Niemiecki rząd zaakceptował turystyczne vouchery

Fot. Nelly Kamińska

Tak zwany „koronagabinet” niemieckiego rządu przyjął pomysł wydawania klientom voucherów zamiast gotówki za odwołane wycieczki. Teraz czeka na akceptację Komisji Europejskiej.

Jak piszą niemieckie media branży turystycznej, tamtejszy rząd opowiedział się za wydawaniem klientom biur podróży voucherów zamiast pieniędzy za odwołane wycieczki. Mowa o imprezach turystycznych, ale też o samych przelotach i imprezach kulturalnych i sportowych, które zostały zamówione przed 8 marca, a które nie mogą dojść do skutku z powodu koronawirusa. Teraz projekt został przekazany do Komisji Europejskiej, która musi go zaakceptować.

CZYTAJ TEŻ: Organizacje konsumenckie nie chcą obowiązkowych voucherów

Vouchery będą ważne do końca przyszłego roku, jeśli jednak klient z nich nie skorzysta, organizator musi zwrócić należne pieniądze. Rząd wziął pod uwagę również osoby, dla których bony nie są satysfakcjonującym rozwiązaniem z powodu trudnej sytuacji finansowej. Tego domagali się politycy z frakcji parlamentarnej CDU/CSU, odpowiedzialni za ochronę konsumentów.

Prezes organizacji Deutscher ReiseVerband (odpowiednik Polskiej Izby Turystyki), Norbert Fiebig, komentując decyzję rządu, przypomina, że wprowadzenie rozwiązania voucherowego było jednym z głównych postulatów organizacji. Dzięki temu będzie można poprawić płynność finansową agentów i touroperatorów, bo obowiązek natychmiastowej wypłaty pieniędzy klientom spowodowałoby, że wiele firm ogłosiłoby niewypłacalność.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy: Vouchery zamiast pieniędzy to jednak zły pomysł

Teraz politycy muszą przewalczyć w Brukseli zmianę zapisów o zwrotach pieniędzy w dyrektywie unijnej o imprezach zorganizowanych i powiązanych usługach turystycznych. – Czas nagli, wiele krajów unijnych już wprowadziło rozwiązanie voucherowe – podkreśla Fiebig.

Z decyzji zadowolony jest także dyrektor sprzedaży w TUI Deutschland, Hubert Kluske, cytowany przez portal Travel Talk. Dyrektor mówi, że z pewnością większość osób, które otrzymają vouchery, będzie w stanie z nich skorzystać. Jeśli jednak trzeba będzie klientom zwrócić pieniądze, agenci będą musieli też oddać należne im wynagrodzenie, przypomina. TUI zawiesza wystawianie not korygujących za prowizje z tytułu sprzedanych wyjazdów, które musiały zostać odwołane.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zmiana godziny wylotu podstawą do obniżenia ceny

Jeśli touroperator zmieni godzinę powrotu, turyści mogą żądać obniżenia ceny wycieczki, zadecydował sąd w ...

Agenci, nie bójcie się chargebacku!

Jeśli bank zwróci klientowi pieniądze wpłacone na wycieczkę w procedurze chargeback, złamie prawo – ...

Kraje bałtyckie otworzą granice dla swoich obywateli

Każdy z krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa i Estonia) 15 maja otworzy granice dla obywateli ...

Boeing: Maxy wrócą najwcześniej za pół roku

Boeing ogłosił, że nie spodziewa się uzyskania zgody na powrót swoich samolotów B737 MAX ...

Na Krecie dłuższy sezon i więcej klientów

4,5 miliona gości ma w tym roku przyjechać na Kretę. Rok temu było ich ...

Oasis Tours zaczyna nowe życie

Marka Oasis Tours, która pięć lat temu była jedną z gwiazd polskiej turystyki, ale ...