Traveldata: Egipt przegonił Grecję i Turcję

Warto zwrócić uwagę na dość niezwykłą sytuację – średnia cena wycieczki do Egiptu przewyższa o ponad 330 złotych średnią wyjazdu do Grecji i o ponad 550 złotych wyjazdu do Turcji – pisze Traveldata.

Publikacja: 14.09.2020 02:58

Traveldata: Egipt przegonił Grecję i Turcję

Foto: Fot. Filip Frydrykiewicz

O 33 złote spadła w ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki (tydzień wcześniej spadła o 15 złotych) z wylotem między 28 września a 4 października – odnotowuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie na temat cen w biurach podróży

Największą zniżkę Traveldata odkryła w wypadku wyjazdów do Turcji Egejskiej i było to średnio 179 złotych. Dużo potaniały też takie kierunki jak Dżerba i Korfu – o 158 i 126 złotych.

Najbardziej natomiast touroperatorzy podnieśli średnie ceny wyjazdów na Fuerteventurę, średnio o 233 złote (przed tygodniem i dwoma był tam również duży wzrost cen), a także do Hurghady i na Synaj – o 54 i 30 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na wykresie zamieszczonym niżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Ostatni tydzień sierpnia przyniósł przewagę spadków cen. Organizatorzy najbardziej przecenili wyjazdy do Turcji, o 109 złotych i do Grecji, o 71 złotych. Prawie nie zmienili cen podróży do Egiptu (spadek o 3 złote), a jedynym kierunkiem, w wypadku którego je podnieśli – trzeci raz z rzędu – były Wyspy Kanaryjskie. Podwyżka wyniosła o 103 złote.

Warto zwrócić uwagę na dość niezwykłą sytuację – średnia cena wycieczki do Egiptu przewyższa o ponad 330 złotych średnią wyjazdu do Grecji i o ponad 550 złotych wyjazdu do Turcji. Wpływa na to bardzo silny kurs funta egipskiego, co w połączeniu z wysoką inflacją powoduje duże koszty funkcjonowania tamtejszych hoteli – wskazują autorzy raportu.

W Turcji inflacja utrzymuje się wprawdzie na jeszcze wyższym poziomie, ale za to turecka lira jest rekordowo słaba, co silnie sprzyja wysokiej konkurencyjności tego kierunku – dodają.

Cena paliwa sprzyja organizatorom

Traveldata podaje też, jak wypada porównanie średniej ceny imprez z tego roku i z roku wcześniejszego. W zeszłym roku była ona niższa od średniej ceny w poprzednim sezonie o 247 złotych. „Przy takim samym wyprzedzeniu wobec daty wylotu roczna przecena dla wycieczek była w poprzednich miesiącach jednak nieco większa i wyniosła we wrześniu 283 złotych, a w sierpniu 317 złotych” – wyjaśnia Instytut.

W minionym tygodniu największa przecena, licząc rok do roku, objęła wyjazdy na Kos i Rodos – o 947 i 587 złotych. Duża zniżka widoczna była również w wypadku Cypru – o 522 złote.

Zdecydowanie największy roczny wzrost średnich cen imprez turystycznych dotyczył z kolei podróży na Synaj i Fuerteventurę – o 455 i 366 złotych. Niewielki zaś Tunezji kontynentalnej – o 12 złotych. W wypadku pozostałych kierunków ceny były już poniżej poziomu sprzed roku.

Przy tym, jeśli chodzi o cenę paliwa lotniczego i kursu głównych walut, w zeszłym tygodniu sytuacja już dwudziesty trzeci raz z rzędu była korzystniejsza dla organizatorów niż miało to miejsce w tym samym czasie rok wcześniej. Cena paliwa wyniosła 1,68 złotego za litr wobec 2,63 złotego przed rokiem, co oznacza spadek o 36,1 procent. Dolar i euro były jednak mocniejsze w stosunku do złotego w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych o około 1 procent. Dlatego wspólny wpływ tych czynników na średnią zmianę cen wycieczek powodował, że w przybliżeniu touroperatorzy oszczędzali od 110 do 120 złotych jednej imprezy, jeśli porównać koszty z obu lat.

A sytuację może jeszcze poprawić obserwowana ostatnio niska cena ropy, która utknęła w okolicach 40 dolarów za baryłkę (przed dwoma tygodniami było to około 46 dolarów za baryłkę) – przewidują eksperci z Traveldaty.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu jedynym kierunkiem o wyższych cenach wycieczek, licząc rok do roku, z wylotem w pierwszym tygodniu października nadal był Egipt, którego cena skoczyła o 118 złotych. Pozostałe kierunki były tańsze niż w zeszłym sezonie letnim, przy czym w najmniejszym stopniu staniały wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie – średnio o 97 złotych, a większa była skala zniżek na wyjazdy do Grecji, o 451 złotych, i do Turcji, o 295 złotych – opisują autorzy raportu.

W wypadku mniej uczęszczanych kierunków w zeszłym tygodniu w skali roku zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Cypr i Majorkę – o 522 i 505 złotych. W mniejszej skali spadły ceny wyjazdów do Portugalii i na Maltę – o 378 i 360 złotych, a w jeszcze mniejszej – do Tunezji, zaledwie o 47 złotych. Nie odnotowano w okresie badania cen wypoczynku w Maroku, być może z powodu silnego wzrostu liczby zachorowań w tym kraju – wyjaśniają.

Nekera wskakuje do tabeli

Jak grali cenami w ostatnim tygodniu touroperatorzy? W porównaniu rok do roku średnich cen wycieczek kolejny raz widać, że w największym stopniu obniżył ceny TUI Poland, o średnio aż 890 złotych do czego dodatkowo przyczyniła się kolejna duża obniżka cen wycieczek w ostatnim tygodniu. Już tradycyjnie w tym sezonie letnim znacznie tańsze niż przed rokiem były też oferty w Exim Tours i ETI – o około 570 i 515 złotych. Obniżki cen w mniejszej skali oferowały biura Prima Holiday, Coral Travel i Grecos – o około 245, 195 i 190 złotych oraz Itaka, Best Reisen i Rainbow – o około 85, 80 i 20 złotych. U pozostałych organizatorów ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 145 do 305 złotych – wylicza Travelplanet w swoim raporcie.

W liczbie najatrakcyjniejszych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, w minionym tygodniu pierwszy pod tym względem pozostawał TUI Poland z liczbą 21 ofert. Wyprzedził on Rainbow z liczbą 17 ofert i Exim Tours z 16 ofertami.

Spadek liczby najbardziej atrakcyjnych cenowo ofert – wyjaśniają autorzy – wynika częściowo z wycofania się organizatorów z oferowania niektórych kierunków. W okresie badania dotyczy to zwłaszcza TUI Poland, w którym nie oferowano wówczas Wysp Kanaryjskich z wyjątkiem Teneryfy.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu proponowały Coral Travel (5 ofert) i Rainbow (4), do Grecji TUI Poland (10), Itaka i Grecos (po 4), na Wyspy Kanaryjskie Rainbow (6) i Itaka (5), do Turcji TUI Poland (6) i Coral Travel (5), a do Tunezji Coral Travel (4). Wycieczek do Bułgarii z terminami wyjazdu w pierwszym tygodniu października już nie oferowano.

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję ofertową w Grecji i w Turcji, Rainbow w Grecji i w Tunezji, a Exim Tours w Turcji.

Na koniec Traveldata prezentuje tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W składzie pierwszej piątki organizatorów zaszła w ostatnim tygodniu tylko jedna zmiana – z tabeli wypadł Sun & Fun (spadek z pozycji 5 na 6), a weszła do niej Nekera (awans z pozycji 11 na 4). Przyczyną takiego przesunięcia była potężna obniżka cen w tym biurze, która znacznie uatrakcyjniła jego poprzednie ceny ofertowe, które sytuowały dotychczas biuro Nekera na dość odległych pozycjach w zestawieniu.

""

turystyka.rp.pl

O 33 złote spadła w ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki (tydzień wcześniej spadła o 15 złotych) z wylotem między 28 września a 4 października – odnotowuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie na temat cen w biurach podróży

Największą zniżkę Traveldata odkryła w wypadku wyjazdów do Turcji Egejskiej i było to średnio 179 złotych. Dużo potaniały też takie kierunki jak Dżerba i Korfu – o 158 i 126 złotych.

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
Anex dziękuje agentom turystycznym i mobilizuje ich do dalszej współpracy
Biura Podróży
Ceny wakacji w biurach podróży w lekkim odwrocie. Najmocniej zanurkował Egipt
Biura Podróży
Coral Travel Poland: W tym roku zabierzemy do Turcji pół miliona turystów
Biura Podróży
TUI sprzedaje już wyjazdy na lato 2025 roku. Pierwszy raz tak wcześnie
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Biura Podróży
TUI podsumował sprzedaż wakacji – 60 procent miejsc już zarezerwowanych