Traveldata: Wielka obniżka wakacyjnych cen w Rainbow

W ostatnich dwóch tygodniach ceny na lato 2021 roku spadły w Rainbow o 540 złotych. Biuro miało najtańsze wyjazdy do Grecji, Egiptu i Tunezji. W cenach wakacji na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii przodował TUI, a w Turcji – Coral Travel.

Publikacja: 07.12.2020 01:47

Traveldata: Wielka obniżka wakacyjnych cen w Rainbow

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

Średnia cena wycieczki z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 roku (szczyt sezonu letniego) wzrosła w biurach podróży w ostatnich dwóch tygodniach o 16 złotych. Dla porównania – we wcześniejszych tygodniach cena wzrosła o 19 i spadła o 1, 7 i 31 złotych – to wnioski z porównania cen przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata i opublikowaqne w jego cyklicznym raporcie.

Największe zwyżki średnich cen Traveldata zanotowała w wypadku wakacji we włoskiej Kalabrii, o 170 złotych, na Lanzarote, o 151 złotych i na Majorce – o 101złotych.

Były też spore przeceny. W ostatnim tygodniu największa objęła hiszpańskie wybrzeże Costa del Sol, tam średnia cena spadła o 248 złotych. Mniej touroperatorzy opuścili koszt wyjazdu na półwysep w tureckim regionie Dalaman i do Maroka – o 49 i 44 złote – podaje Traveldata.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Zagraniczne ferie jeszcze tańsze

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje przygotowana przez Traveldatę mapa. Przebieg tych zmian w tym sezonie przedstawia z kolei wykres poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Spadki były niewielkie i wyniosły po symbolicznej złotówce w Egipcie i w Grecji, a 8 złotych w Turcji. Istotniejsze były wzrosty średnich cen wycieczek, które wyniosły w wypadku Bułgarii 40, a Wysp Kanaryjskich 68 złotych.

Zachęcające spadki cen: Maroko i Kanary

Jakie dane uzyskała Traveldata po porównaniu średnich cen rok do roku? Okazało się, że tegoroczna cena była niższa od tej z poprzedniego sezonu o 70 złotych. To największa różnica w ostatnich tygodniach. W poprzednim zestawieniu zanotowano bowiem spadek o 48 złotych, a we wcześniejszych ceny rosły: o 23, 22, 54 i 66 złotych.

Największe zniżki cen wycieczek, liczone rok do roku, obejmowały wakacje w Maroku, na Teneryfie (ponownie) i Fuerteventurze. Kolejno różnica wyniosła: 396 złotych, 294 i 228 złotych.

Największe roczne obniżki cen wyjazdów, podobnie jak przed tygodniem, Traveldata ujawniła w ofercie wyjazdów na półwysep Chalcydycki, o 309 złotych, do Portugalii, o 205 złotych, i na Korfu – o 138 złotych.

Jak zwracają uwagę autorzy raportu, organizatorom wyjazdów sprzyjały ceny paliwa lotniczego. W ostatnim tygodniu kosztowało ono 1,92 złotego za litr, co oznaczało cenę niższą o 27,3 procent niż tydzień wcześniej. Jednocześnie dla uśrednionych rozliczeń turystycznych wartość złotego spadła o 1,9 procent, co podniosło koszt wymiany na dolary i euro.

Ale wspólny wpływ tych czynników na zmianę kosztów wycieczek i tak był korzystny dla biur podróży, gdyż zawierał się między minus 60 i minus 70 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Najbardziej, licząc rok do roku, potaniały wycieczki na Wyspy Kanaryjskie i do Egiptu. Odpowiednio o 169 i 134 złote. Średnie ceny pozostałych kierunków spadały: Turcja o 37 złotych, Grecja o 30 złotych, Bułgaria o 24 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zwyżki w ujęciu rocznym pojawiły się jedynie w wypadku wakacji w Portugalii i Albanii – o 205 i 18 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny spadły: w Maroku o 396 złotych, na Majorce, o 194 złote, w Tunezji o 59 złotych, na Malcie o 59 złotych, a na Cyprze o 100 złotych.

Rainbow wyskoczył na czoło

Traveldata porównała też ceny wycieczek na szczyt sezonu lato 2021 w poszczególnych biurach podróży. W ostatnich dwóch tygodniach najbardziej obniżył je Rainbow – o około 540 złotych, porównując rok 2019 z obecnym. Mniejsze przeceny wystąpiły w Coralu Travel i w Eximie Tours – średnio o 240 i 135 złotych.

W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 30 (Sun& Fun) do 330 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się Rainbow z liczbą 60 ofert. Za nim znalazły się TUI Poland (49 ofert) i Coral Travel (19).

Przy czym porównując te wyniki z wynikami z poprzednich sezonów należy pamiętać – zastrzegają autorzy raportu – że „liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą”.

WARTO TEŻ: „Odkryj Polskę na nowo” – proponuje Rainbow

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu miał Rainbow (7) i TUI Poland (6), do Grecji Rainbow (13), TUI Poland (8) i Coral Travel (6), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (11), Rainbow (7) i Itaka (4), do Turcji Coral Travel (8) i Rainbow (5), do Tunezji Rainbow (6), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Coral Travel (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku Rainbow wzmocnił swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, TUI Poland w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Grecji, Turcji i Bułgarii.

Traveldata przedstawia też tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Zachowana jest przy tym ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

Najistotniejsza zmiana w porównaniu z notowaniem sprzed dwóch tygodni w zestawieniu polegała na zmianie lidera – w wyniku znacznego obniżenia cen wycieczek wskoczył na to miejsce Rainbow, spychając o jedną pozycję TUI Poland i Coral Travel, które tym samym czasie nieco podniosły ceny. Poprzednie pozycje biur Exim Tours (czwarta) i Grecos (piąta) pozostały bez zmian, gdyż biura te jedynie w nieznacznym stopniu zmieniły swoje oferty.

""

turystyka.rp.pl

Tanie linie – tylko nieznaczne zmiany cen

Ostatnią część raportu eksperci z Traveldaty poświęcają omówieniu wyników badania cen biletów tanich linii lotniczych na ich kierunki stricte turystyczne. Zmiany ilustrują wykresami, na których
grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w szczycie sezonu letniego 2021, a cieńsza w poprzednim, czyli w lecie 2020 roku. Zielone pole oznacza spadek cen rok do roku, a czerwone ich wzrost.

Na wykresach zostały uwzględnione jedynie te rejsy (52 połączenia w Ryanairze i 23 w Wizz Airze), które występowały w obu wymienionych sezonach jednocześnie.

""

turystyka.rp.pl

""

Źródło: Traveldata

turystyka.rp.pl

Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny