Traveldata: Im bliżej restartu turystyki, tym drożej

Wzrost cen wycieczek mógł wynikać z oczekiwania, że wraz z coraz bardziej realnym i bliskim rozpoczęciem sezonu, popyt na wycieczki w sierpniu wzrośnie – pisze Traveldata.

Publikacja: 18.06.2020 16:01

Traveldata: Im bliżej restartu turystyki, tym drożej

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki w biurach podróży z wylotem między 3 i 9 sierpnia 2020 wzrosła o 42 złote. W poprzednich tygodniach notowano jej wzrost o 7 złotych, a w zestawieniach wcześniejszych ceny spadały o 7 i 39 złotych – czytamy w najnowszym, cotygodniowym raporcie Instytutu Badania Rynku Turystycznego z badania cen w biurach podróży.

Największe zwyżki średnich cen wycieczek odnotowano w ubiegłym tygodniu w wypadku wyjazdów na Półwysep Chalcydycki – średnio o 426 złotych. W mniejszej skali podniosły się ceny w Portugalii i na Gran Canarii – o 193 i 185 złotych.

Największe zniżki cen wycieczek w minionym tygodniu wystąpiły w wypadku wakacji na Malcie, gdzie spadły średnio o 225 złotych, o połowę zaś mniejszym stopniu obniżyły się ceny wyjazdów na Dżerbę i na Cypr – o 109 i 102 złote.

Zmiany cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na wykresie poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Pierwszy tydzień czerwca przyniósł w wypadku wylotów między 3 i 9 sierpnia ponownie przewagę wzrostów cen wycieczek. Wyraźnie największe z nich drugi raz z rzędu miały miejsce w Grecji, w wypadku której średnia cena podniosła się o 91 złotych (przed tygodniem notowano tam wzrost o 60 złotych). Znacząco wzrosła również średnia cena wycieczek na Wyspy Kanaryjskie – o 69 złotych (przed tygodniem spadła o 3 złote) i do Turcji – o 40 złotych, podczas gdy poprzednio traveldata odnotowała tam spadek o 26 złotych.

Spadły natomiast ceny wypoczynku w Bułgarii i Egipcie – o 22 i 24 złote. To odwrotny kierunek zmiany niż w poprzednim zestawieniu, gdy podniosły się o odpowiednio 33 i 20 złotych.

Jak komentuje prezes Traveldaty, wzrost cen wycieczek mógł wynikać z oczekiwania, że wraz z coraz bardziej realnym i bliskim rozpoczęciem sezonu, popyt na wycieczki w sierpniu wzrośnie. Podobnie widać też było, że wzrosły ceny przelotów do miejsc turystycznych w tanich liniach lotniczych Wizz Air, które poprzednio systematycznie obniżały ceny.

Pierwszy wzrost od ośmiu tygodni

Jeszcze bardziej wzrosła średnia cena wakacji, jeśli porównać ją z tą z zeszłego roku – o 51 złotych. Był to – zaznacza raport – pierwszy roczny wzrost cen od ośmiu tygodni. Dotychczasowy największy wzrost średnich cen wycieczek w tym sezonie miał miejsce przed 26 tygodniami i wyniósł 224 złote, a największy spadek miał miejsce przed trzema tygodniami i osiągnął 74 złote.

W minionym tygodniu największe roczne wzrosty cen zanotowano w wypadku podróży na Półwysep Chalcydycki – tu średnia zwyżka wyniosła 426 złotych. Niewiele mniej podrożały, licząc rok do roku, wczasy w Szarm el-Szejk i na Gran Canarii – o 403 i 401 złotych.

Z kolei największy spadek średniej ceny liczony rok do roku Traveldata odnotowała w ofertach wakacji na Cyprze i Malcie – o 477 i 421 złotych. Rónież wypoczynek na Korfu mocno potaniał, bo o 244 złote.

W ostatnich zestawieniach Synaj (Szarm el-Szejk, Taba)i Półwysep Chalcydycki często goszczą w pierwszej trójce najbardziej drożejących kierunków, Cypr i Korfu zaś najmocniej przecenianych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu ponownie mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy zdecydowanie największy roczny wzrost cen wycieczek spośród głównych kierunków wystąpił w Egipcie – o 245 złotych. Nieco mniejsze były roczne zwyżki cen wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie – o 173 złote, a jeszcze wyraźnie mniejsze w wypadku Turcji – o 68 złotych. Po znaczących wzrostach bieżących cen wyjazdów do Grecji (o średnio 91 złotych) roczne ceny spadały tam już tylko o 25 złotych, a na ostatniej pozycji tym razem znalazła się Bułgaria, gdzie w porównaniu z ubiegłym sezonem ceny wyjazdów obniżyły się o średnio 38 złotych – piszą autorzy raportu.

Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu najbardziej w skali roku podniosły się średnie ceny wyjazdów do Portugalii i Maroka – o 294 i 281 złotych. Wyraźnie mniejszy wzrost cen wystąpił w wypadku Tunezji – o 52 złote.

Pozostałe kierunki były tańsze niż przed rokiem, przy czym w bardzo małym stopniu staniała Majorka – o 15 złotych, znacznie większym Albania – o 205 złotych, a zdecydowanie najwięcej Malta i na Cypr – o średnio 421 i 477 złotych.

TUI – 50 najtańszych ofert

Traveldata porównała też, jak średnie ceny zmieniły się w skali roku w ofertach dużych i średnich biur podróży. Okazało się, że najbardziej spadły w Eximie Tours i ETI – o około 320 i 245 złotych. Znacząco tańsze niż przed rokiem były również wycieczki Grecosa i TUI Poland – o odpowiednio około 200 i 120 złotych. W pozostałych biurach ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 40 (biuro Prima Holiday) do 450 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, w minionym tygodniu na pierwszym miejscu umocnił się TUI Poland z liczbą takich 50 ofert. Za nim znalały się Exim Tours z 28 ofertami i Coral Travel z 18.

Najwięcej tanich ofert wakacji w Egipcie oferowały TUI Poland (7) i Coral Travel(5), w Grecji TUI Poland (11), Itaka (9) i Coral Travel (6), na Wyspach Kanaryjskich TUI Poland (10), Itaka i Rainbow (po 4), w Turcji Coral Travel i TUI Poland (po 6), w Tunezji Exim Tours (5) i TUI Poland (4), a w Bułgarii Exim Tours i TUI Poland (po 3 oferty).

W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji, Turcji i w Bułgarii, biuro Exim Tours w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii, a biuro Itaka w Grecji.

W ostatniej części raportu Traveldata zamieszcza jeszcze tabelę, pokazującą, które biura podróży w ostatnim tygodniu oferowały klientom imprezy turystyczne po cenach przekrojowo najkorzystniejszych. Zachowana jest w tym badaniu ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków, jest porównywane tylko z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

Sytuacja w pierwszej piątce tak usystematyzowanych biur podróży była odwróceniem sytuacji sprzed tygodnia, gdy skład pierwszej piątki organizatorów opuściło ETI, a weszła do niej Itaka. Tym razem było odwrotnie i podobnie jak poprzednio, wynikało to ze zmian cen oferowanych przez organizatorów. Tym razem ceny w biurze ETI pozostały bez zmian, a w Itace je podniesiono.

Pierwszą pozycję nadal zajmuje Exim Tours, ale z powodu zniżek TUI Poland zmniejszyło dystans do niego. Równoległe zwyżki cen w biurze Coral Travel spowodowały natomiast powiększenie tego dystansu, zarówno wobec Eximu, jak i TUI Poland.

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki w biurach podróży z wylotem między 3 i 9 sierpnia 2020 wzrosła o 42 złote. W poprzednich tygodniach notowano jej wzrost o 7 złotych, a w zestawieniach wcześniejszych ceny spadały o 7 i 39 złotych – czytamy w najnowszym, cotygodniowym raporcie Instytutu Badania Rynku Turystycznego z badania cen w biurach podróży.

Największe zwyżki średnich cen wycieczek odnotowano w ubiegłym tygodniu w wypadku wyjazdów na Półwysep Chalcydycki – średnio o 426 złotych. W mniejszej skali podniosły się ceny w Portugalii i na Gran Canarii – o 193 i 185 złotych.

Pozostało 92% artykułu
Biura Podróży
Anex dziękuje agentom turystycznym i mobilizuje ich do dalszej współpracy
Biura Podróży
Ceny wakacji w biurach podróży w lekkim odwrocie. Najmocniej zanurkował Egipt
Biura Podróży
Coral Travel Poland: W tym roku zabierzemy do Turcji pół miliona turystów
Biura Podróży
TUI sprzedaje już wyjazdy na lato 2025 roku. Pierwszy raz tak wcześnie
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?