Traveldata: Wielka obniżka wakacyjnych cen w Rainbow

W ostatnich dwóch tygodniach ceny na lato 2021 roku spadły w Rainbow o 540 złotych. Biuro miało najtańsze wyjazdy do Grecji, Egiptu i Tunezji. W cenach wakacji na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii przodował TUI, a w Turcji – Coral Travel.

Publikacja: 07.12.2020 01:47

Traveldata: Wielka obniżka wakacyjnych cen w Rainbow

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

Średnia cena wycieczki z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 roku (szczyt sezonu letniego) wzrosła w biurach podróży w ostatnich dwóch tygodniach o 16 złotych. Dla porównania – we wcześniejszych tygodniach cena wzrosła o 19 i spadła o 1, 7 i 31 złotych – to wnioski z porównania cen przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata i opublikowaqne w jego cyklicznym raporcie.

Największe zwyżki średnich cen Traveldata zanotowała w wypadku wakacji we włoskiej Kalabrii, o 170 złotych, na Lanzarote, o 151 złotych i na Majorce – o 101złotych.

Były też spore przeceny. W ostatnim tygodniu największa objęła hiszpańskie wybrzeże Costa del Sol, tam średnia cena spadła o 248 złotych. Mniej touroperatorzy opuścili koszt wyjazdu na półwysep w tureckim regionie Dalaman i do Maroka – o 49 i 44 złote – podaje Traveldata.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Zagraniczne ferie jeszcze tańsze

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje przygotowana przez Traveldatę mapa. Przebieg tych zmian w tym sezonie przedstawia z kolei wykres poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Spadki były niewielkie i wyniosły po symbolicznej złotówce w Egipcie i w Grecji, a 8 złotych w Turcji. Istotniejsze były wzrosty średnich cen wycieczek, które wyniosły w wypadku Bułgarii 40, a Wysp Kanaryjskich 68 złotych.

Zachęcające spadki cen: Maroko i Kanary

Jakie dane uzyskała Traveldata po porównaniu średnich cen rok do roku? Okazało się, że tegoroczna cena była niższa od tej z poprzedniego sezonu o 70 złotych. To największa różnica w ostatnich tygodniach. W poprzednim zestawieniu zanotowano bowiem spadek o 48 złotych, a we wcześniejszych ceny rosły: o 23, 22, 54 i 66 złotych.

Największe zniżki cen wycieczek, liczone rok do roku, obejmowały wakacje w Maroku, na Teneryfie (ponownie) i Fuerteventurze. Kolejno różnica wyniosła: 396 złotych, 294 i 228 złotych.

Największe roczne obniżki cen wyjazdów, podobnie jak przed tygodniem, Traveldata ujawniła w ofercie wyjazdów na półwysep Chalcydycki, o 309 złotych, do Portugalii, o 205 złotych, i na Korfu – o 138 złotych.

Jak zwracają uwagę autorzy raportu, organizatorom wyjazdów sprzyjały ceny paliwa lotniczego. W ostatnim tygodniu kosztowało ono 1,92 złotego za litr, co oznaczało cenę niższą o 27,3 procent niż tydzień wcześniej. Jednocześnie dla uśrednionych rozliczeń turystycznych wartość złotego spadła o 1,9 procent, co podniosło koszt wymiany na dolary i euro.

Ale wspólny wpływ tych czynników na zmianę kosztów wycieczek i tak był korzystny dla biur podróży, gdyż zawierał się między minus 60 i minus 70 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Najbardziej, licząc rok do roku, potaniały wycieczki na Wyspy Kanaryjskie i do Egiptu. Odpowiednio o 169 i 134 złote. Średnie ceny pozostałych kierunków spadały: Turcja o 37 złotych, Grecja o 30 złotych, Bułgaria o 24 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zwyżki w ujęciu rocznym pojawiły się jedynie w wypadku wakacji w Portugalii i Albanii – o 205 i 18 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny spadły: w Maroku o 396 złotych, na Majorce, o 194 złote, w Tunezji o 59 złotych, na Malcie o 59 złotych, a na Cyprze o 100 złotych.

Rainbow wyskoczył na czoło

Traveldata porównała też ceny wycieczek na szczyt sezonu lato 2021 w poszczególnych biurach podróży. W ostatnich dwóch tygodniach najbardziej obniżył je Rainbow – o około 540 złotych, porównując rok 2019 z obecnym. Mniejsze przeceny wystąpiły w Coralu Travel i w Eximie Tours – średnio o 240 i 135 złotych.

W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 30 (Sun& Fun) do 330 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się Rainbow z liczbą 60 ofert. Za nim znalazły się TUI Poland (49 ofert) i Coral Travel (19).

Przy czym porównując te wyniki z wynikami z poprzednich sezonów należy pamiętać – zastrzegają autorzy raportu – że „liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą”.

WARTO TEŻ: „Odkryj Polskę na nowo” – proponuje Rainbow

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu miał Rainbow (7) i TUI Poland (6), do Grecji Rainbow (13), TUI Poland (8) i Coral Travel (6), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (11), Rainbow (7) i Itaka (4), do Turcji Coral Travel (8) i Rainbow (5), do Tunezji Rainbow (6), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Coral Travel (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku Rainbow wzmocnił swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, TUI Poland w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Grecji, Turcji i Bułgarii.

Traveldata przedstawia też tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Zachowana jest przy tym ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

Najistotniejsza zmiana w porównaniu z notowaniem sprzed dwóch tygodni w zestawieniu polegała na zmianie lidera – w wyniku znacznego obniżenia cen wycieczek wskoczył na to miejsce Rainbow, spychając o jedną pozycję TUI Poland i Coral Travel, które tym samym czasie nieco podniosły ceny. Poprzednie pozycje biur Exim Tours (czwarta) i Grecos (piąta) pozostały bez zmian, gdyż biura te jedynie w nieznacznym stopniu zmieniły swoje oferty.

""

turystyka.rp.pl

Tanie linie – tylko nieznaczne zmiany cen

Ostatnią część raportu eksperci z Traveldaty poświęcają omówieniu wyników badania cen biletów tanich linii lotniczych na ich kierunki stricte turystyczne. Zmiany ilustrują wykresami, na których
grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w szczycie sezonu letniego 2021, a cieńsza w poprzednim, czyli w lecie 2020 roku. Zielone pole oznacza spadek cen rok do roku, a czerwone ich wzrost.

Na wykresach zostały uwzględnione jedynie te rejsy (52 połączenia w Ryanairze i 23 w Wizz Airze), które występowały w obu wymienionych sezonach jednocześnie.

""

turystyka.rp.pl

""

Źródło: Traveldata

turystyka.rp.pl

Średnia cena wycieczki z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 roku (szczyt sezonu letniego) wzrosła w biurach podróży w ostatnich dwóch tygodniach o 16 złotych. Dla porównania – we wcześniejszych tygodniach cena wzrosła o 19 i spadła o 1, 7 i 31 złotych – to wnioski z porównania cen przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata i opublikowaqne w jego cyklicznym raporcie.

Największe zwyżki średnich cen Traveldata zanotowała w wypadku wakacji we włoskiej Kalabrii, o 170 złotych, na Lanzarote, o 151 złotych i na Majorce – o 101złotych.

Pozostało 91% artykułu
Biura Podróży
Turyści chcą latać z biurami podróży za granicę, ale rezygnują z ich usług w kraju
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Biura Podróży
Klienci upadłego biura podróży dostaną pieniądze po wakacjach. Czeka 250 tysięcy ludzi
Biura Podróży
Biuro podróży planuje wozić klientów na prywatną wyspę. Ma już statki i hotele
Biura Podróży
Niemiecka firma turystyczna otwiera przedstawicielstwo w Polsce. W planach cała Europa
Biura Podróży
Korekta cen w biurach podróży. Wakacje tanieją, a najbardziej te w Turcji