Traveldata: W biurach podróży przewaga obniżek

Portugala, Dżerba, Grecja i Riwiera Turecka – tam wakacje w ostatnim tygodniu taniały najbardziej. Były też wzrosty cen, największe na wyjazdy dop Albanii.

Publikacja: 03.06.2020 01:46

Traveldata: W biurach podróży przewaga obniżek

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 3 i 9 sierpnia 2020 spadła o 7 złotych – pokazuje cotygodniowe badanie Instytutu Badania Rynku Turystycznego Traveldata.

ZOBACZ TEŻ: Traveldata: Rząd powinien wzmocnić polskich touroperatorów

Tydzień wcześniej cena też spadła, ale o 39 złotych, ale w trzech zestawieniach wcześniejszych rosła o 35, 10 i 21 złotych.

Najbardziej w minionym tygodniu taniały ponownie wycieczki do Portugalii, o 159 złotych, na Dżerbę, o 74 złote, i na Turecką Riwierę – o 31 złotych.

Największy wzrost Traveldata stwierdziła w wypadku podróży do Albanii – o 133 złote. Drożały też wakacje w Maroku i na Rodos – odpowiednio o 61 i 53 złote.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu pokazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawia wykres poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Ostatni tydzień maja przyniósł (wyloty 3-9 sierpnia 2020 r.) przewagę spadków cen wycieczek. Największy z nich miał miejsce w wypadku wyjazdów do Grecji, o 37 złotych. Zdecydowanie mniej do Bułgarii i Turcji – po 6 złotych.

Z kolei najmocniej drożały wakacje na Wyspach Kanaryjskich – średnio o 18 złotych. Dużo mniej w Egipcie, gdzie cena wzrosła o 7 złotych.

Szósta obniżka – rok do roku

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia pokazuje, że tegoroczna średnia była niższa o 56 złotych. Był to już szósty, ale nie największy, roczny spadek cen w tym sezonie. Dotychczas największy odnotowano w poprzednim tygodniu (o 74 złote), największy zaś wzrost miał miejsce 24 tygodnie temu i wyniósł 224 złote.

W minionym tygodniu średnia cena, licząc rok do roku, spadła piąty raz z rzędu w wypadku wyjazdów na Cypr, tym razem było to 506 złotych. Taniały też wakacje na Korfu (ponownie) i na Teneryfie – o 328 i 254 złote.

Jeśli chodzi o roczny wzrost, to kolejny raz Traveldata odnotowała go w odniesieniu do Szarm el-Szejk, o 368 złotych, półwyspu Chalcydyckiego, o 205 złotych, i Tunezji kontynentalnej – o 137 złotych.

Raport odnotowuje też, że w zeszłym tygodniu cena paliwa lotniczego wyniosła 1,61 złotego za litr, była więc tańsza o 41,3 procent niż przed rokiem. Jednocześnie złoty w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych pozostawał słabszy wobec euro i dolara o 4,6 procent.

Wspólny wpływ wymienionych czynników na średni koszt wycieczki spadł więc rok do roku o 60 – 70 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu najwięcej w skali roku drożał Egipt – o 160 złotych. Turcja była droższa – o 34 złote, a Bułgaria – o 7 złotych.

Inne kierunki taniały. I tak Grecja o 154 złote, a Wyspy Kanaryjskie o 49 złotych.

Jeśli chodzi o mniej popularne kierunki, to w minionym tygodniu roczny wzrost średniej ceny objął jedynie Portugalię i Tunezję. W wypadku pierwszej było to 55, a drugiej 39 złotych.

W wypadku pozostałych miejsc ceny były niższe – Maroko o 44 złote, Majorka o 135 złotych, Malta o 169 złotych, Albani o 202 złote, Cypr o 506 złotych.

TUI o włos przed Itaką

Roczne porównania średnich cen wycieczek pokazały, że w największym stopniu obniżyły się ceny w biurach podróży ETI i Exim Tours – o około 612 i 311 złotych. Znacząco tańsze niż przed rokiem były również oferty TUI Poland i Grecosa – o 232 i 225 złotych oraz Itaki – o 160 złotych.

W pozostałych biurach ceny były większe niż przed rokiem od 5 do 350 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, w minionym tygodniu pierwsze miejsce utrzymał TUI Poland (32 oferty), o włos za nim znalazła się Itaka (31) i Exim Tours (26 ofert).

Do Egiptu najtaniej można było w ostatnim tygodniu kupić wyjazd w Coralu Travel (5 ofert), TUI Poland (4) i Eximie Tours (3), do Grecji w Itace (14), Grecosie (7) i Coralu Travel (5), na Wyspy Kanaryjskie w TUI Poland (9) i Itace (6), do Turcji w Coralu Travel (6) i Itace (4), do Tunezji w Eximie Tours (5) i Coralu Travel (3), a w Bułgarii w TUI Poland i Eximie Tours (po 3 oferty).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję ofertową w Egipcie i w Bułgarii, Exim Tours w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Bułgarii, a Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji.

Raport kończy w tym tygodniu tabela z biurami podróży ułożonymi według kryterium przekrojowo najkorzystniejszych cen imprez turystycznych. W porównywaniu Traveldata zachowała ścisłą porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

Skład pierwszej szóstki organizatorów kolejny raz z rzędu pozostał bez zmian. Liderem zestawienia pozostał Exim Tours, mimo niewielkiej zwyżki cen. W minionym tygodniu dość istotnie ceny podniósł TUI Poland. W efekcie spadł o jedną pozycję za biuro Coral Travel. O dwie pozycje, z 6 na 4, awansował Grecos, a odwrotny ruch odnotowała Itaka. Wystarczyły do tego jedynie nieznaczne zmiany średnich cen w tych biurach.

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 3 i 9 sierpnia 2020 spadła o 7 złotych – pokazuje cotygodniowe badanie Instytutu Badania Rynku Turystycznego Traveldata.

ZOBACZ TEŻ: Traveldata: Rząd powinien wzmocnić polskich touroperatorów

Pozostało 96% artykułu
Biura Podróży
Aleksandra Dmytrasz prezeską touroperatorów i agentów turystycznych w PIT
Biura Podróży
Więcej Niemców wyjedzie na wakacje – duży ruch w biurach podróży
Biura Podróży
TUI wraca na giełdę do Frankfurtu. Upadek FTI poprawił notowania touroperatora
Biura Podróży
W biurach podróży mapa cen czerwona od podwyżek. Są tylko cztery wyjątki
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Biura Podróży
Zmiany w zarządzie biura podróży Rainbow. Pierwszy raz kobieta we władzach
Biura Podróży
ESky.pl na 20-lecie promuje się i funduje vouchery na podróże