Piąty tydzień przecen w biurach podróży. Nietrudno zaoszczędzić 100-200 złotych

Majorka o 233 złote, Maroko o 215 złotych, Wyspy Kanaryjskie o 125 złotych, a Egipt o 103 złote – to największe obniżki, jeśli porównać ceny tegoroczne z zeszłorocznymi wyjazdów w szczycie sezonu letniego – podaje Traveldata.

Publikacja: 08.02.2021 01:03

Piąty tydzień przecen w biurach podróży. Nietrudno zaoszczędzić 100-200 złotych

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

2 złote – o tyle wzrosła w ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia* – podaje w najnowszym cotygodniowym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Zmiana potwierdza trend z ostatnich tygodni, pokazujący, że ceny zorganizowanych wyjazdów na wakacje stanęły. W poprzedni tygodniach Traveldata notowała: wzrost średniej ceny o 19 złotych, spadek o 2, wzrost o 4 i 11 złotych.

W ostatnim tygodniu najbardziej wzrosły ceny wakacji w Maroku (przed tygodniem ceny tam znacząco spadły), o 148 złotych, w Hurghadzie, o 81 złotych, i na Sardynii – o 64 złote.

W spadkach cen wyjazdów przodowała Malta, na którą wyjazdy touroperatorzy przecenili średnio o 100 złotych. Mniej trzeba było zapłacić też na wypoczynek w śroku lata na Costa de la Luz i Costa del Sol – tam ceny spadły o 94 i 86 złote. Co ciekawe, we wszystkich tych trzech miejscach ceny przed tygodniem najbardziej wzrosły.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia wykres poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu ceny wycieczek na 2-8 sierpnia 2021 roku, a więc sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem, wzrosły w wypadku wszystkich kierunków z wyjątkiem Wysp Kanaryjskich, których cena obniżyła się o 41 złotych.

Największy wzrost cen objął Turcję – o 33 złote. Mniej rosły koszty wyjazdu do Bułgarii, Egiptu i Grecji – odpowiednio o 21, 17 i 14 złotych.

Kanary i Egipt o ponad 100 złotych w dół

Badanie średniej ceny i porównanie jej z ceną sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 roku) pokazało, że tegoroczna średnia była niższa od tej z poprzedniego sezonu o 72 złote. To z kolei niewidziany od tygodni spadek, ponieważ w ostatnich pięciu zestawieniach ceny były niższe: o 46, 65, 66, 48 i 36 złotych.

Najwięcej przecenione były wyjazdy na Teneryfę, Majorkę i Maroko – kolejno o 251, o 223 i o 215 złotych.

Najbardziej w skali roku i to piąty raz z rzędu wzrosła cena wyjazdu do Portugalii – o 110 złotych. Podrożały też Kos i Rodos – pierwsza o 59, a druga o 24 złote – wylicza raport.

Traveldata zbadała też, jak na koszty organizatorów wypoczynku wpływały dwa istotne czynniki, czyli cena paliwa lotniczego i kurs dolara i euro do złotego.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w minionym tygodniu 2,19 złotego za litr, co oznaczało o 11 procent mniej. Z kolei złotówka była w porównaniu z euro i dolarem słabsza o 2,7 procent. Wspólny wpływ tych dwóch czynników na zmianę kosztów cen wycieczek zawierał się więc w przybliżeniu w przedziale 15 – 25 złotych.

„W ostatnim tygodniu ceny paliwa lotniczego nieco spadły, ale była to niestety nieduża zniżka i przejściowa. Ostatni powrót do wzrostów cen ropy może zakończyć 2-tygodniowy mini trend poprawy w zakresie kosztów wycieczek dla organizatorów” – komentują autorzy opracowania.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Jeśli chodzi o główne kierunki turystyczne, to największy spadek, licząc rok do roku, cen wycieczek widać było w odniesieniu do Wysp Kanaryjskich i kolejny raz Egiptu. Średnie ceny były tam niższe o 125 i 103 złote. Mniejsze tym razem roczne przeceny objęły Grecję, w wypadku której średnia cena w porównaniu z poprzednim sezonem była niższa o 46 złotych. Jeszcze mniejsza różnica objęła Turcję – spadek o 6 złotych.

Kolejny raz jedyny z głównych kierunków, który podrożał, była Bułgaria, zmiana wyniosła 16 złotych.

Z mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie najwięcej rok do roku potaniały wyjazdy na Majorkę i do Maroka – o 223 i 215 złotych. Mniejsze spadki dotyczyły wakacji na Cyprze, Malcie i w Tunezji – o 89, 72 i 50 złotych.

Jak czytamy w raporcie, oferty na pozostałe kierunki w ujęciu rocznym drożały. Największe zwyżki miały miejsce w Portugalii – o 110 złotych, a w wyraźnie mniejszej skali wrosły ceny wyjazdów do Albanii – o 14 złotych.

Rainbow z Eximem przecenili najbardziej

Porównanie cen wycieczek na lato według biur podróży pokazało, że najbardziej obniżyły je – licząc rok do roku, Rainbow i Exim Tours – po 260 złotych. Znaczne zniżki były też w Coralu Travel, o 160 złotych, TUI Poland, o 65 złotych, Sun & Funie, o 35 złotych, i w Grecosie – o 20 złotych.

W pozostałych biurach podróży ceny były większe niż przed rokiem od około 40 do 400 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków w trzech kategoriach hoteli na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland (54 takich ofert). Organizator ten wyprzedził Rainbowa (35 ofert) i Coral Travel (23).

W zeszłym tygodniu najwięcej najtańszych ofert wyjazdu letniego do Egiptu znalazło się w ofercie Corala Travel i TUI Poland (po 6), do Grecji w Rainbow (11), TUI Poland (9) i Corala Travel (7), na Wyspy Kanaryjskie w TUI Poland (10), Rainbow (6) i Itaki (4), do Turcji w ofercie Corala Travel (9) i TUI Poland (6), do Tunezji Corala Travel (5) i Eximu Tours -(4), a do Bułgarii TUI Poland (3 oferty).

W zestawieniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Grecji, Tunezji i Turcji, Rainbow w Egipcie, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Grecji, Tunezji, Turcji i Bułgarii.

Raport kończy tabela pokazująca biura podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały imprezy turystyczne.

W tym sezonie letnim skład czołowej piątki pozostał taki sam jak w poprzednim zestawieniu. Zmieniła się jednak ich kolejność, TUI Poland awansował z pozycji trzeciej na drugą, a Exim Tour przesunął się z drugiego na trzecie. Powodem tej roszady była umiarkowana podwyżka w tym drugim biurze.

""

turystyka.rp.pl

*Porównanie cen dla wylotów w szczycie sezonu letniego 2021 roku, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 4 lutego i zestawione z cenami z 28 stycznia 2021 roku, a w wypadku porównań rok do roku z cenami zebranymi 6 lutego 2020 roku.

2 złote – o tyle wzrosła w ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia* – podaje w najnowszym cotygodniowym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Zmiana potwierdza trend z ostatnich tygodni, pokazujący, że ceny zorganizowanych wyjazdów na wakacje stanęły. W poprzedni tygodniach Traveldata notowała: wzrost średniej ceny o 19 złotych, spadek o 2, wzrost o 4 i 11 złotych.

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
Exim Tours świętował zakończenie udanego sezonu i 30 lat na polskim rynku
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Biura Podróży
Sun & Fun: To był rekordowy rok. Na przyszły mamy dwie nowości
Biura Podróży
Itaka: To był najlepszy rok w historii biur podróży, ale liczymy na jeszcze lepszy
Biura Podróży
Rego-Bis zabierze czarterem klientów z Zielonej Góry do Albanii
Biura Podróży
Prezes TUI: Współpraca z agentami turystycznymi nam się opłaca, chcemy więcej
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości