Traveldata: W biurach podróży piąty tydzień drobnych podwyżek

W ostatnich tygodniach średnia cena wyjazdu zaplanowanego na szczyt sezonu letniego tylko rosła. Uzbierało się już 110 złotych – pokazują dane Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Publikacja: 01.06.2021 20:12

Traveldata: W biurach podróży piąty tydzień drobnych podwyżek

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurach podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 10 złotych*.

Ta niewielka zmiana wpisuje się w trend z poprzednich czterech tygodni, kiedy to ceny rosły o: 8, 11, 77 i 4 złote – odnotowuje na wstępie do raportu z badania cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

W minionym tygodniu największy spadek objął Sardynię i wyniósł średnio 72 złote (poprzednio ceny tam również zdecydowanie spadły). Mniejsze przeceny miały miejsce w wypadku Korfu i Malty – o 66 i 52 złote.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ceny w biurach podróży – siedem kierunków w górę, cztery w dół

Największe zwyżki cen wyjazdów Traveldata zauważyła w ofertach wyjazdów do Maroka, o 238 złotych, a także do Albanii i na Cypr – w obu tych wypadkach o 65 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony poniżej wykres.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu autorzy odnotowali największe zniżki na wakacje w Bułgarii i w Turcji – o 26 i 23 złote. Nieco mniejszą na wypoczynek w Egipcie – o 17 złotych. Najmniejsze zaś na wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie i do Grecji – o 11 i 3 złote.

Podwyżki wśród obniżek

Porównanie średnich cen imprez tegorocznej i sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu sierpnia) pokazało, że cena obecna była niższa od tej z poprzedniego sezonu o 119 złotych. W ostatnich dwunastu zestawieniach ceny były konsekwentnie niższe od cen sprzed roku o: 113, 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132, 176, 130, 136 i 128 złotych.

Zdecydowanie największe roczne spadki cen Traveldata odnotowała w wypadku Kalabrii – o 443 złote. Mniejsze zaś, lecz również bardzo znaczące, przeceny miały miejsce na Malcie i na wybrzeżu Costa de la Luz – o 368 i 359 złotych.

Ponownie mniej znaczący był wzrost cen wycieczek, z których największe znów odnotowano na półwyspie Chalcydyckim, o 183 złote, w Albanii, o 121 złotych, i na Majorce – o 81 złotych.

W omawianym tygodniu cena paliwa lotniczego wyniosła 2,48 zł za litr wobec 1,61 zł za litr przed rokiem, co oznaczało trzynasty z rzędu roczny wzrost, tym razem o 54 procent (przed tygodniem cena była wyższa o 82,6 procent, a przed dwoma o 95,4 procent).

W porównaniu z euro i dolarem złoty był silniejszy o 1,3 procent (przed tygodniem złoty był silniejszy o 3,9 procent, a przed dwoma o około 3,4 procent).

W sytuacji równoczesnego oddziaływania znacznie wyższych cen paliwa i istotnie niższych kursów walut, wspólny wpływ tych dwóch czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek zawierał się w przedziale 90 – 100 złotych (w poprzednim tygodniu było to 75-85 złotych, a przed dwoma 100-110 złotych – relacjonują autorzy raportu.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Największe roczne spadki cen wycieczek kolejny raz Traveldata wskazała w ofertach wakacji w Egipcie i w Turcji. Średnie ceny były tam niższe odpowiednio o 238 i 197 złotych od cen sprzed roku. Mniejsze przeceny dotknęły Grecję, Bułgarię i Wyspy Kanaryjskie, odpowiednio: 69, 67 i 61 złotych.

Jeśli chodzi o mniej uczęszczane kierunki zdecydowanie największe roczne zniżki objęły wyjazdy na Maltę, do Maroka i Hiszpanii kontynentalnej – odpowiednio o 368, 270 i 268 złotych. Staniały też wyjazdy do Portugalii, Tunezji i na Cypr – o 116, 109 i 78 złotych

Jedynymi kierunkami, które w ujęciu rocznym podrożały były Majorka i Albania ze średnim wzrostem cen o 48 i 182 złote.

Rainbow otwiera listę obniżek

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 kolejny raz najbardziej obniżyły je Rainbow, Sun & Fun i Best Reisen – o 350, 345 i 220 złotych. Mniejsze ale również istotne były roczne zniżki w Coralu Travel, Eximie Tours i Primie Holidays – o 165, 110 i 65 złotych. U pozostałych organizatorów roczne ceny wzrosły od 25 ( TUI Poland) do prawie 750 złotych – podaje Traveldata.

W liczbie najatrakcyjniejszych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli na pozycji lidera kolejny raz znalazł się TUI Poland z liczbą 48 ofert. Za nim uplasowały się Itaka z 29 ofertami i Exim Tours z liczbą 25 ofert.

W ubiegłym tygodniu najwięcej najtańszych ofert wypoczynku w Egipcie miały w ofercie TUI Poland (7) i Coral Travel (5). W tanich wakacjach w Grecji przodowały Itaka (8), TUI Poland (7) i Coral Travel (6). Na wakacje na Wyspach Kanaryjskich najniższą cenę można było najczęściej znaleźć w TUI Poland (10) i Itace (7), w Turcji w Coralu Travel (9) i TUI Poland (7), w Tunezji w Coralu Travel (5) i TUI Poland (3), a w Bułgarii w TUI Poland (3) i Eximie Tours (2 oferty).

Wobec sytuacji sprzed roku TUI Poland umocniło swoją pozycję cenową w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i w Tunezji, Itaka na Wyspach Kanaryjskich, a Exim Tours w Grecji i w Turcji.

Raport kończy tabela z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały imprezy turystyczne. W zestawieniu Traveladata zachowała ścisłą porównywalność kierunków, a zatem oferta biura X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków, jest porównywana tylko z ofertą tych samych kierunków u pozostałych organizatorów.

Skład pierwszej piątki organizatorów pozostał ten sam co tydzień wcześniej, tyle że zmieniła się ich kolejność. Na dwóch pierwszych pozycjach zamieniły się miejscami Coral Travel (awansował na pierwsze miejsce)i Exim Tours (spadł na pozycję wicelidera). „W ostatnim tygodniu oba biura obniżyły nieco ceny, ale różnice odchyleń od cen referencyjnych były pomiędzy nimi były tak niewielkie, że wystarczyło to do zamiany pozycji”.

O jeden szczebel z pozycji czwartej awansował TUI Poland, wyprzedzając Grecosa (opuścił pozycję trzecią).

""

turystyka.rp.pl

*Zestawienie obejmuje porównanie cen imprez turystycznych z wylotem w szczycie sezonu letniego 2021, definiowanego jako pierwszy pełny tydzień sierpnia, od 2 do 8. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 27 maja 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 20 maja 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 28 maja 2020 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurach podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 10 złotych*.

Ta niewielka zmiana wpisuje się w trend z poprzednich czterech tygodni, kiedy to ceny rosły o: 8, 11, 77 i 4 złote – odnotowuje na wstępie do raportu z badania cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
35 lat Itaki: 10 milionów klientów i największy zysk w historii
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Biura Podróży
Majówka - kierunek zagranica. „To przez mocną złotówkę i złą pogodę w Polsce”
Biura Podróży
Zuzanna Sprycha na czele Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Wakacje z biurem podróży. Grecja i Hiszpania tańsze niż Bułgaria i Turcja
Biura Podróży
Do kogo po tanie wakacje w dobrych hotelach? Zdecydowanie prowadzi jedno biuro podróży