Traveldata: W biurach podróży tydzień obniżania cen

Wyspy Kanaryjskie, Turcja, Egipt, Bułgaria – potaniały. Jedynie Grecja zdrożała, a i to niewiele – to wynik badania cen w biurach podróży, jaki przynosi raport Traveldaty.

Publikacja: 13.07.2021 08:50

Traveldata: W biurach podróży tydzień obniżania cen

Foto: Fot. Filip Frydrykiewicz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 roku spadła o 11 złotych – podaje w najnowszym cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży* Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

To rzadka w tym roku sytuacja, żeby cena z tygodnia na tydzień spadła, ostatnio zdecydowanie ceny rosły: o 25, 5, 16, 26, 134, 10, 8, 11, 77 i 4 złote. We wcześniejszych tygodniach spadały o 13 i 25 złotych. Jeśli się ta sytuacja nie powtórzy w kolejnych miesiącach będzie można uznać ją jedynie za drobną korektę.

Zdecydowanie największy spadek cen wycieczek Traveldata zanotowała w wypadku ofert wakacji na Sardynii – średnio o 275 złotych. Mniejsze zniżki miały objęły wyjazdy na Lanzarote i na Cypr – o 186 i 150 złotych.

Największy wzrost cen wyjazdów drugi raz z rzędu objął Maltę, co do której skoczyła ona o 281 złotych. Mniej podrożał wypoczynek na Costa de la Luz i na półwyspie Chalcydyckim – o 246 i 147 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia wykres poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu przeważały przeceny wycieczek. Zwyżkę Traveldata zauważyła jedynie w ofertach wakacji w Grecji – o 33 złote. Pozostałe kierunki taniały – mniej, jeśli chodziło o Bułgarię i Turcję, bo o 10 i 19 złotych. Więcej w wypadku Egiptu i Wysp Kanaryjskich – o 33 i 40 złotych.

Rekordowa podwyżka

Porównanie cen sprzed roku wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa w tym roku od średniej z poprzedniego sezonu o 270 złote.

Był to w tym sezonie, liczonym od połowy listopada 2020 roku, już czwarty przypadek wyższych cen niż w sezonie ubiegłym i jednocześnie rekordowy. W poprzednich trzech zestawieniach średnie ceny wzrosły o 164, 107 i 62 złote, a we wcześniejszych trzech miesiącach były one niższe od cen sprzed roku o 62, 74, 10, 119, 113, 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132 i 176 złotych – wyliczają autorzy raportu.

Zdecydowanie największy spadek ceny, liczony rok do roku, piąty raz z rzędu odnotowano w wypadku Szarm el-Szejk – o 296 złotych.

W mniejszym, ale i tak znacznym stopniu spadły ceny wakacji w Marsa Alam i na Tureckiej Riwierze – o 211 i 103 złote. Zdecydowanie większe były zwyżki cen wycieczek, z których największe wystąpiły na Kosie, o 880 złotych, a niewiele mniejsze na Gran Canarii i Teneryfie – o 710 i 705 złotych.

Jak podają autorzy opracowania, w zeszłym tygodniu cena paliwa lotniczego wyniosła 2,68 złotego za litr, co oznaczało wzrost roczny o 48,9 procent. Z kolei złoty w rocznych uśrednionych rozliczeniach turystycznych osłabł o 0,2 procent.

W sytuacji kiedy równocześnie i oddziaływania znacznie wyższych cen paliwa i nieco wyższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek wcześniejszej nadal nie sprzyjał organizatorom. Tym razem już trzeci raz z rzędu zawierał się on w przybliżeniu w przedziale od 125 do 135 złotych.

Sytuację w cenach porównywanych rok do roku w ostatnim tygodniu ilustruje mapa, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach wykres poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Wśród wiodących kierunków jedyne roczne spadki cen wycieczek miały miejsce odnośnie w Egipcie, w którym średnia cena była niższa o 192 złote od ceny sprzed roku.

Na pozostałych kierunkach ceny rosły, w tym w wypadku Wysp Kanaryjskich, o 619 złotych, Grecji, o 402 złote, Bułgarii, o 171 złotych i Turcji, o 143 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie najwięcej podrożały wycieczki na Majorkę, do Albanii i do Włoch – odpowiednio o 499, 432 i 339 złotych. Mniej wzrosły ceny wakacji w Hiszpanii kontynentalnej, na Cyprze i na Malcie – o 237, 195 i 194 złote. A w zdecydowanie najmniejszej skali w Portugalii – o 11 złotych. Ta ostatnia sytuacja może mieć związek z wysokim obecnie i systematycznie rosnącym zainfekowaniem Portugalii koronawirusem w wariancie delta.

Sun&Fun, czyli obniżki egipsko-tunezyjskie

Jeśli porównać ceny wyjazdów na szczyt sezonu lato 2021 z tymi sprzed roku pod kątem konkretnych organizatorów, to najbardziej obniżył je Sun & Fun – o około 265, przy czym duży roczny spadek w tym biurze wynikał z wystąpienia rocznych porównań jedynie dla kierunków egipskich i Tunezji. Mniejsze ceny miał też Exim Tours. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły w granicach od 89 (Coral Travel) do nawet 730 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazł się TUI Poland z liczbą 38 ofert. Wyprzedzał on Exim Tours z liczbą 25 ofert i Itakę z liczbą 20 ofert.

Porównanie przez Traveldatę cen z uwzględnieniem poszczególnych kierunków i biur podróży ujawniło, że najtańsze wyjazdy do Egiptu miały TUI Poland (5 ofert) i Rainbow (4), do Grecji Exim Tours (8), TUI Poland (5), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (9) i Itaka (7), do Turcji Coral Travel (8) i TUI Poland (6), do Tunezji Coral Travel (6) i Exim Tours (4), a do Bułgarii Ecco Holiday (3) i Best Reisen (2 oferty).

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję konkurencyjną w Egipcie i Turcji, biuro Exim Tours również w Grecji i w Turcji, a biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich.

Na koniec tradycyjnie Traveldata zamieszcza tabelę, w której umieszcza pięć biur podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach. Chodzi oczywiście o porównywalne oferty pod względem kierunków.

Tym razem w zestawieniu TUI Poland awansowało z pozycji czwartej na trzecią, a biuro Grecos zanotowało ruch odwrotny. „Warto też zaznaczyć, że istotnie wzrosła przewaga lidera, czyli biura Exim Tours nad wiceliderem Coral Travel w zakresie odchylenia od średniej ceny referencyjnej. Powodem była dalsza obniżka cen ofertowych w tym pierwszym biurze przy jednoczesnym ich podniesieniu w biurze drugim”.

""

turystyka.rp.pl

*Zestawienie obejmuje porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanego jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 8 lipca 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 1 lipca 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 8 lipca 2020 roku.

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 roku spadła o 11 złotych – podaje w najnowszym cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży* Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

To rzadka w tym roku sytuacja, żeby cena z tygodnia na tydzień spadła, ostatnio zdecydowanie ceny rosły: o 25, 5, 16, 26, 134, 10, 8, 11, 77 i 4 złote. We wcześniejszych tygodniach spadały o 13 i 25 złotych. Jeśli się ta sytuacja nie powtórzy w kolejnych miesiącach będzie można uznać ją jedynie za drobną korektę.

Pozostało 92% artykułu
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Biura Podróży
TUI podsumował sprzedaż wakacji – 60 procent miejsc już zarezerwowanych
Biura Podróży
Exim Tours uruchomi loty czarterowe do Bahrajnu. „Kolejna ekscytująca nowość”
Biura Podróży
Do Polski wchodzi nowe biuro podróży. Oferuje wakacje w Turcji i Egipcie
Biura Podróży
Biura podróży cofają podwyżki cen wakacji. Trzy kierunki są jednak na to odporne
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?