Traveldata: Ceny w biurach podróży lekko w górę, ale i mocno w dół

Pierwszy raz od miesiąca ceny w biurach podróży nieco wzrosły, jeśli liczyć tydzień do tygodnia. Zarazem w porównaniu rok do roku różnica osiągnęła rekordową różnicę na minus – pokazują najnowsze dane z raportu Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Publikacja: 08.03.2021 01:58

Traveldata: Ceny w biurach podróży lekko w górę, ale i mocno w dół

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 18 złotych. To przełamanie tendencji z ostatnich tygodni, kiedy to średnia cena spadała o 9, 17 i 8 złotych. Wcześniej rosła o 2 i 19 złotych – od tego wyliczenia zaczyna opracowanie Traveldata.

I jak podaje, najwięcej zyskiwała cena wyjazdu do Maroka (ponownie) i na Sycylię (przed tygodniem wystąpił tam znaczny spadek ceny) – średnio 216 i 193 złote Nieco mniej rosła cena wakacji w Tunezji kontynentalnej – o 113 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Im bliżej lata, tym ceny w biurach podróży niższe

Były też przeceny – największa na wyjazdy do Kalabrii, średnio o 193 złote, na Lanzarote, o 107 złotych, i na Gran Canarię – o 89 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony niżej wykres.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu ceny wycieczek z wylotami od 2 do 8 sierpnia najbardziej spadły w wypadku Wysp Kanaryjskich – o 34 złote.

Pozostałe kierunki drożały. Nieznaczny wzrost cen widać było w ofertach wypoczynku w Egipcie – o 2 złote. Więcej podwyżki zaznaczyły się, jeśli chodzi o Grecję i Bułgarię – o 25 i 44 złote. Kolejny też raz najbardziej w ostatnim tygodniu skoczyła średnia cena wycieczki do Turcji – o 62 złote.

Rok do roku największy minus

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia pokazało, że była ona niższa od średniej z poprzedniego sezonu o 128 złotych. Była to rekordowa w tym sezonie zniżka średniej ceny, liczona rok do roku. W ostatnich dziewięciu tygodniach ceny były bowiem niższe od cen sprzed roku o 68, 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych – wyliczają autorzy raportu.

Największy roczny spadek cen Traveldata ujawniła w wypadku Maroka – o 667 złotych. Znacząco mniejsze ceny obejmowały też podróże na Lanzarote i do Marsa Alam – o 326 i 274 złote.

Pierwszy raz od ośmiu tygodni to nie Portugalia drożała najszybciej, porównując rok do roku. Tym razem była to Kos – o 161 złotych, a także Dalaman i Portugalia– o 143 i 109 złotych.

Jeśli chodzi o oddziaływanie ceny paliwa lotniczego i kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja była mniej korzystna niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła bowiem 2,41 złotego za litr, co oznaczało pierwszy raz od prawie roku wzrost o 6,2 procent. Jednocześnie złoty był słabszy wobec euro i dolara o około 4,2 procent.

Nic więc dziwnego, że sumaryczny wpływ tych dwóch elementów na średnią zmianę kosztów wycieczek był znaczny i osiągnął rekordową wielkość i zawierał się w przybliżeniu w przedziale 100 – 110 złotych.

""

turystyka.rp.pl


Zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich gdzie średnie ceny były niższe o 201 i 196 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen ofert wakacji w Grecji – o 56 złotych. A jeszcze mniejsza w wypadku Turcji, 17 złotych.

Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, w wypadku którego wystąpił wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym była Bułgaria, w której podniosły się one o 18 złotych.

Jeśli chodzi o mniej uczęszczane kierunki zdecydowanie największą zniżkę Traveldata wskazała wśród ofert wakacji w Maroku – o 667 złotych (oferowało je biuro Rainbow). Znaczne były też roczne przeceny wyjazdów na Cypr, Majorkę i Maltę, które wyniosły odpowiednio 193, 113 i 98 złotych. Umiarkowane były roczne spadki cen wakacji w Tunezji, o 61 złotych. Pozostałe kierunki w porównaniu z sytuacją sprzed roku drożały. Najwięcej Portugalia – o 109 złotych. Dużo mniej wrosły ceny wyjazdów do Albanii – o 11 złotych.

Exim Tours pokazuje, jak przeceniać

W rocznych porównaniach cen wycieczek organizowanych w szczycie sezonu lato 2021 kolejny raz najwięcej przeceniły je Exim Tours i Rainbow – o około 300 i 280 złotych. Znaczne roczne zniżki pokazało badanie cen w ETI – o około 240 złotych. Także Coral Travel i Sun & Fun obniżyły wyraźnie ceny swoich ofert – odpowiednio o 145 i 135 złotych. W mniejszej skali zrobiły to TUI Poland i Itaka – o 70 i 20 złotych. W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 35 złotych do ponad 170 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu kolejny raz znalazł się TUI Poland (53 oferty). Organizator ten wyprzedzał Rainbowa (32) i Coral Travel (27).

W zeszłym tygodniu najwięcej najtańszych wyjazdów wakacyjnych do Egiptu miał TUI Poland (6), Exim Tours (5) i Coral Travel (3), do Grecji Rainbow (9), TUI Poland (8), Coral Travel (7) i Grecos (6 ), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (11), Rainbow (5) i Itaka (4), do Turcji Coral Travel (9) i TUI Poland (7), do Tunezji Coral Travel (6), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Coral Travel (2).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a Coral Travel w Grecji, Tunezji, Turcji i w Bułgarii.

Raport w tym tygodniu zamyka tabela z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najniższych cenach oferowały imprezy turystyczne (w porównaniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów).

""

turystyka.rp.pl

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 18 złotych. To przełamanie tendencji z ostatnich tygodni, kiedy to średnia cena spadała o 9, 17 i 8 złotych. Wcześniej rosła o 2 i 19 złotych – od tego wyliczenia zaczyna opracowanie Traveldata.

I jak podaje, najwięcej zyskiwała cena wyjazdu do Maroka (ponownie) i na Sycylię (przed tygodniem wystąpił tam znaczny spadek ceny) – średnio 216 i 193 złote Nieco mniej rosła cena wakacji w Tunezji kontynentalnej – o 113 złotych.

Pozostało 91% artykułu
Biura Podróży
Klienci upadłego biura podróży dostaną pieniądze po wakacjach. Czeka 250 tysięcy ludzi
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Biura Podróży
Biuro podróży planuje wozić klientów na prywatną wyspę. Ma już statki i hotele
Biura Podróży
Niemiecka firma turystyczna otwiera przedstawicielstwo w Polsce. W planach cała Europa
Biura Podróży
Korekta cen w biurach podróży. Wakacje tanieją, a najbardziej te w Turcji
Biura Podróży
Rainbow sprzedał prawie 23 procent więcej wakacji. Najmocniej rośnie Tunezja