Traveldata: Drobna podwyżka „lastów” w biurach podróży

Oferta dużego touroperatora może zmienić znacząco średnią cenę wyjazdów na polskim rynku. Pokazał to wyraźnie przykład oferty TUI w odniesieniu do Gran Canarii – wskazuje Traveldata.

Publikacja: 24.08.2020 01:38

Traveldata: Drobna podwyżka „lastów” w biurach podróży

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotami między 31 sierpnia i 6 września wzrosła o 21 złotych. W poprzednich tygodniach ceny spadały o 195, 59 i 14 złotych – czytamy w cotygodniowym raporcie Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Jak zaznaczają autorzy opracowania, są to już ceny last minute, do wylotów pozostało bowiem mniej więcej dwa tygodnie. Na niektórych kierunkach występują większe niż zwykle wahania cen, a liczba obiektów w ofercie jest już mocno ograniczona. Ponadto na niektórych kierunkach wycieczki oferowane są już tylko przez jednego lub dwóch organizatorów. Czynniki te powodują, że porównania cen mogą być mniej adekwatne niż wcześniej.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Wakacje prawie 300 złotych tańsze niż przed rokiem

Największa zniżka miała miejsce w wypadku Gran Canarii (przed tygodniem odnotowano tam największą zniżkę) – średnio o 433 złote. Sporo potaniały też Kreta i Marsa Alam – o 117 i 102.

Z drugiej strony najbardziej podrożały wyjazdy na Synaj, o 431 złotych, do Portugalii, o 340 złotych, i na Korfu – o 211 złotych.

Przed tygodniem niespodziewanie duży wzrost średniej ceny wyjazdów na Gran Canarię wynikał z braku w dniu badania oferty TUI Poland, która ze względu na taniość wpływała zaniżająco na ogólną średnią cen imprez na tym kierunku. W ostatnim tygodniu sytuacja była odwrotna, czyli w związku z ponownym pojawieniem się oferty tego organizatora średnia cena wyjazdów na te wyspę wyraźnie spadła. Przykład ten pokazuje, jak znaczny może być wpływ dużego organizatora na średni poziom cen imprez turystycznych na poszczególnych kierunkach – opisuje sytuację Traveldata.

Z kolei – dodają autorzy – za wzrostem średniej ceny na Synaju stoi znaczne zawężenie liczby dostępnych ofert, z których pozostały jedynie propozycje dwóch biur podróży (nie podają, których).

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Pierwszy tydzień sierpnia przyniósł dla wylotów między 31 sierpnia i 6 września zróżnicowane zmiany cen wycieczek na wszystkich najważniejszych kierunkach oferowanych przez biura podróży. Biura podniosły ceny wyjazdów do Grecji, która w poprzednim tygodniu staniała najbardziej, o 41 złotych, do Egiptu – o 6 złotych,.

Przeceniły natomiast późne wakacje na Wyspach Kanaryjskich, o 16 złotych, w Bułgarii, o 34 złote, i w Turcji – o 37 złotych.

Rekordowe obniżki kosztów

W tym samym badaniu Traveldata porównała średnie ceny z ostatniego tygodnia ze średnimi sprzed roku, jeśli chodzi o wyjazdy w pierwszym tygodniu września. Pokazało to, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa od średniej w poprzednim sezonie o 325 złotych. Dla porównania – w poprzednich tygodniach różnice była mniejsze i wyniosły 283, 129 i 24 złote.

Przy takim samym wyprzedzeniu wobec terminu wyjazdu roczna przecena wycieczek sierpniowych była jednak znacznie większa i wyniosła 475 złotych – zaznaczają jednak autorzy raportu.

W ostatnim tygodniu zdecydowanie największe roczne przeceny objęły wycieczki na Teneryfę i Fuerteventurę – średnio o 829 i 826 złotych. Bardzo duże były też zniżki w wypadku Cypru – o 760 złotych.

Największy wzrost średniej ceny, liczonej rok do roku, wskazał z kolei na Synaju (m.in. z powodu wskazanego wyżej) – o 502 złote. Niewiele mniejszy dotyczył Maroka, o 482 złote, a znacznie mniejszy Marsa Alam – 121 złotych.

Organizatorom wyjazdów sprzyjał kolejny tydzień układ cen wpływających na koszt imprez. Chodzi o ceny światowe paliwa lotniczego i kurs złotego wobec euro i dolara.

Cena tego pierwszego w ostatnim tygodniu wyniosła 1,77 złotego za litr wobec 2,58 złotego za litr przed rokiem, co oznaczało niższą cenę o 31,4 procent (przed tygodniem cena była niższa o 29,9 procent, a przed dwoma o 33,7 procent). Jednocześnie w relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu pierwszy raz od wielu miesięcy silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych i to od razu w odczuwalnym stopniu, czyli o prawie 1,2 procent.

Razem dawało to, jak wyliczyła Traveldata, wpływ na średnią zmianę kosztów cen wycieczek w wysokości minus 130 – minus 140 złotych. To rekordowo duża różnica działająca na korzyść touroperatorów. Chociaż warto pamiętać, że oddziaływanie tych zmian na produkt biura podróży jest opóźnione, „a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)”.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Kolejny raz jedynym kierunkiem, który miał w biurach podróży w ostatnim tygodniu większą cenę niż przed rokiem był Egipt. Różnica wyniosła 137 złotych.

Pozostałe kierunki były, licząc rok do roku, tańsze. Najbardziej pod tym względem różniły się ceny wyjazdów do Turcji, Bułgarii i Grecji – odpowiednio o 324, 360 i 395 złotych.

Tradycyjnie jednak największy roczny spadek wystąpił w wypadku Wysp Kanaryjskich, gdzie różnica wyniosła 659 złotych, a skala przeceny znacznie wzrosła w porównaniu z poprzednim tygodniem, w którym wyniosła 418 złotych – podaje Traveldata.

Z mniej popularnych kierunków w skali roczku zdecydowanie najbardziej biura obniżyły średnie ceny wyjazdów na Cypr i na Maltę – o 760 i 753 złote. Mniejsza była skala rocznych przecen imprez do Albanii, na Majorkę i do Portugalii – o odpowiednio 394, 305 i 259 złotych. A jeszcze mniejsza do Tunezji – o 108 złotych.

Jedynym kierunkiem, którego ceny przewyższały ubiegłoroczne było Maroko, gdzie podniosły się one znacznie, bo aż o 482 złote.

Kto sprzedawał najtaniej?

Jeśli porównać również rok do roku cen wycieczek według poszczególnych biur podróży, okaże się, że najbardziej przeceniło je TUI Poland. Jak podaje Traveldata, zwłaszcza w przedostatnim tygodniu znacznie ten touroperator obniżył ceny. Były one niższe średnio o 990 złotych. Znacznie tańsze niż przed rokiem były też oferty Best Reisen, Eximu Tours i ETI – o 470, 440 i 410 złotych. Umiarkowanie taniej było w Itace i Rainbow – o 245 i 220 złotych. Jeszcze mniejsze roczne zniżki cen oferowały Coral Travel i Grecos – o 165 i 130 złotych.

U pozostałych organizatorów ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 20 (biuro Sun & Fun) do 200 złotych – relacjonuje swoje ustalenia Traveldata.

W liczbie najniższych cen bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, w minionym tygodniu liderem pozostawał TUI Poland (34 oferty). Na drugim miejscu ustawił się Rainbow (17 ofert), a na trzecim Exim Tours (13 ofert).

Biuro Rainbow wysunęło się w tej klasyfikacji na pozycję wicelidera dzięki istotnemu obniżeniu cen na wielu różnych kierunkach w ostatnim i przedostatnim tygodniu. Generalnie mniejsza liczba najlepszych ofert w relacji z poprzednim tygodniem u wiodących organizatorów wynikała z tego, ze na niektórych kierunkach nie oferowano już hoteli wszystkich kategorii – uzupełniają dane autorzy opracowania.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu miały w ofercie Coral Travel, Sun & Fun i Prima Holiday (wszystkie po 4 oferty), do Grecji TUI Poland (9), Rainbow i Grecos (po 6), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (11), Rainbow (5) i Itaka (4), do Turcji TUI Poland (6) i Coral Travel (5), do Tunezji Coral Travel i Exim Tours (po 3), a do Bułgarii TUI Poland (3 oferty).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji (Dżerba), Turcji i w Bułgarii, biuro Rainbow w Tunezji, a biuro Coral Travel w Grecji – podsumowują analitycy Traveldaty.

Na koniec przygotowali jeszcze tabelę, w której uszeregowali biura podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały imprezy turystyczne. Chodzi o cen wycieczek z wylotami w pierwszym tygodniu września.

W stosunku do poprzedniej tabeli skład pierwszej piątki uległ dość istotnej zmianie. Zestawienie opuściły Exim Tours i ETI, w których ceny imprez znacząco wzrosły, a na pozycje czwartą i piątą weszły Sun & Fun (z szóstej) i Rainbow (z siódmej), w których ceny wycieczek istotnie spadły. Wyraźnym liderem niskich cen od dwóch tygodni stał się TUI Poland (wcześniej był to ETI) – kończy raport Traveldata.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotami między 31 sierpnia i 6 września wzrosła o 21 złotych. W poprzednich tygodniach ceny spadały o 195, 59 i 14 złotych – czytamy w cotygodniowym raporcie Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Jak zaznaczają autorzy opracowania, są to już ceny last minute, do wylotów pozostało bowiem mniej więcej dwa tygodnie. Na niektórych kierunkach występują większe niż zwykle wahania cen, a liczba obiektów w ofercie jest już mocno ograniczona. Ponadto na niektórych kierunkach wycieczki oferowane są już tylko przez jednego lub dwóch organizatorów. Czynniki te powodują, że porównania cen mogą być mniej adekwatne niż wcześniej.

Pozostało 92% artykułu
Biura Podróży
Aleksandra Dmytrasz prezeską touroperatorów i agentów turystycznych w PIT
Biura Podróży
Więcej Niemców wyjedzie na wakacje – duży ruch w biurach podróży
Biura Podróży
TUI wraca na giełdę do Frankfurtu. Upadek FTI poprawił notowania touroperatora
Biura Podróży
W biurach podróży mapa cen czerwona od podwyżek. Są tylko cztery wyjątki
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Biura Podróży
Zmiany w zarządzie biura podróży Rainbow. Pierwszy raz kobieta we władzach
Biura Podróży
ESky.pl na 20-lecie promuje się i funduje vouchery na podróże