Traveldata: Tego jeszcze nie było, Egipt droższy od Turcji

Średnia cena wakacji w Egipcie (2841 złotych) przeskoczyła cenę wypoczynku w Turcji (2809 złotych) – podaje Traveldata. I komentuje: To ewenement.

Publikacja: 03.08.2020 00:43

Traveldata: Tego jeszcze nie było, Egipt droższy od Turcji

Foto: Fot. AFP

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 31 sierpnia i 6 września spadła o 14 złotych – opisują w swoim cotygodniowym raporcie Andrzej Betlej i Jacek Dąbrowski z Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.\

CZYTAJ WIĘCEJ: Traveldata: Szczyt sezonu pod znakiem last minute

Największe zniżki średnich cen wycieczek w ubiegłym tygodniu Traveldat ponownie odnotowała w wypadku podróży na Wyspy Kanaryskie. Zwłaszcza na Fuerteventurę i Gran Canarię – średnio o 189 i 93 złote. Dość istotnie touroperatorzy obniżyli też ceny wyjazdów na Turecką Riwierę – o 71 złotych.

Najbardziej natomiast podnieśli na Maltę, o 214 złotych, na Zakintos, o 112 złotych, i do Bułgarii – o 105 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Jak pisze Traveldata, w ostatnim tygodniu lipca najbardziej spadały ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie – średnio o 84 złote. Niewiele mniej przeceniono wakacje w Turcji – średnio o 71 złotych. W wypadku pierwszego kierunku był to rezultat obniżki w Itace, Rainbow, TUI Poland i Eximie Tours. Dotyczyło to zwłaszcza hoteli trzy- i czterogwiazdkowych, przy czym poszczególne biura obniżały ceny na różnych wyspach.

„Nieco zaskakujący spadek cen wycieczek do Turcji miał bezpośredni związek z przywróceniem oferowania tego kierunku przez biuro TUI Poland po niskich cenach, zwłaszcza w Turcji Egejskiej oraz w czterogwiazdkowych hotelach na Riwierze. Przyczyniło się to do sytuacji, że średnie ceny wycieczek do Turcji stały się nieco niższe od ich cen na kierunkach egipskich, co jest kolejnym ewenementem cenowym obecnego nietypowego sezonu turystycznego” – komentują autorzy raportu.

Były też podwyżki cen, największą w minionym tygodniu odnotowano w wypadku wyjazdów do Bułgarii – 105 złotych. Znacznie skromniejsza była skala zwyżek w wypadku Grecji – o 14 złotych. A najmniejsza obejmowała Egipt i wyniosła 2 złote.

ZOBACZ TEŻ: Egipt jednak nie dla Polaków. Została Turcja i Tunezja

Na wykresach ze średnimi cenami wycieczek pod datą 23 lipca widoczne są dwie wartości – jedna dla wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia, a druga dla wyjazdów w pierwszym tygodniu września. Ich różnica obrazuje skalę zmian cen między wyjazdami w szczycie sezonu wakacyjnego i we wczesnym okresie powakacyjnym – zaznacza Traveldata.

Jedynym kierunkiem z wyższymi cenami były Wyspy Kanaryjskie, jednak wynikało to z bazy odniesienia, którą były bardzo niskie ceny wyjazdów last minute tydzień wcześniej. W wypadku G recji wrześniowe ceny były niższe średnio o 232 złote, Egiptu o 236, Turcji o 341, a Bułgarii o 386 złotych.

Bardziej adekwatne może być porównanie cen wyjazdów wrześniowych i sierpniowych z takim samym wyprzedzeniem, w tym wypadku pięciotygodniowym, w stosunku do terminu wyjazdu. Zdecydowanie najbardziej sztywne ceny wykazały wyjazdy do Egiptu. Dla wycieczek z pierwszego tygodnia września były one mniejsze o 213 złotych wobec cen wycieczek o miesiąc wcześniejszych. W znacząco mniejszym stopniu organizatorzy obniżyli ceny wakacji w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji – odpowiednio o 352, 370 i 409 złotych. Najwięcej jednak można było zyskać przesuwając termin wyjazdu na wrzesień i wybierając Bułgarię, bo średnio aż 524 złote – podaje Traveldata.

Marsa Alam w czołówce drożejących

Traveldata porównuje też średnie ceny z ostatniego tygodnia z tymi sprzed roku. Okazuje się, że w wypadku wylotów w pierwszym tygodniu września 2020, w minionym tygodniu średnia była niższa od średniej z poprzedniego sezonu o 24 złote. Dla wycieczek sierpniowych różnica wyniosła minus 74 złote.

W minionym tygodniu najwięcej biura podróży opuściły, licząc rok do roku, cen wycieczek na Cypr – średnio o 435 złotych. Znaczne były też opusty na podróże do Albanii, o 353 złote, i na Fuerteventurę – o 350 złotych.

Największy roczny wzrost średnich cen wystąpił natomiast w wypadku Maroka, o 344 złote, półwyspu Chalcydyckiego, o 307 złotych i Marsa Alam – o 275 złotych.

Touroperatorom sprzyjał w ostatnim tygodniu koszt paliwa lotniczego, niższy o 31,3 procent niż rok wcześniej. Złoty był wprawdzie słabszy o 1,2 procent, ale wspólny wpływ tych czynników na średnią zmianę kosztów wyniósł i tak od minus 55 do minus 65 złotych.

„Tak duże zwiększenie skali korzyści wynika ze znaczącego osłabienia dolara wobec euro i w konsekwencji wobec złotego (kurs euro do złotego wykazuje na razie dość niską zmienność), co może wynikać z nowego etapu wspierania amerykańskiej gospodarki i łączącego się z tym zwiększeniem podaży tamtejszego pieniądza” – komentuje Traveldata.

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu do wiodących kierunków o wyższych niż przed rokiem cenach wycieczek z wylotem w pierwszym tygodniu września należały Egipt i Turcja – droższe średnio o 196 i 71 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny w porównaniach rocznych były mniejsze.

Relatywnie niewielkie roczne spadki cen miały miejsce w wypadku Grecji i Bułgarii – o 20 i 28 złotych, a zdecydowanie największa przecena, co staje się już normą w obecnym sezonie letnim, objęła Wyspy Kanaryjskie, o 279 złotych – wyjaśniają autorzy raportu.

Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu w skali roku zdecydowanie najbardziej touroperatorzy opuścili ceny wyjazdów na Cypr, do Albanii i na Maltę – średnio było to 435, 353 i 316 złotych.

Pozostałe kierunki były droższe niż przed rokiem, przy czym niewielki wzrost odnotowano na Majorce – o 43 złote, umiarkowany w Portugalii – o 129 złotych, znaczący w Tunezji – o 188 złotych, a zdecydowanie największy, liczac rok do roku, w Maroku – o 344 złote.

ETI liderem obniżek

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek u dużych i średnich organizatorów w najbardziej spadły one w ETI – o 680 złotych. Przyczyniła się do tego znaczna obniżka cen w ostatnim tygodniu. Już tradycyjnie w tym sezonie letnim istotnie tańsze były też oferty w TUI Poland i Eximie Tours – o około 285 i 235 złotych. A w niedużej skali w Itace – o 30 złotych.

U pozostałych organizatorów ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 100 do 390 złotych.

Traveldata zbadała też, które biura miały najwięcej najniższych cen wycieczek, czyli trafiały na pierwsze lub drugie miejsce w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli. Pod tym względem pierwszy pozostawał TUI Poland (z liczbą 40 ofert). Wyprzedził on Exim Tours (22) i Rainbow (20).

Ponowny wzrost liczby najatrakcyjniejszych ofert w TUI Poland – podkreśla instytut w swojej analizie – w porównaniu z poprzednim tygodniem (z 32 do 40) wynika po części ze zniżek cen, a po części z przywrócenia w tym biurze ofert wyjazdów do Turcji. Biuro nadal nie oferowało w dniu badania wycieczek do Egiptu i Tunezji. Według wcześniejszych informacji biuro to zamierzało przywrócić wyjazdy na tych kierunkach w pierwszej dekadzie tego miesiąca.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu było w ofercie Corala Travel (5) i ETI (4), do Grecji w TUI Poland (11), Itace (7) i Rainbow (6), do Turcji w TUI Poland (6) i Coral Travel (5), do Tunezji w Itace (5) i Eximie Tours (4), a do Bułgarii w TUI Poland i Best Reisen (po 2 oferty).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, Exim Tours w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a Rainbow na Wyspach Kanaryjskich.

Ostatni wątek reportu Traveldata poświęca pokazaniu tabeli z biurami podróży, które „w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne”.

Ponieważ to zestawienie obejmuje ceny na imprezy z wylotami w pierwszym tygodniu września, w składzie pierwszej piątki organizatorów zaszły dość duże zmiany. Do tabeli i to od razu na pierwsze miejsce – dzięki znacznej obniżce cen – weszło ETI, a także Coral Tavel, przesuwając się z poprzedniej ósmej pozycji (już poza obrębem tabeli) na czwartą. Te awanse spowodowały, że tabele opuściły Best Reisen i Sun & Fun, przesuwając się odpowiednio na miejsca szóste i siódme (już poza obrębem zestawienia). Poza ETI obecną czołówkę tworzą jeszcze dwaj poprzedni liderzy zestawienia, czyli TUI Poland i Exim Tours – objaśniają autorzy opracowania.

""

Źródło map, wykresów i tabeli: Traveldata

turystyka.rp.pl

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 31 sierpnia i 6 września spadła o 14 złotych – opisują w swoim cotygodniowym raporcie Andrzej Betlej i Jacek Dąbrowski z Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.\

CZYTAJ WIĘCEJ: Traveldata: Szczyt sezonu pod znakiem last minute

Pozostało 96% artykułu
Biura Podróży
Turyści chcą latać z biurami podróży za granicę, ale rezygnują z ich usług w kraju
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Biura Podróży
Klienci upadłego biura podróży dostaną pieniądze po wakacjach. Czeka 250 tysięcy ludzi
Biura Podróży
Biuro podróży planuje wozić klientów na prywatną wyspę. Ma już statki i hotele
Biura Podróży
Niemiecka firma turystyczna otwiera przedstawicielstwo w Polsce. W planach cała Europa
Biura Podróży
Korekta cen w biurach podróży. Wakacje tanieją, a najbardziej te w Turcji