Traveldata: Ciepłe ferie ciągle w cenie

Najwięcej tanich ofert wyjazdów na ferie do Egiptu miały Best Reisen i Sun & Fun. Na Wyspy Kanaryjskie najtaniej można było wyjechać z Itaką. Z kolei podróż na Turecką Riwierę można było kupić niedrogo w TUI Poland i Primie Holiday – pokazuje raport.

Publikacja: 17.12.2019 01:08

Traveldata: Ciepłe ferie ciągle w cenie

Foto: Fot. AFP

O 5 złotych spadła w biurach podróży w zeszłym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami między 10 a 16 lutego 2020 roku, a więc na ferie na Mazowszu. W poprzednich tygodniach spadła o 29 i 12 złotych, rosła o 10, spadła o 3 i rosła o 121 złotych – opisuje prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej w najnowszym, cotygodniowym raporcie dotyczącym cen u touroperatorów.

Najbardziej średnia cena obniżyła się na wyjazdy do Portugalii – o 185 złotych (poprzednio był tam duży wzrost). Dużo też straciła w wypadku wyjazdów na Teneryfę (ponownie) i do Maroka – o 155 i 122 złote.

Z kolei drastycznie podskoczyła na wyjazdy na Maltę – o 438 złotych (poprzednio na tym kierunkach były największy spadek). Dużo mniej rosła na ferie na Fuerteventurze (czwarty raz z rzędu) – o 59 złotych i Gran Canarii (odreagowanie poprzedniego dużego spadku) – o 32 złote.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawiony jest na wykresie niżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Widać, że w minionym tygodniu kolejny raz spadły ceny na dwóch najbardziej popularnych kierunkach zimowego wypoczynku, czyli na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie – o średnio 31 i 5 złotych, a w okresie ostatni dwóch tygodni na tych kierunkach zniżki wyniosły 10 i 56 złotych.

W wypadku pozostałych kierunków zmiany cen w tym okresie były wyraźnie większe. W ostatnim tygodniu jedynym kierunkiem, na którym ceny rosły (oprócz pojedynczych Wysp Kanaryjskich) była Malta. Pomijając Portugalię i Maroko, obniżki na pozostałych kierunkach były nieduże i zawierały się w przedziale od 5 do 31 złotych.

Ćwierć tysiąca przewagi

Badanie średniej ceny i porównanie jej ze średnią sprzed roku na wyjazdy w pierwszym tygodniu ferii zimowych w województwie mazowieckim w latach 2019 (okres 28 stycznia – 3 lutego) i 2020 (okres 10 – 16 lutego) pokazało, że tegoroczna średnia cena była większa niż ta z zeszłego roku o 251 złotych (w poprzednich zestawieniach ceny były wyższe o 228, 259, 96, 266 i 255 złotych).

Jak zauważa autor raportu, w badanym tygodniu ceny paliwa i walut nie zaważyły na kosztach organizatorów wyjazdów. Paliwo lotnicze kosztowało tyle samo co rok temu. Rzadko spotykanym zbiegiem okoliczności również złoty w relacji do euro i dolara dla uśrednionych rozliczeń turystycznych był na mniej więcej tym samym poziomie co przed rokiem. „W łącznym rezultacie wspólny wpływ obu tych czynników na przeciętną zmianę kosztów cen wycieczek był mniej więcej neutralny, czyli zawierał się w przedziale minus 5 i plus 5 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Kolejny raz zmniejszyła się średnia cena wyjazdu do Egiptu, o 80 złotych – zauważa Betlej. W skali roku najbardziej podniosły się ceny wycieczek do Hurghady, o 310 złotych, a obniżyły się na wyjazdy feryjne na Synaju – o 61 złotych.

Średnio o 100 złotych skoczyła cena ferii na Wyspach Kanaryjskich. Przy czym znaczny roczny wzrosty cen notowano w wypadku wyjazdu na Lanzarote i Teneryfę – o 487 i 343 złote. Zdecydowanie największy spadek ceny w tym ujęciu Traveldata zauważyła w wypadku Gran Canarii – o 342 złote.

Na mniej masowych kierunkach największy wzrost średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano w Maroku – o 847 złotych. Mniejsze, chociaż i tak bardzo znaczące, podwyżki objęły podróże na Riwierę Turecką i Maltę – o 506 i 451 złotych. Nieco mniejszy był średni roczny wzrost cen wyjazdów do Portugalii – o 405 złotych, a wyraźnie mniejszy na Cypr i Dżerbę – o 263 i 151 złotych.

W szóstym tegorocznym „zimowym” porównaniu z ubiegłym sezonem jedyne zniżki średnich cen Traveldata odnotowała w ofertach TUI Poland i ETI – o około 90 i 55 złotych. Nieznaczny wzrost natomiast wykazały oferty Best Reisen – o 15 złotych.

Średnie ceny w ofertach pozostałych dużych i średnich biur wzrosły w odniesieniu do ubiegłego roku od 110 (Sun & Fun) do przeszło 460 złotych. „Można zauważyć, że roczne zniżki lub najmniejsze wzrosty cen występują u organizatorów, u których dużą rolę pełnią kierunki egipskie” – zauważa Betlej.

Duża przewaga TUI

Jeśli przyjrzeć się cenom pod względem bezwzględnego poziomu cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych kierunkach (wobec poprzedniego sezonu przybyło porównanie dotyczące tunezyjskiej Dżerby) i w trzech kategoriach hoteli, to kolejny raz pierwsze miejsce przypadnie TUI Poland, które miało 16 takich ofert. Drugie i trzecie biuro, Rainbow i Exim Tours, miały po 9 najniższych ofert.

Warto wiedzieć – dodaje ekspert – że wysoka pozycja TUI Poland w tym ujęciu w dużej mierze wynika z tego, że miało ono jako jedyne oferty na niektórych kierunkach (np. Dżerba, Portugalia, Fuerteventura i Lanzarote pięć gwiazdek), co dało mu aż 8 wskazań (na ogólną liczbę 16) podczas gdy na pozostałych kierunkach zajmuje pozycje drugą lub trzecią (zwykle za Eximem Tours i Rainbowem).

Najwięcej korzystnych wyjazdów do hoteli trzygwiazdkowych miały TUI Poland i Rainbow, do hoteli czterogwiazdkowych TUI Poland i Exim Tours, a do pięciogwiazdkowych TUI Poland.

Najwięcej tanich ofert ferii zimowych wyjazdów do Egiptu miały Best Reisen i Sun & Fun (po 5). Na Wyspy Kanaryjskie najtaniej można było wyjechać z Itaką (7 ofert), Rainbowem i TUI Poland (po 6 ofert). Z kolei podróż na Turecką Riwierę można było kupić niedrogo w TUI Poland i Primie Holiday (po 2 oferty).

Best Reisen nie daje się zdetronizować

Traveldata sporządziła również tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach. W zestawieniu zachowano ścisłą porównywalność kierunków – biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków było porównywane tylko z biurami, w których występują te same kierunki.

„W tym materiale odchylenia od takiej średniej referencyjnej mogą być nieco mniej adekwatne niż zwykle, gdyż w momencie badania u niektórych istotnych organizatorów odnotowano mniejsza liczbę hoteli – ogółem było to około 860 wobec prawie tysiąca w poprzednich badaniach” – zaznacza autor raportu.

""

turystyka.rp.pl

W pierwszej piątce biur podróży skład jest podobny jak w zestawieniu sprzed dwóch tygodni. Zmiany sprowadzają się do awansu Itaki z pozycji szóstej (poza obrębem poprzedniego zestawienia) na pozycję trzecią na skutek znaczących obniżek cen (zwłaszcza na wyjazdy do Marsa Alam i na Fuerteventurę) i przesunięcia biura Coral Travel z pozycji czwartej na szóstą. Tu powodem była zwyżka (60-złotowa) średniej ceny u tego organizatora.

Najistotniejszą zmiana było przesunięcie Sun & Funa z pozycji drugiej na piątą, jako konsekwencja dość istotnej zwyżki cen w tym biurze.

Na czele całego zestawienia nadal widnieje biuro Best Reisen, które swoją pozycję zawdzięcza bardzo korzystnym ofertom wyjazdów do Hurghady, na Synaj i na Maltę – wyjaśnia Betlej.

Bilety Ryanaira i Wizz Aira w dół

Traveldata porównywała też ceny biletów tanich linii lotniczych. W Ryanairze w ostatnich dwóch tygodniach w zdecydowanie największym stopniu podniosły się ceny przelotów rok do roku na trasach do Portugalii – średnio o 205 złote. W dużo mniejszym stopniu zdrożały ceny rejsów do Włoch i Hiszpanii – odpowiednio o 35 i 13 złotych. A w niewielkim stopniu spadły na wyjazdy do Grecji – o 14 złotych.

""

turystyka.rp.pl

W tym sezonie zimowym Wizz Air dodał jeden rejs tygodniowo z Katowic na Teneryfę (teraz są dwa) i połączenie na Fuerteventurę (raz w tygodniu też z Katowic), które nie daje jeszcze możliwości porównań cen rok do roku.

Ceny lotów spadają i są znacznie niższe niż przed rokiem. Zapewne z powodu dwukrotnie wyższego oferowania (czyli odwrotnie niż w wypadku Ryanaira) i relatywnie mniejszej liczby miejsc rezerwowanych przez organizatorów turystyki – zauważa Betlej. Ostatnio dość znacznie się obniżyły, ale nadal są na tyle wysokie, że mogą jeszcze spadać – dodaje.

„Dla pozostałych kierunków w liniach Wizzair ceny zmieniały się w umiarkowanym stopniu z przewagą tendencji zniżkowej i przebywając poniżej lub powyżej cen ubiegłorocznych. Po mocnym spadku sprzed dwóch tygodni, gdy ceny zeszły poniżej poziomu sprzed roku, nastąpiło ich umiarkowane odbicie na poziom ponownie wyższy od cen z poprzedniego sezonu” – pisze dalej Betlej.

Umiarkowanie, bo o 65 złotych, Wizz Air podniósł, licząc rok do roku, ceny biletów na rejsy do Włoch. Bardzo mocno obniżył za to do Hiszpanii – o 336 złotych (miało to związek z nadal wyjątkowo dużą roczną ujemną różnicą cen na Teneryfę).

""

turystyka.rp.pl

W tym sezonie zimowym, uwzględniając obu przewoźników, liczba połączeń na Wyspy Kanaryjskie spadła z ośmiu tygodniowo w sezonie 2018/19 do sześciu w sezonie obecnym. „Skala redukcji jest zatem i tak wyraźnie mniejsza niż przed rokiem, gdy liczba rejsów na tym kierunku spadła z 12 do 8 tygodniowo” – kończy prezes Traveldaty.

O 5 złotych spadła w biurach podróży w zeszłym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami między 10 a 16 lutego 2020 roku, a więc na ferie na Mazowszu. W poprzednich tygodniach spadła o 29 i 12 złotych, rosła o 10, spadła o 3 i rosła o 121 złotych – opisuje prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej w najnowszym, cotygodniowym raporcie dotyczącym cen u touroperatorów.

Najbardziej średnia cena obniżyła się na wyjazdy do Portugalii – o 185 złotych (poprzednio był tam duży wzrost). Dużo też straciła w wypadku wyjazdów na Teneryfę (ponownie) i do Maroka – o 155 i 122 złote.

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
Jedno z największych europejskich biur podróży sprzedane za 1 euro
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biura Podróży
Mistrzyni olimpijska ambasadorką turystyki aktwnej w Itace
Biura Podróży
Rekordowa sprzedaż eSky. „Zawdzięczamy ją pakietom dynamicznym”
Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?