Nie ma zgody Komisji Europejskiej na obowiązkowe vouchery

Fot. AFP

Komisja Europejska nie zgodziła się na wprowadzenie obowiązkowych voucherów dla pasażerów linii lotniczych, o co zabiegali niemieccy ministrowie. Wszystko wskazuje na to, że również przy wycieczkach zorganizowanych rozwiązanie to nie zadziała.

Jednym z pomysłów niemieckiego rządu na wsparcie branży turystycznej było wprowadzenie obowiązkowych voucherów dla pasażerów linii lotniczych i klientów biur podróży. W tej pierwszej sprawie do Komisji Europejskiej wspólny list napisali minister transportu Andreas Scheuer, minister gospodarki Peter Altmaier i minister sprawiedliwości Christine Lambrecht, którzy postulowali, by klienci nie musieli wyrażać zgody na przyjęcie bonu. Miałoby to być tylko czasowe rozwiązanie, które pomogłoby przetrwać kryzys liniom lotniczym.

CZYTAJ TEŻ: Niemiecki rząd zaakceptował turystyczne vouchery

Komisarz do spraw transportu Adina Valean odpisała, że przepisy europejskie obowiązują również w czasach kryzysu wywołanego koronawirusem. Do pisma dotarła telewizja ARD-Hauptstudio. Valean informuje też, że dostaje wiele listów od sfrustrowanych pasażerów, którzy skarżą się na politykę zwrotów stosowaną przez przewoźników. Dlatego tak ważne jest, by trzymać się regulacji chroniących konsumentów, a liniom lotniczym pomóc w inny sposób w utrzymaniu płynności finansowej. Komisarz proponuje wprowadzenie bonów, które będą dla konsumentów rozwiązaniem korzystnym finansowo, a które zostaną jednocześnie zabezpieczone na wypadek bankructwa linii.

Niemiecki rząd nadal szuka pomysłów na wsparcie branży lotniczej, w czasie wideokonferencji ministrów transportu krajów unijnych Scheuer ponownie apelował o wprowadzenie rozwiązania voucherowego, za którym opowiadają się również inne państwa. Żeby taka regulacja mogła wejść w życie, nie wystarczy, by zaakceptowała ją Komisja Europejska – potrzebna jest również zgoda Parlamentu Europejskiego. ARD przypomina jednak, że działająca w nim komisja do spraw transportu wypowiedziała się przeciwko temu rozwiązaniu. Według informacji redakcji KE ma przedstawić dokładniejsze zalecenia w tej sprawie w połowie maja.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy: Vouchery zamiast pieniędzy to jednak zły pomysł

Na początku kwietnia niemiecki rząd poparł również plan wprowadzenia bonów zamiast zwrotu pieniędzy za niezrealizowane wycieczki, włączając w to same przeloty oraz imprezy sportowe i kulturalne. Jak donosi gazeta „Handelsblatt”, na którą powołuje się portal branży turystycznej Touristik Aktuell, koalicja w Bundestagu jest jednak przeciwna temu rozwiązaniu. Rzecznik frakcji SPD Johannes Fechner, twierdzi, że obowiązkowe vouchery nie będą mogły być wprowadzone, bo Niemcy nie mogą zrobić tego samodzielnie.

W tej chwili prowadzone są dyskusje na temat ustanowienia funduszu, z którego wypłacana byłaby rekompensata dla przedsiębiorstw turystycznych. Zdaniem Fechnera stosowną propozycję musi przedstawić Ministerstwo Gospodarki. – Rozwiązaniem mogłoby być wypłacanie pieniędzy klientom z funduszu finansowanego przez państwo – twierdzi polityk. Żeby nie obciążać podatników, branża musiałaby jednak później zwrócić państwu te środki.

CZYTAJ TEŻ: Pieniądze czy vouchery za odwołane loty? Unia zdecyduje

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Warszawa z nową apką na stulecie niepodległości

Ważne punkty na mapie miasta, informacje, łamigłówki i gry związane z niepodległością znajdą się ...

Sydney najgorętsze od 1939 roku

47,3 stopnia Celsjusza zanotowano w Sydney. To najwyższa temperatura w tym mieście od 79 ...

Turystyka daje chleb większości Greków

W maju 70 procent zatrudnionych w Grecji pracowało w sektorze turystycznym – podaje tamtejsze ...

PPL kupił większość udziałów Baltony

Spółka skarbu państwa przejmie 80,68 procent udziałów w Baltonie i ogłosi wezwanie do sprzedaży ...

Po kamerę do biura podróży

Drony, kamery tradycyjne i sportowe mogą wypożyczyć klienci niemieckich biur DER. Jeśli projekt przyniesie ...

Majorka: Mapa pokaże, których plaż unikać

Przy niektórych plażach na Majorce bezpośrednio do morza wpadają ścieki. Oficjalna mapa pokaże, gdzie ...