało w ostatnim tygodniu o 12 złotych. Jak pisze prezes Traveldaty Andrzej Betlej najwięcej spadła średnia cena wyjazdu do Portugalii – o 92 złote . Również wypoczynek na Dżerbie i Gran Canarii był sporo tańszy – o 79 i 71 złotych.

Największe zwyżki Traveldata odnotowała w wypadku podróży zimowej na Lanzarote i Maltę (poprzednio na tych kierunkach były duże spadki) – o 87 i 50 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu Traveldata ilustruje mapą, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia na wykresie niżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Jak pisze Betlej, w minionym tygodniu ceny wyjazdów do dwóch najpopularniejszych miejsc zimowego wypoczynku, czyli do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie, zmieniły się stosunkowo niewiele – spadły średnio o 34 złote w wypadku Egiptu i wzrosły o 18 złotych w odniesieniu do Kanarów. W ostatnich dwóch tygodniach w obu tych kierunkach odnotowano całkiem znaczące wzrosty – w Egipcie o 115 złotych, a na Wyspach Kanaryjskich o 234 złote. W wypadku pozostałych kierunków zmiany były wyraźnie mniejsze.

Ćwierć tysiąca w górę

Z porównania cen tegorocznych, z ostatniego tygodnia, z cenami sprzed roku wynika z kolei, że wyjazd z biurem podróży w okresie między 10 a 16 lutego 2020 roku kosztował w tym roku średnio o 259 złotych więcej niż rok temu. To duża różnica, chociaż utrzymująca się od kilku tygodni, można powiedzieć, ponieważ w poprzednich zestawieniach ceny też były wyższe – o 96, 266 i 255 złotych.

„Poprzednie przejściowe duże obniżenie się skali wzrostu cen w porównaniu rocznym (z 266 do 96 złotych) wynikało ze znacznego podwyższenia bazy odniesienia sprzed roku, które było w przeważającej mierze skutkiem ówczesnych znacznych zwyżek cen na kierunkach egipskich i kanaryjskich w biurze TUI Poland, zaś obecnie sytuacja wróciła już do obserwowanej wcześniej normy” – wyjaśnia ekspert z Traveldaty.

Podwyżki są większe – wskazuje Betlej – niż wynikałoby to ze wzrostu kosztów organizatorów wyjazdów. Ceny paliwa lotniczego utrzymały się na znacząco niższym poziomie niż przed rokiem i w minionym tygodniu wyniosły 2,63 złotych za litr wobec 2,88 złotych za litr przed rokiem, co oznacza spadek o 8,7 procent (przed tygodniem i dwoma tygodniami spadki wyniosły 12 i 12,3 procent). Zarazem złoty w zestawieniu z euro i dolarem był słabszy rok do roku o około 0,4 procent. W rezultacie wpływ ceny paliwa i różnicy kursów był korzystny dla organizatorów i wyniósł między minus 25, a minus 35 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Spośród najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) nieco większy wzrost rok do roku osiągnęła średnia cena wypoczynku w Egipcie, było to 177 złotych. Przy czym najbardziej podniosła się cena wycieczek do Marsa Alam – o 277 złotych. Najmniej natomiast do kurortów na Synaju – o 83 złote.

Zimowy wyjazd na Wyspy Kanaryjskie średnio podrożał o 152 złote. W ich wypadku Fuerteventura i Teneryfa zdrożały ponad średnią, czyli o 250 złotych i 202 złote. A jedyny i to nieduży spadek ceny w tym ujęciu odnotowano na Gran Canarii – o 24 złote – opisuje Betlej.

Na mniej masowych kierunkach – dodaje autor opracowania – zdecydowanie największy wzrost średniej ceny wycieczek rok do roku odnotowano w Maroku – o 838 złotych. Z znaczne na Cyprze i Malcie – o 527 i 476 złotych. Znacznie bardziej umiarkowane były tym razem zwyżki średnich cen wyjazdów do Turcji i Portugalii – o 242 i 145 złotych.

Jedyna zniżka – 10 złotych

Jedyną i do tego bardzo niewielką zniżkę średniej ceny wyjazdów organizowanych przez dużych i średnich organizatorów, Traveldata odnotowała w ofercie biura TUI Poland – chodziło o 10 złotych. Relatywnie nieduży wzrost cen w skali roku zauważyła też w Primie Holiday i Best Reisen – o około 25 i 55 złotych. Średnie ceny w ofertach innych biur wzrosły od 115 (Sun & Fun) do prawie 380 złotych.

W bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 13 zimowych kierunków i trzech kategorii hoteli, kolejny raz pozycję lidera zajął TUI Poland z 15 najtańszymi ofertami. Przed Rainbow z 13 i Eximem Tours z 9 ofertami.

Najwięcej najniżej wycenionych wyjazdów do hoteli trzygwiazdkowych miał Rainbow, do czterogwiazdkowych Exim Tours i TUI Poland, a do hoteli pięciogwiazdkowych TUI Poland.

Jeśli najtańsze oferty ułożyć według kierunków, to do Egiptu najwięcej takich wyjazdów miały Rainbow i Best Reisen (po 4 oferty) i Prima Holiday (3 oferty). W wypadku Wysp Kanaryjskich były to Rainbow i TUI Poland (po 6 ofert) oraz Itaka (4 oferty).

„Należy zaznaczyć, że wysoka pozycja biura TUI Poland w tym ujęciu w dużej mierze wynika z tego, że posiada ono jako jedyne oferty na niektórych kierunkach (Lanzarote, Dżerba i Fuerteventura 5*), co daje mu aż siedem wskazań (na 15), podczas gdy na pozostałych kierunkach zajmuje pozycję drugą lub trzecią (zwykle za biurami Exim Tours i Rainbow)” – zaznacza Betlej.

Traveldata przedstawia też tabelę biur podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały klientom wyjazdy po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. Zestawienie powstało z zachowaniem ścisłej porównywalności oferowanych kierunków. A zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

W zestawieniu pierwszej piątki touroperatorów odnotowano tylko jedną zmianę wobec zestawienia sprzed dwóch tygodni. – Exim Tours i Rainbow zamieniły się na pozycjach trzeciej i czwartej. W tym pierwszym biurze ceny wzrosły w nieco mniejszym stopniu niż w drugim. Na czele całego zestawienia nadal widnieją natomiast Best Reisen i Sun & Fun, które swoje pozycje zawdzięczają korzystnym cenom podróży do Egiptu, chociaż Best Reisen dodatkowo też na Maltę.

""

turystyka.rp.pl

Ryanair i Wizz Air trzymają wysokie ceny

Traveldata, która bada też ceny przelotów tanimi linami lotniczymi, sporządza na tej podstawie wykresy. Grubsza linia oznacza w nich średnie ceny przelotów w czasie obecnych ferii zimowych (m.in. w woj. mazowieckim), a cieńsza w poprzednim sezonie zimowym. Zielone pole między liniami oznacza spadek cen rok do roku, a czerwone ich wzrost. Na wykresach uwzględniła jedynie rejsy, które występowały w obu tych sezonach jednocześnie (21 połączeń w Ryanairze i 11 w Wizz Airze).

W Ryanairze w ostatnich dwóch tygodniach ponownie w największym stopniu zdrożały, licząc rok do roku, ceny biletów do Portugalii – średnio o 262 złote. Wyraźnie mniej przewoźnik podniósł ceny lotów do Włoch, Grecji i Hiszpanii – odpowiednio o 85, 84 i 75 złotych.

""

turystyka.rp.pl

Wizz Air dość znacznie podniósł ceny rejsów do Włoch – średnio o 206 złotych. Jednocześnie mocno opuścił do Hiszpanii – o 532 złote. Podobnie jak miało to już miejsce w poprzednim sezonie zimowym z zestawiania zniknęły kierunki portugalskie, z których Wizz Air zrezygnował (połączenia do Lizbony i Porto zarówno z Warszawy jak i z Katowic) – opisuje Betlej.

""

turystyka.rp.pl

Jak zastrzega autor, ceny bieżące mogą w najbliższych sezonach zimowym i letnim zmieniać się nieco inaczej niż dotąd, już od wielu miesięcy bowiem tani przewoźnicy ograniczają tempo ekspansji w Polsce, jeśli chodzi o kierunki stricte turystyczne. Widać również, że skupiają się na miesiącach największego ruchu turystycznego.

Najistotniejszą zmianą w tym sezonie zimowym jest redukcja liczby połączeń na Wyspy Kanaryjskie z ośmiu tygodniowo w sezonie 2018/19 do jedynie sześciu w sezonie 2019/20, choć skala redukcji jest w tym sezonie mniejsza niż miało to miejsce przed rokiem, gdy liczba rejsów na tym kierunku spadła z 12 do 8 tygodniowo.

Osłabianie ekspansji na rynku polskim może wynikać z chęci wykorzystania w Europie Zachodniej sytuacji po upadku Thomasa Cooka i jego linii lotniczej oraz wynikającej z przedłużającego się uziemienia boeingów 737 Max – wyjaśnia prezes Traveldaty.

Badanie Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata pokazuje, że ferie z biurem podróży w okresie 10-16 lutego 2020 potaniało w ostatnim tygodniu o 12 złotych. Jak pisze prezes Traveldaty Andrzej Betlej najwięcej spadła średnia cena wyjazdu do Portugalii – o 92 złote . Również wypoczynek na Dżerbie i Gran Canarii był sporo tańszy – o 79 i 71 złotych.

Największe zwyżki Traveldata odnotowała w wypadku podróży zimowej na Lanzarote i Maltę (poprzednio na tych kierunkach były duże spadki) – o 87 i 50 złotych.

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
Jedno z największych europejskich biur podróży sprzedane za 1 euro
Biura Podróży
Mistrzyni olimpijska ambasadorką turystyki aktwnej w Itace
Biura Podróży
Rekordowa sprzedaż eSky. „Zawdzięczamy ją pakietom dynamicznym”
Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?