Traveldata: Im bliżej restartu turystyki, tym drożej

Wzrost cen wycieczek mógł wynikać z oczekiwania, że wraz z coraz bardziej realnym i bliskim rozpoczęciem sezonu, popyt na wycieczki w sierpniu wzrośnie – pisze Traveldata.

Publikacja: 18.06.2020 16:01

Traveldata: Im bliżej restartu turystyki, tym drożej

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki w biurach podróży z wylotem między 3 i 9 sierpnia 2020 wzrosła o 42 złote. W poprzednich tygodniach notowano jej wzrost o 7 złotych, a w zestawieniach wcześniejszych ceny spadały o 7 i 39 złotych – czytamy w najnowszym, cotygodniowym raporcie Instytutu Badania Rynku Turystycznego z badania cen w biurach podróży.

Największe zwyżki średnich cen wycieczek odnotowano w ubiegłym tygodniu w wypadku wyjazdów na Półwysep Chalcydycki – średnio o 426 złotych. W mniejszej skali podniosły się ceny w Portugalii i na Gran Canarii – o 193 i 185 złotych.

Największe zniżki cen wycieczek w minionym tygodniu wystąpiły w wypadku wakacji na Malcie, gdzie spadły średnio o 225 złotych, o połowę zaś mniejszym stopniu obniżyły się ceny wyjazdów na Dżerbę i na Cypr – o 109 i 102 złote.

Zmiany cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na wykresie poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Pierwszy tydzień czerwca przyniósł w wypadku wylotów między 3 i 9 sierpnia ponownie przewagę wzrostów cen wycieczek. Wyraźnie największe z nich drugi raz z rzędu miały miejsce w Grecji, w wypadku której średnia cena podniosła się o 91 złotych (przed tygodniem notowano tam wzrost o 60 złotych). Znacząco wzrosła również średnia cena wycieczek na Wyspy Kanaryjskie – o 69 złotych (przed tygodniem spadła o 3 złote) i do Turcji – o 40 złotych, podczas gdy poprzednio traveldata odnotowała tam spadek o 26 złotych.

Spadły natomiast ceny wypoczynku w Bułgarii i Egipcie – o 22 i 24 złote. To odwrotny kierunek zmiany niż w poprzednim zestawieniu, gdy podniosły się o odpowiednio 33 i 20 złotych.

Jak komentuje prezes Traveldaty, wzrost cen wycieczek mógł wynikać z oczekiwania, że wraz z coraz bardziej realnym i bliskim rozpoczęciem sezonu, popyt na wycieczki w sierpniu wzrośnie. Podobnie widać też było, że wzrosły ceny przelotów do miejsc turystycznych w tanich liniach lotniczych Wizz Air, które poprzednio systematycznie obniżały ceny.

Pierwszy wzrost od ośmiu tygodni

Jeszcze bardziej wzrosła średnia cena wakacji, jeśli porównać ją z tą z zeszłego roku – o 51 złotych. Był to – zaznacza raport – pierwszy roczny wzrost cen od ośmiu tygodni. Dotychczasowy największy wzrost średnich cen wycieczek w tym sezonie miał miejsce przed 26 tygodniami i wyniósł 224 złote, a największy spadek miał miejsce przed trzema tygodniami i osiągnął 74 złote.

W minionym tygodniu największe roczne wzrosty cen zanotowano w wypadku podróży na Półwysep Chalcydycki – tu średnia zwyżka wyniosła 426 złotych. Niewiele mniej podrożały, licząc rok do roku, wczasy w Szarm el-Szejk i na Gran Canarii – o 403 i 401 złotych.

Z kolei największy spadek średniej ceny liczony rok do roku Traveldata odnotowała w ofertach wakacji na Cyprze i Malcie – o 477 i 421 złotych. Rónież wypoczynek na Korfu mocno potaniał, bo o 244 złote.

W ostatnich zestawieniach Synaj (Szarm el-Szejk, Taba)i Półwysep Chalcydycki często goszczą w pierwszej trójce najbardziej drożejących kierunków, Cypr i Korfu zaś najmocniej przecenianych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu ponownie mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy zdecydowanie największy roczny wzrost cen wycieczek spośród głównych kierunków wystąpił w Egipcie – o 245 złotych. Nieco mniejsze były roczne zwyżki cen wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie – o 173 złote, a jeszcze wyraźnie mniejsze w wypadku Turcji – o 68 złotych. Po znaczących wzrostach bieżących cen wyjazdów do Grecji (o średnio 91 złotych) roczne ceny spadały tam już tylko o 25 złotych, a na ostatniej pozycji tym razem znalazła się Bułgaria, gdzie w porównaniu z ubiegłym sezonem ceny wyjazdów obniżyły się o średnio 38 złotych – piszą autorzy raportu.

Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu najbardziej w skali roku podniosły się średnie ceny wyjazdów do Portugalii i Maroka – o 294 i 281 złotych. Wyraźnie mniejszy wzrost cen wystąpił w wypadku Tunezji – o 52 złote.

Pozostałe kierunki były tańsze niż przed rokiem, przy czym w bardzo małym stopniu staniała Majorka – o 15 złotych, znacznie większym Albania – o 205 złotych, a zdecydowanie najwięcej Malta i na Cypr – o średnio 421 i 477 złotych.

TUI – 50 najtańszych ofert

Traveldata porównała też, jak średnie ceny zmieniły się w skali roku w ofertach dużych i średnich biur podróży. Okazało się, że najbardziej spadły w Eximie Tours i ETI – o około 320 i 245 złotych. Znacząco tańsze niż przed rokiem były również wycieczki Grecosa i TUI Poland – o odpowiednio około 200 i 120 złotych. W pozostałych biurach ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 40 (biuro Prima Holiday) do 450 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, w minionym tygodniu na pierwszym miejscu umocnił się TUI Poland z liczbą takich 50 ofert. Za nim znalały się Exim Tours z 28 ofertami i Coral Travel z 18.

Najwięcej tanich ofert wakacji w Egipcie oferowały TUI Poland (7) i Coral Travel(5), w Grecji TUI Poland (11), Itaka (9) i Coral Travel (6), na Wyspach Kanaryjskich TUI Poland (10), Itaka i Rainbow (po 4), w Turcji Coral Travel i TUI Poland (po 6), w Tunezji Exim Tours (5) i TUI Poland (4), a w Bułgarii Exim Tours i TUI Poland (po 3 oferty).

W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji, Turcji i w Bułgarii, biuro Exim Tours w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii, a biuro Itaka w Grecji.

W ostatniej części raportu Traveldata zamieszcza jeszcze tabelę, pokazującą, które biura podróży w ostatnim tygodniu oferowały klientom imprezy turystyczne po cenach przekrojowo najkorzystniejszych. Zachowana jest w tym badaniu ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków, jest porównywane tylko z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

Sytuacja w pierwszej piątce tak usystematyzowanych biur podróży była odwróceniem sytuacji sprzed tygodnia, gdy skład pierwszej piątki organizatorów opuściło ETI, a weszła do niej Itaka. Tym razem było odwrotnie i podobnie jak poprzednio, wynikało to ze zmian cen oferowanych przez organizatorów. Tym razem ceny w biurze ETI pozostały bez zmian, a w Itace je podniesiono.

Pierwszą pozycję nadal zajmuje Exim Tours, ale z powodu zniżek TUI Poland zmniejszyło dystans do niego. Równoległe zwyżki cen w biurze Coral Travel spowodowały natomiast powiększenie tego dystansu, zarówno wobec Eximu, jak i TUI Poland.

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki w biurach podróży z wylotem między 3 i 9 sierpnia 2020 wzrosła o 42 złote. W poprzednich tygodniach notowano jej wzrost o 7 złotych, a w zestawieniach wcześniejszych ceny spadały o 7 i 39 złotych – czytamy w najnowszym, cotygodniowym raporcie Instytutu Badania Rynku Turystycznego z badania cen w biurach podróży.

Największe zwyżki średnich cen wycieczek odnotowano w ubiegłym tygodniu w wypadku wyjazdów na Półwysep Chalcydycki – średnio o 426 złotych. W mniejszej skali podniosły się ceny w Portugalii i na Gran Canarii – o 193 i 185 złotych.

Pozostało 92% artykułu
Biura Podróży
Największy koncern turystyczny na świecie opuści londyńską giełdę?
Biura Podróży
Grupa TUI podsumowała rok. „Poszerzamy udział w rynku, już 19 milionów klientów”
Biura Podróży
Rego-Bis: Jako specjaliści od Bałkanów będziemy rosnąć na Albanii i Czarnogórze
Biura Podróży
Sztuczna inteligencja w biurach podróży - OSAT wyjaśnia, jak to działa
Biura Podróży
Pojawiło się pokolenie T - branża turystyczna nie może go zlekceważyć
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu