Traveldata: W biurach podróży ceny czekają na klientów

Kolejny tydzień ceny paliwa idą w górę, a złoty traci wartość wobec dolara i euro. Mimo to biura podróży utrzymują prawie niezmienione ceny wakacji.

Publikacja: 22.03.2021 23:07

Traveldata: W biurach podróży ceny czekają na klientów

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia spadła o 3 złote* – odnotowuje na początku cotygodniowego raportu z badania cen Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Zmiana była zaledwie symboliczna i potwierdziła pewną stałość cen, które w ostatnich sześciu tygodniach nie przekraczały odchyleń większych niż 18 złotych na plus lub na minus.

Największe spadki cen – zauważyła Traveldata – miały miejsce w wypadku Maroka, średnio o 205 złotych. Mniejsze zniżki objęły Teneryfę (poprzednio miał tam miejsce największy spadek cen) i Maltę – odpowiednio o 105 i 40 złotych.

Na największe wzrosty cen wyjazdów Traveldata natrafiła odnośnie Fuerteventury i Gran Canarii – o 73 i 63 złote, oraz Sycylii – o 63 złote.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Maroko, Korfu i Marsa Alam ciągną ceny wakacji w dół

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg przedstawia wykres poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu ceny wycieczek na sezon letni, jeśli chodzi o główne kierunki wyjazdów Polaków, spadły jedynie w wypadku Turcji – o 11 złotych.

Pozostałe główne kierunki drożały. W najmniejszym stopniu Grecja – o 3 złote. Nieco bardziej Egipt i Wyspy Kanaryjskie – o 17 i 15 złotych. A najbardziej Bułgaria – 29 złotych.

Tylko Albania w górę

Porównanie cen na nadchodzący sezon z cenami sprzed roku, na sezon poprzedni, doprowadziło Traveldatę do wniosku, że różnica na niekorzyść tego roku wyniosła 130 złotych.

Był to więc drugi pod względem rozmiaru spadek średniej ceny wyjazdów, liczony rok do roku. W poprzednich tygodniach średnia cena była bowiem niższa od ceny sprzed roku o: 136, 128, 68, 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych.

Największy roczny spadek ceny kolejny raz autorzy raportu odnotowali w wypadku Maroka – o 416 złotych. Mniejsze obniżki objęły Korfu, Cypr i Kos, o 253, 230 i 71 złotych, a także Albanię i Rodos – o 59 i 24 złotych.

Organizatorzy wyjazdów obniżali ceny mimo że – jak zauważają eksperci z Traveldaty – paliwo lotniczego było w zeszłym tygodniu droższe niż przed rokiem o 36,4 procent. Podobnie niekorzystnie dla nich kształtowała się relacja złotego do dolara i euro – polska waluta była słabsza o 1,5 procent, jeśli porównać to z sytuacją sprzed roku.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek pozostał znaczny i zawierał się w przybliżeniu w przedziale od 120 do130 złotych – wyliczają autorzy raportu.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

„Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich gdzie średnie ceny były niższe o 157 i 147 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen w Grecji i Turcji –o średnio 68 złotych i 33 złote. Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, na którym wystąpił wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym była Bułgaria, w której podniosły się one o średnio 3 złote” – czytamy w komentarzu do danych z mapy i wykresu.

Jeśli chodzi o mniej masowo odwiedzane miejsca, to zdecydowanie największe zniżki – licząc rok do roku – cen wycieczek objęły Maroko, o 416 złotych, Cypr, o 230 złotych, Majorkę, o199 złotych i Maltę – o 194 złotych. Umiarkowane były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji i Portugalii – o 69 i 50 złotych.

Jedyny wzrost cen miał miejsce w wypadku Albanii – o 59 złotych.

TUI z największą liczbą niskich cen

W rocznych porównaniach cen wycieczek oferowanych przez biura podróży na szczyt sezonu letniego kolejny raz okazało się, że najbardziej obniżyły je Rainbow i Exim Tours – o około 380 i 290 złotych. Dość znaczne roczne zniżki cen Traveldata odnotowała również w Grecosie i Sun & Funie – o około 80 i 70 złotych, a w mniejszej skali w TUI Poland i Coral Travel – o około 40 i 35 złotych. Mniej więcej na ubiegłorocznym poziomie pozostały ceny w Itace (spadek o niecałe 5 złotych), a w pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 30 złotych do 90 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu kolejny raz znalazł się TUI Poland z liczbą 48 ofert.

Organizator ten wyprzedził Rainbowa, który odnotował 33 takie oferty i Itakę z Eximem Tours z liczbą 21 ofert.

W zeszłym tygodniu najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu oferowały TUI Poland (6), Exim Tours (5) i Coral Travel (4), do Grecji TUI Poland i Rainbow (po 9) przed Grecosem (8 ), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (9), Rainbow i Itaka (po 5), do Turcji Coral Travel (9) i TUI Poland (6), do Tunezji Coral Travel (5) Exim Tours i TUI Poland (po 3), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Coral Travel (2 oferty).

Wobec sytuacji sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Egipcie, w Grecji, w Tunezji i w Turcji, Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a biuro Coral Travel w Tunezji, Turcji i w Bułgarii.

Traveldata kończy raport tabelą przedstawiającą pięć biur podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po cenach przekrojowo najniższych. W zestawieniu zachowano porównywalność oferowanych kierunków, a zatem ceny w biurze X są porównywane tylko z cenami tych samych kierunków u innych organizatorów.

W ostatnim tygodniu Exim Tours z pozycji czwartej przesunął się na pierwszą. Poprzedni lider, Coral Tavel, spadł na pozycję trzecią z powodu umiarkowanego podniesienia cen. Tym samym TUI Poland został zepchnięty na miejsce czwarte.

""

turystyka.rp.pl

*Niniejsze zestawienie obejmuje dziewiętnaste w tym roku porównanie cen wyjazdów z wylotem w szczycie sezonu letniego 2021 roku, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 18 marca 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 11 marca 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 19 marca 2020 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia spadła o 3 złote* – odnotowuje na początku cotygodniowego raportu z badania cen Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Zmiana była zaledwie symboliczna i potwierdziła pewną stałość cen, które w ostatnich sześciu tygodniach nie przekraczały odchyleń większych niż 18 złotych na plus lub na minus.

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
Mapa cen wycieczek czerwona od podwyżek. A najbardziej Portugalia i Albania
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Biura Podróży
Brytyjski rząd: Biura podróży zbyt skrępowane przepisami. To hamuje turystykę
Biura Podróży
DER Touristik: Turyści kupują wcześniej, wybierają luksusy, jadą na dłużej
Biura Podróży
Grupa TUI zadowolona z kończącego się lata. "Doganiamy wyniki sprzed pandemii"
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Biura Podróży
Exim Tours rozpoczął sprzedaż lata 2024. Więcej połączeń do Egiptu i Tunezji
Biura Podróży
Koncern TUI wchodzi do Czech... przez Polskę