Niemiecki rząd ręczy za vouchery

Klienci sami zdecydują, czy przyjąć voucher zamiast gotówki za niezrealizowane usługi turystyczne. Niemiecki rząd zagwarantuje jedynie, że bon będzie ważny, nawet gdyby biuro zbankrutowało.

Publikacja: 21.05.2020 07:58

Niemiecki rząd ręczy za vouchery

Foto: Fot. AFP

Niemieckie Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło założenia dotyczące voucherów wydawanych zamiast gotówki za niezrealizowane usługi turystyczne – informuje portal branży turystycznej Touristik Aktuell. Zostały one ujęte w 10 punktach.

1. Touroperatorzy będą mogli oferować klientom vouchery zamiast oddawać pieniądze za niezrealizowane usługi turystyczne. Ich ważność nawet w wypadku ogłoszenia niewypłacalności przez biuro zagwarantuje rząd. W ten sposób organizatorzy mają uniknąć sytuacji zagrażających ich istnieniu.

2. Vouchery mogą być wydawane za wycieczki zarezerwowane przed 8 marca, odwołane z powodu koronawirusa.

3. Przyjęcie vouchera nie może oznaczać dla klientów dodatkowych kosztów.

4. Vouchery będą ważne do 31 grudnia 2021 roku.

5. Jeśli klient nie wykorzysta bonu, biuro musi zwrócić kwotę, na jaką opiewa, w ciągu 14 dni.

6. Voucher będzie wystawiony zgodnie z przepisami dotyczącymi ogłoszenia przez biuro niewypłacalności.

7. Rząd zabezpieczy vouchery na cały okres ich ważności, by w ten sposób podnieść ich atrakcyjność w oczach klienta.

8. Dla klientów przyjęcie vouchera jest lepsze niż żądanie wypłaty gotówki, ponieważ w tym drugim wypadku mogą doprowadzić do bankructwa touroperatora – wówczas ich żądania mogą zostać zaspokojone tylko w części.

9. Ministerstwa sprawiedliwości, finansów i gospodarki ustalą dokładne zasady działania i zabezpieczenia voucherów.

10. Do czerwca rząd przeanalizuje, w jaki sposób można skorzystać z programów pomocowych lub jak je zmodyfikować, żeby znaleźć rozwiązanie dla organizatorów imprez turystycznych, biorąc pod uwagę także problem wypłaconych już prowizji.

CZYTAJ TEŻ: Nie ma zgody Komisji Europejskiej na obowiązkowe vouchery

DRV (Deutscher ReiseVerband, odpowiednik Polskiej Izby Turystyki) skrytykował propozycję rządową, podkreślając, że dziś zostało przyjęte to, co już od dawna jest praktykowane. Jedyna różnica polega na tym, że vouchery będą zabezpieczone na wypadek ogłoszenia niewypłacalności przez touroperatora. Zdaniem prezesa DRV Norberta Fiebiga to tylko pozorne działanie, które nie rozwiązuje problemów branży. Klienci nie są zainteresowani voucherami, a kasy organizatorów są puste. Tymczasem żądania zwrotu pieniędzy opiewają na łączną sumę 6 miliardów euro.

DRV od tygodni wzywa rząd do podjęcia działań zabezpieczających płynność finansową firm, ale wygląda na to, że politycy nie mają żadnego planu. DRV apeluje, by program dobrowolnych voucherów został uzupełniony o fundusz kredytowy, z którego agenci mogliby otrzymać prowizje za anulowane wycieczki, a touroperatorzy zwrócić klientom pieniądze. Później przedsiębiorcy oddawaliby stopniowo te środki, dlatego budżet państwa by na tym nie ucierpiał.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy za voucher płacą agentowi dodatkową prowizję

Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny