Traveldata: Ceny wakacji robią krok w tył

Po tym, jak tydzień wcześniej średnia cena wakacji w biurach podróży skoczyła o 42 złotych, w ostatnim tygodniu zanurkowała o 56 złotych – pokazuje raport Traveldaty.

Publikacja: 24.06.2020 10:11

Traveldata: Ceny wakacji robią krok w tył

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami między 3 i 9 sierpnia spadła o 56 złotych. Poprzednio ceny wzrastały o 42 i 7 złotych, a w dwóch zestawieniach jeszcze wcześniejszych spadały o 7 i 39 złotych – ustalił Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata przygotowując najnowszy raport o cenach w biurach podróży.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Im bliżej restartu turystyki, tym drożej

Największą zniżkę średniej ceny w zeszłym tygodniu odnotowano w wypadku wyjazdów na Gran Canarię – o 299 złotych. Dużo też spadły ceny wakacji na półwyspie Chalcydyckim, o 237 złotych (poprzednio na tych kierunkach notowano znaczne wzrosty cen), i w Maroku – o 212 złotych.

Największe zwyżki cen w minionym tygodniu obejmowały Maltę – średnio 311 złotych (poprzednio były tam największe spadki). W znacznie już mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów na Teneryfę i Rodos – o 79 i 77 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na wykresie poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Jak czytamy w raporcie, trzeci tydzień czerwca przyniósł w wypadku wycieczek z wylotami 3-9 sierpnia wyraźną przewagę spadków. Odwrotnie niż w tygodniu poprzednim. „Duży wpływ miały na to znaczące zniżki cen u największych touroperatorów, które mogły zachęcać turystów do zakupów w związku z bliskim już restartem czarterowych połączeń lotniczych”.

ZOBACZ TEŻ: Betlej: Wycieczki i loty już są, o klientów na nie trudniej

Jedynym kierunkiem, który uniknął redukowania cen była Bułgaria – już drugi sezon z rzędu ceny są tam bardzo atrakcyjne, podkreślają autorzy raportu.

Nieduży, o 18 złotych, ale za to już kolejny spadek cen (poprzedni wyniósł 24 złote) odnotowano w wypadku wylotów do Egiptu. Wyraźnie większe przeceny miały miejsce w odniesieniu do wyjazdów do Grecji, Turcji i na Wyspy Kanaryjskie – o 69, 91 i 125 złotych. Tyle że tydzień wcześniej ceny tam istotnie wzrosły (odpowiednio o 91, 40 i 69 złotych).

Egipt się ceni

Również w porównaniu rok do roku średnia cena wylotów z pierwszego tygodnia sierpnia była niższa – o 37 złotych, chociaż tydzień wcześniej rosła o 51 złotych. „Na tak istotną zmianę zadziałał spadek bieżących cen (o 51 złotych) przy jednoczesnym ich wzroście przed rokiem o 24 złote”. Czy to dużo? Dla porównania – dotychczasowy największy wzrost średnich cen wycieczek w tym sezonie miał miejsce przed 27 tygodniami i wyniósł 224 złote, a największy spadek miał miejsce przed czterema tygodniami i osiągnął 74 złote.

W ostatnim tygodniu największe roczne spadki cen ponownie Traveldata odnotowała w wypadku wakacji na Cyprze – o 554 złote, na Korfu – o 388, i w Albanii – o 265 złotych.

Największe roczne wzrosty cen miały miejsce na Synaju, o 366 złotych, a także w Marsa Alam i na Półwyspie Chalcydyckim – o 230 i 170 złotych. W wielu ostatnich zestawieniach Synaj i Półwysep Chalcydycki znajdują miejsce w pierwszej trójce najbardziej drożejących kierunków, zaś Cypr i Korfu wśród najmocniej przecenianych.

Korzystnie dla organizatorów wyjazdów ułożyła się sytuacja, jeśli chodzi o dwa czynniki, które mają duży wpływ na koszty organizowanych wyjazdów. Cena paliwa lotniczego wyniosła w ubiegłym tygodniu 1,72 zł/litr wobec 2,50 zł/litr przed rokiem, a zatem była od niej mniejsza o 31,2 procent. Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem złoty w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych pozostawał słabszy o około 4,6 procent. Sumaryczny wpływ tych elementów na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal sprzyjał organizatorom i tym razem zawierał się w przybliżeniu w przedziale od minus 10 do minus 20 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu jedynym z wiodących kierunków, który był droższy niż przed rokiem był Egipt, różnica wyniosła średnio 234 złote. W wypadku pozostałych kierunków ceny w porównaniach rocznych spadały. Najmniej obniżyły się na wakacje na Wyspach Kanaryjskich – o 11 złotych. Umiarkowanie spadły, licząc rok do roku, ceny wyjazdów do Bułgarii i Turcji – o 38 i 49 złotych. Największa w skali roku przecena objęła tym razem Grecję i wyniosła 141 złotych.

Jeśli chodzi o mniej popularne kierunki w minionym tygodniu w skali roku bardzo wyraźnie obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Cypr i do Albanii – o 554 i 265 złotych. Niewielki roczny wzrost wystąpił w wypadku wypoczynku w Maroku – o 17 złotych. Nieco większy na Majorce i Malcie – o 36 i 46 złotych, a wyraźnie najistotniejszy w Portugalii – o 144 złote.

TUI trzyma się niskich cen

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek w biurach podróży widać, że w najbardziej spadły ceny w Eximie Tours i ETI – o 290 i 280 złotych. Znacząco tańsze niż przed rokiem były również w ostatnim tygodniu oferty Itaki, Grecosa i TUI Poland – o odpowiednio 180, 170 i 160 złotych. Mniej kosztowna niż przed rokiem była też oferta Corala Travel – o 50 złotych. W pozostałych biurach ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 160 do 320 złotych.

Z kolei jeśli chodzi o liczbę najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu na czele organizatorów pozostawał TUI Poland (49 ofert), przed Itaką (25) i Eximem Tours (25).

Najwięcej najtańszych ofert wakacji w Egipcie proponowały TUI Poland (7) i Coral Travel (4), w Grecji Itaka (13) i TUI Poland (11), na Wyspach Kanaryjskich TUI Poland (8) i Itaka (6), w Turcji Coral Travel i TUI Poland (po 5 ofert), w Tunezji TUI Poland (6) i Exim Tours (4), a w Bułgarii TUI Poland (3) i Exim Tours (2 oferty).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Egipcie, Grecji, Tunezji i w Turcji, biuro Exim Tours w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Bułgarii, a biuro Itaka w Grecji.

W kolejnej części raportu autorzy przedstawiają czołowe biura podróży uszeregowane według przekrojowo najkorzystniejszych cen w ostatnim tygodniu. W ostatnim tygodniu pierwszą piątkę organizatorów opuściło ETI, a ponownie weszła do niej Itaka, która awansowała na trzecią pozycję. Był to wynik istotnej obniżki jej średnich cen (ETI nie zmieniło cen).

Pierwszą pozycję nadal zajmuje Exim Tours. Niewielkie zwyżki cen w Coralu Travel spowodowały przesunięcie się tego biura z pozycji trzeciej na czwartą.

""

turystyka.rp.pl

Ryanair w dół, Wizz Air w górę

Na koniec Traveldata zagląda do tanich linii lotniczych i analizuje ceny ich biletów na trasach uznanych jako wakacyjne. O ile ceny w Ryanair spadały w ostatnim tygodniu, o tyle Wizz Air je podnosił. Widać to na wykresach, na których zostały uwzględnione jedynie te rejsy (44 połączenia w Ryanairze i 23 w Wizz Airze), które występowały u tych przewoźników w obu sezonach (2019 i 2020) jednocześnie.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Jak zauważają autorzy raportu, ostatnie energiczne zwyżki cen przelotów mogą mieć związek z wyraźnym powrotem ogólnego optymizmu związanego odmrażaniem turystyki wyjazdowej. Wyjątkowo tanie ceny w okolicach pierwszej dekady maja, mogły być traktowane jako oferta dość teoretyczna, która nie generowała wówczas istotnej sprzedaży. Gdy pojawiło się zainteresowanie klientów rozpoczęto w szybkim tempie dostosowywanie cen.

W relacji z poprzednim sezonem zdecydowanie najmocniej wzrosły ceny przelotów do Bułgarii – średnio o 632 złote. Łagodniejszy wzrost widać było w wypadku przelotów do Portugalii i Hiszpanii – o 379 i 261 złotych. W tym ostatnim wypadku wzrost cen bez uwzględnienia Wysp Kanaryjskich był mniejszy i wyniósł 216 złotych. Jeszcze mniejszy roczny wzrost cen rejsów Traveldata odnotowała w odniesieniu do Włoch i Grecji (Korfu i Ateny) – średnio o 177 i 162 złote.

W minionym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami między 3 i 9 sierpnia spadła o 56 złotych. Poprzednio ceny wzrastały o 42 i 7 złotych, a w dwóch zestawieniach jeszcze wcześniejszych spadały o 7 i 39 złotych – ustalił Instytut Badania Rynku Turystycznego Traveldata przygotowując najnowszy raport o cenach w biurach podróży.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Im bliżej restartu turystyki, tym drożej

Pozostało 95% artykułu
Biura Podróży
Jedno z największych europejskich biur podróży sprzedane za 1 euro
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biura Podróży
Mistrzyni olimpijska ambasadorką turystyki aktwnej w Itace
Biura Podróży
Rekordowa sprzedaż eSky. „Zawdzięczamy ją pakietom dynamicznym”
Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?