Nie ma zgody Komisji Europejskiej na obowiązkowe vouchery

Fot. AFP

Komisja Europejska nie zgodziła się na wprowadzenie obowiązkowych voucherów dla pasażerów linii lotniczych, o co zabiegali niemieccy ministrowie. Wszystko wskazuje na to, że również przy wycieczkach zorganizowanych rozwiązanie to nie zadziała.

Jednym z pomysłów niemieckiego rządu na wsparcie branży turystycznej było wprowadzenie obowiązkowych voucherów dla pasażerów linii lotniczych i klientów biur podróży. W tej pierwszej sprawie do Komisji Europejskiej wspólny list napisali minister transportu Andreas Scheuer, minister gospodarki Peter Altmaier i minister sprawiedliwości Christine Lambrecht, którzy postulowali, by klienci nie musieli wyrażać zgody na przyjęcie bonu. Miałoby to być tylko czasowe rozwiązanie, które pomogłoby przetrwać kryzys liniom lotniczym.

CZYTAJ TEŻ: Niemiecki rząd zaakceptował turystyczne vouchery

Komisarz do spraw transportu Adina Valean odpisała, że przepisy europejskie obowiązują również w czasach kryzysu wywołanego koronawirusem. Do pisma dotarła telewizja ARD-Hauptstudio. Valean informuje też, że dostaje wiele listów od sfrustrowanych pasażerów, którzy skarżą się na politykę zwrotów stosowaną przez przewoźników. Dlatego tak ważne jest, by trzymać się regulacji chroniących konsumentów, a liniom lotniczym pomóc w inny sposób w utrzymaniu płynności finansowej. Komisarz proponuje wprowadzenie bonów, które będą dla konsumentów rozwiązaniem korzystnym finansowo, a które zostaną jednocześnie zabezpieczone na wypadek bankructwa linii.

Niemiecki rząd nadal szuka pomysłów na wsparcie branży lotniczej, w czasie wideokonferencji ministrów transportu krajów unijnych Scheuer ponownie apelował o wprowadzenie rozwiązania voucherowego, za którym opowiadają się również inne państwa. Żeby taka regulacja mogła wejść w życie, nie wystarczy, by zaakceptowała ją Komisja Europejska – potrzebna jest również zgoda Parlamentu Europejskiego. ARD przypomina jednak, że działająca w nim komisja do spraw transportu wypowiedziała się przeciwko temu rozwiązaniu. Według informacji redakcji KE ma przedstawić dokładniejsze zalecenia w tej sprawie w połowie maja.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy: Vouchery zamiast pieniędzy to jednak zły pomysł

Na początku kwietnia niemiecki rząd poparł również plan wprowadzenia bonów zamiast zwrotu pieniędzy za niezrealizowane wycieczki, włączając w to same przeloty oraz imprezy sportowe i kulturalne. Jak donosi gazeta „Handelsblatt”, na którą powołuje się portal branży turystycznej Touristik Aktuell, koalicja w Bundestagu jest jednak przeciwna temu rozwiązaniu. Rzecznik frakcji SPD Johannes Fechner, twierdzi, że obowiązkowe vouchery nie będą mogły być wprowadzone, bo Niemcy nie mogą zrobić tego samodzielnie.

W tej chwili prowadzone są dyskusje na temat ustanowienia funduszu, z którego wypłacana byłaby rekompensata dla przedsiębiorstw turystycznych. Zdaniem Fechnera stosowną propozycję musi przedstawić Ministerstwo Gospodarki. – Rozwiązaniem mogłoby być wypłacanie pieniędzy klientom z funduszu finansowanego przez państwo – twierdzi polityk. Żeby nie obciążać podatników, branża musiałaby jednak później zwrócić państwu te środki.

CZYTAJ TEŻ: Pieniądze czy vouchery za odwołane loty? Unia zdecyduje

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wakacje na Bali? Zapraszamy, ale tylko po ślubie

Zamieszkanie we wspólnym pokoju przez parę, która nie jest małżeństwem będzie wkrótce karane. A ...

Nie ma pieniędzy na rozpatrywanie skarg pasażerów linii lotniczych

Trudna sytuacja finansowa Urzędu Lotnictwa Cywilnego jest przyczyną opóźnień w rozpatrywaniu tysięcy skarg na ...

Betlej: Zielony znika z mapy zakażeń

Może nie będą to całkowite lockdowny, ale rządy europejskie będą zaostrzać ograniczenia w życiu ...

Amerykanie wzmacniają ochronę kolei

Amerykańskie władze zapowiadają wzmocnienie kontroli bezpieczeństwa szlaków kolejowych. To odpowiedź na apele organizacji terrorystycznych ...

Mazowsze pokazuje najlepsze produkty dla turystów

Festiwal kultury żydowskiej Warszawa Singera, Farma Iluzji, Młyn Gąsiorowo, Turniej Smaków na Zamku w ...

Kraków – w czerwcu 12 procent pasażerów więcej

W czerwcu pasażerowie krakowskiego lotniska najchętniej planowali urlopy w: Hiszpanii, Portugalii, Grecji oraz we ...