Piąty tydzień przecen w biurach podróży. Nietrudno zaoszczędzić 100-200 złotych

Majorka o 233 złote, Maroko o 215 złotych, Wyspy Kanaryjskie o 125 złotych, a Egipt o 103 złote – to największe obniżki, jeśli porównać ceny tegoroczne z zeszłorocznymi wyjazdów w szczycie sezonu letniego – podaje Traveldata.

Publikacja: 08.02.2021 01:03

Piąty tydzień przecen w biurach podróży. Nietrudno zaoszczędzić 100-200 złotych

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

2 złote – o tyle wzrosła w ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia* – podaje w najnowszym cotygodniowym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Zmiana potwierdza trend z ostatnich tygodni, pokazujący, że ceny zorganizowanych wyjazdów na wakacje stanęły. W poprzedni tygodniach Traveldata notowała: wzrost średniej ceny o 19 złotych, spadek o 2, wzrost o 4 i 11 złotych.

W ostatnim tygodniu najbardziej wzrosły ceny wakacji w Maroku (przed tygodniem ceny tam znacząco spadły), o 148 złotych, w Hurghadzie, o 81 złotych, i na Sardynii – o 64 złote.

W spadkach cen wyjazdów przodowała Malta, na którą wyjazdy touroperatorzy przecenili średnio o 100 złotych. Mniej trzeba było zapłacić też na wypoczynek w śroku lata na Costa de la Luz i Costa del Sol – tam ceny spadły o 94 i 86 złote. Co ciekawe, we wszystkich tych trzech miejscach ceny przed tygodniem najbardziej wzrosły.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia wykres poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu ceny wycieczek na 2-8 sierpnia 2021 roku, a więc sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem, wzrosły w wypadku wszystkich kierunków z wyjątkiem Wysp Kanaryjskich, których cena obniżyła się o 41 złotych.

Największy wzrost cen objął Turcję – o 33 złote. Mniej rosły koszty wyjazdu do Bułgarii, Egiptu i Grecji – odpowiednio o 21, 17 i 14 złotych.

Kanary i Egipt o ponad 100 złotych w dół

Badanie średniej ceny i porównanie jej z ceną sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu sierpnia 2020 roku) pokazało, że tegoroczna średnia była niższa od tej z poprzedniego sezonu o 72 złote. To z kolei niewidziany od tygodni spadek, ponieważ w ostatnich pięciu zestawieniach ceny były niższe: o 46, 65, 66, 48 i 36 złotych.

Najwięcej przecenione były wyjazdy na Teneryfę, Majorkę i Maroko – kolejno o 251, o 223 i o 215 złotych.

Najbardziej w skali roku i to piąty raz z rzędu wzrosła cena wyjazdu do Portugalii – o 110 złotych. Podrożały też Kos i Rodos – pierwsza o 59, a druga o 24 złote – wylicza raport.

Traveldata zbadała też, jak na koszty organizatorów wypoczynku wpływały dwa istotne czynniki, czyli cena paliwa lotniczego i kurs dolara i euro do złotego.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w minionym tygodniu 2,19 złotego za litr, co oznaczało o 11 procent mniej. Z kolei złotówka była w porównaniu z euro i dolarem słabsza o 2,7 procent. Wspólny wpływ tych dwóch czynników na zmianę kosztów cen wycieczek zawierał się więc w przybliżeniu w przedziale 15 – 25 złotych.

„W ostatnim tygodniu ceny paliwa lotniczego nieco spadły, ale była to niestety nieduża zniżka i przejściowa. Ostatni powrót do wzrostów cen ropy może zakończyć 2-tygodniowy mini trend poprawy w zakresie kosztów wycieczek dla organizatorów” – komentują autorzy opracowania.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Jeśli chodzi o główne kierunki turystyczne, to największy spadek, licząc rok do roku, cen wycieczek widać było w odniesieniu do Wysp Kanaryjskich i kolejny raz Egiptu. Średnie ceny były tam niższe o 125 i 103 złote. Mniejsze tym razem roczne przeceny objęły Grecję, w wypadku której średnia cena w porównaniu z poprzednim sezonem była niższa o 46 złotych. Jeszcze mniejsza różnica objęła Turcję – spadek o 6 złotych.

Kolejny raz jedyny z głównych kierunków, który podrożał, była Bułgaria, zmiana wyniosła 16 złotych.

Z mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie najwięcej rok do roku potaniały wyjazdy na Majorkę i do Maroka – o 223 i 215 złotych. Mniejsze spadki dotyczyły wakacji na Cyprze, Malcie i w Tunezji – o 89, 72 i 50 złotych.

Jak czytamy w raporcie, oferty na pozostałe kierunki w ujęciu rocznym drożały. Największe zwyżki miały miejsce w Portugalii – o 110 złotych, a w wyraźnie mniejszej skali wrosły ceny wyjazdów do Albanii – o 14 złotych.

Rainbow z Eximem przecenili najbardziej

Porównanie cen wycieczek na lato według biur podróży pokazało, że najbardziej obniżyły je – licząc rok do roku, Rainbow i Exim Tours – po 260 złotych. Znaczne zniżki były też w Coralu Travel, o 160 złotych, TUI Poland, o 65 złotych, Sun & Funie, o 35 złotych, i w Grecosie – o 20 złotych.

W pozostałych biurach podróży ceny były większe niż przed rokiem od około 40 do 400 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków w trzech kategoriach hoteli na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland (54 takich ofert). Organizator ten wyprzedził Rainbowa (35 ofert) i Coral Travel (23).

W zeszłym tygodniu najwięcej najtańszych ofert wyjazdu letniego do Egiptu znalazło się w ofercie Corala Travel i TUI Poland (po 6), do Grecji w Rainbow (11), TUI Poland (9) i Corala Travel (7), na Wyspy Kanaryjskie w TUI Poland (10), Rainbow (6) i Itaki (4), do Turcji w ofercie Corala Travel (9) i TUI Poland (6), do Tunezji Corala Travel (5) i Eximu Tours -(4), a do Bułgarii TUI Poland (3 oferty).

W zestawieniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Grecji, Tunezji i Turcji, Rainbow w Egipcie, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Grecji, Tunezji, Turcji i Bułgarii.

Raport kończy tabela pokazująca biura podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały imprezy turystyczne.

W tym sezonie letnim skład czołowej piątki pozostał taki sam jak w poprzednim zestawieniu. Zmieniła się jednak ich kolejność, TUI Poland awansował z pozycji trzeciej na drugą, a Exim Tour przesunął się z drugiego na trzecie. Powodem tej roszady była umiarkowana podwyżka w tym drugim biurze.

""

turystyka.rp.pl

*Porównanie cen dla wylotów w szczycie sezonu letniego 2021 roku, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 4 lutego i zestawione z cenami z 28 stycznia 2021 roku, a w wypadku porównań rok do roku z cenami zebranymi 6 lutego 2020 roku.

Biura Podróży
Korekta cen w biurach podróży. Wakacje tanieją, a najbardziej te w Turcji
Biura Podróży
Rainbow sprzedał prawie 23 procent więcej wakacji. Najmocniej rośnie Tunezja
Biura Podróży
Wierzyciele upadłego giganta turystycznego dostaną pieniądze. Czekali pięć lat
Biura Podróży
Nasz raport. Samolotem na wakacje – tam dolecisz czarterem z Polski
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Biura Podróży
Tydzień podwyżek w biurach podróży. Cena Grecji przebiła kolejną barierę
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą