Traveldata: Ferie w ciepłych krajach przecenione dwa razy

Wyjazdy z biurami podróży na ferie zimowe były w ostatnim tygodniu dużo tańsze niż tydzień i rok wcześniej. Różnice idą w dziesiątki i setki złotych, a czasem przekraczają tysiąc – pokazuje raport Traveldaty.

Publikacja: 16.11.2020 01:36

Traveldata: Ferie w ciepłych krajach przecenione dwa razy

Foto: Wyjazdy na Lanzarote, wyspę, której jej wulkaniczne pochodzenie szczególnie jest widoczne, były tańsze o 1700 złotych niż rok temu. Fot. Filip Frydrykiewicz

O 88 złotych spadła w ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 18 a 24 stycznia 2021, czyli w czasie ferii mazowieckich. W poprzednich tygodniach cena wzrosła o 61 złotych, spadła o 46 i wzrosła o 44 złote – piszą na wstępie z cotygodniowego raportu z badania cen eksperci z Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Największe przeceny touroperatorzy zastosowali na wyjazdy na Fuerteventurę, średnio o 310 złotych, do Maroka, o 274 złotych, i na Lanzarote – o 273 złote. Podwyższyli natomiast ceny wypoczynku na Cyprze, o 76 złotych, w Marsa Alam, o 45 złotych, i na Malcie – o 21 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawiony jest na wykresie poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Lanzarote 1700 złotych w dół

Jeszcze drastyczniejszą różnicę średnch cen ujawniło porównanie sezonu zimowego 2021 roku i 2020 (10-16 lutego) roku. Cena przyszłoroczna okazała się mniejsza od tegorocznej o 416 złotych. To już kolejna obniżka, liczona rok do roku, ponieważ w poprzednich zestawieniach cena była niższa o 304, 292 i 326 złotych.

Czwarty raz z rzędu touroperatorszy najbardziej opuścili ceny zimowych wycieczek na Lanzarote – średnio o 1688 złotych (wycieczki sprzedaje tam TUI Poland). Duzo opuścili też w wypadku wyjazdów do Maroka i na Maltę – o 1191 i 763 złotych.

Wzrosły za to średnie ceny wypoczynku zimowego na Cyprze, o 448 złotych i Marsa Alam – o 80 złotych.

Jak wskazują autorzy raportu, organizatorzy wyjazdów mogli sobie pozwolić na spore obniżki między innymi dzięki niskiej cenie paliwa lotniczego. W zeszłym tygodniu wyniosła ona 1,74 złotego za litr, co oznaczało, że była niższa niż rok wcześniej o 33,8 procent.

Mniej korzystnie kształtowały się natomiast relacje złotego do dolara i euro – polska waluta była słabsza o 3,3 procent.

Sumaryczny wpływ tych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek zawierał się w przedziale od minus 70 do minus 80 złotych.

„W drugiej połowie ostatniego tygodnia odnotowano znaczny wzrost cen ropy z około 38 do 43 dolarów za baryłkę, wywołany informacją o wysokiej skuteczności przygotowywanej szczepionki przeciw wirusowi Covid-19, który powinien się przełożyć na istotnie wyższy koszt paliwa już w kolejnym zestawieniu” – czytamy też w analizie Traveldaty.

""

turystyka.rp.pl

Jeśli nie liczyć egzotyki jako całości, zdecydowanie mniejsza roczna zniżka cen miała miejsce w wypadku wyjazdów do Egiptu, na które ceny spadły, licząc rok do roku, o 69 złotych. Znacząco w skali roku biura podróży obniżyły też ceny wycieczek do Hurghady i Szarm el-Szejk – o 152 i 134 złote. Zarazem ceny wyjazdów do Marsa Alam wzrosły o 80 złotych.

W wypadku Wysp Kanaryjskich spadek cen był znacznie większy i wyniósł przeciętnie 649 złotych. Spośród wysp tego kierunku zdecydowanie najwięcej przeceniono Lanzarote – o 1688 złotych. Mniejsze, ale i tak znacznie Gran Canarię i Teneryfę – o 456 i 341 złotych. Najmniej organizatorzy opuścili z ceny wypoczynku na Fuerteventurze – o 110 złotych.

Traveldata przyjarzała się też mniej masowym kierunkom. Zdecydowanie największy spadek średniej ceny liczonej rok do roku odnotowała w wypadku Maroka – o 1191 złotych. Przecenione były też Malta, w Portugalia i Turecka Riwiera – o odpowiednio 763, 529 i 218 złotych. Jedynie cena pobytu na Cyprze wzrosła, o 448 złotych.

Przecena egzotyki nadal głęboka

Niskie ceny paliwa lotniczego w dużym stopniu przyczyniły się do znacznie niższych niż przed rokiem cen wyjazdów do krajów dalekich, a to ze względu na to, że przy dalekich przelotach ceny paliwa odgrywają bardzo istotną rolę.

W najmniejszym stopniu zniżki objęły najmniej odległą od Polski Kenię – o 623 złote. Dużo większy był spadek cen bardziej oddalonych kierunków, jak Dominikana i Meksyk – o 2218 i 2860 złotych.

Jak opisują autorzy opracowania, najmniej korzystna jest sytuacja epidemiczna w Meksyku. W zeszłym tygodniu siedmiodniowy wskaźnik nowych zakażeń wyniósł tam 327 (przed dwoma tygodniami 294).

Na Dominikanie wzrósł w okresie ostatnich dwóch tygodni z 276 do 329. Również w Kenii widać wyraźne pogorszenie wyników. Tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wyniósł tam 138, podczas gdy przed dwoma tygodniami wynosił 118.

TUI – 800 złotych taniej niż rok temu

W czwartym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem najbardziej spadły średnie ceny wycieczek oferowanych przez TUI Poland – o około 790 złotych, a w bardziej ograniczonej skali także w Eximie Tours i Coralu Travel – o około 510 i 420 złotych.

W mniejszym stopniu obniżyły się wobec poprzedniego sezonu ceny wycieczek w ETI i Rainbow – o około 250 i 165 złotych, a jeszcze mniej wyniosły roczne zniżki w Best Reisen i Sun & Fun – o około 125 i 90 złotych. U pozostałych organizatorów ceny były do 180 złotych wyższe niż przed rokiem – relacjonuje Traveldata.

W konkurencyjności bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 13 zimowych kierunków i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu eksperci ulokowali TUI Poland. Biuro to miało 14 najniższych cen ofert zimowych. Kolejne na liście znalazły się Coral Travel z 11 ofertami i Itaka z 10 ofertami.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu oferowały Coral Travel (8) i Exim Tours (3), a na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (8) i Itaka (7).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, Coral Travel w Egipcie, a Itaka na Wyspach Kanaryjskich – podają eksperci z Traveldaty.

Na zakończenie części raportu, dotyczącej biur podróży, Instytut przygotował też zestaw touroperatorów, którzy oferowali imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach.
Skład pierwszej piątki pozostał taki sam jak przed dwoma tygodniami, ale zmianie uległa kolejność biur podróży. Na pozycji lidera dzięki znaczącej obniżce cen wycieczek umocniło się biuro Coral Travel – poprzednio zajmowało ją ex aequo z TUI Poland, które teraz spadło na miejsce trzecie.

Z pozycji piątej na drugą, wskutek największej zniżki cen wśród wszystkich organizatorów, awansował Oasis, a z trzeciej na piątą przesunęło się biuro Exim Tours, które w ostatnim tygodniu nieco podniosło ceny.

„Warto zauważyć, że wszystkie pięć pierwszych pozycji nadal zajmują biura należące do grup kapitałowych lub powiązanych biznesowo z podmiotami, które dysponują istotną własną bazą hotelową. W obecnych trudnych czasach dla turystyki pozwala to na oferowanie pobytów opartych w pewnej mierze również o kalkulacje uwzględniające koszty krańcowe” – komentują autorzy.

""

turystyka.rp.pl

Znacząca obniżka w tanich liniach

A jak tanie linie lotnicze, Ryanair i Wizzair, kształtują ceny swoich biletów? Traveldata zbadała to i na tej podstawie sporządziła dla obu wykresy pokazujące zminy cen lotów na trasach turystycznych.

Na wykresach grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w obecnym roku turystycznym (czyli 2020/21), a linia cienka przedstawia przebieg cen w kolejnych tygodniach poprzedniego sezonu.

Zielone pole pomiędzy liniami oznacza spadek cen rok do roku, a czerwone ich wzrost.

Na wykresach uwzględniono jedynie te rejsy (18 połączeń Ryanaira i 9 Wizz Aira), które występowały w obu kolejnych sezonach zimowych jednocześnie.

""

turystyka.rp.pl

Jeśli chodzi o Teneryfę, to widać w pierwszej połowie listopada spadek cen przy jednocześnie zbliżonych cenach odniesienia sprzed roku (rosnące zielone pole), przy czym spadek rocznych cen przelotów jest dużo większy od jednoczesnego wpływu spadku cen paliwa lotniczego.

W umiarkowanym stopniu spadły ceny przelotów na pozostałych kierunkach turystycznych.

W porównaniu z poprzednim sezonem ceny przelotów były ponownie mniejsze na wszystkich kierunkach. W najmniejszym stopniu obniżki dotyczyły Włoch i Grecji – średnio o 70 i 94 złote, a w dużo większym Portugalii i Hiszpanii – o 297 i 360 złotych.

""

Źródło: Traveldata

turystyka.rp.pl

Ceny przelotów w Wizz Airze na Wyspy Kanaryjskie były mniejsze niż przed rokiem o 74 procent. Wynikało to głównie z bardzo wysokich cen przed rokiem, kiedy całe bloki miejsc rezerwowały biura podróży.

Na pozostałych kierunkach turystycznych roczny spadek średnich cen był w ostatnich dwóch tygodniach znacznie większy niż w poprzednim zestawieniu (około 65 procent wobec 35 procent), a spadek cen bieżących był prawdopodobnie skutkiem generalnie bardzo słabego popytu na przeloty.

W relacji z poprzednim sezonem zdecydowanie najbardziej obniżyły się ceny tras do Hiszpanii – o 1130 złotych. Ale w wyłączeniem kierunków kanaryjskich spadek był już znacznie mniejszy – o 588 złotych. Bardziej umiarkowana była zniżka na loty do Włoch – wyniosła 154 złote – wylicza raport Traveldaty.

O 88 złotych spadła w ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 18 a 24 stycznia 2021, czyli w czasie ferii mazowieckich. W poprzednich tygodniach cena wzrosła o 61 złotych, spadła o 46 i wzrosła o 44 złote – piszą na wstępie z cotygodniowego raportu z badania cen eksperci z Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Największe przeceny touroperatorzy zastosowali na wyjazdy na Fuerteventurę, średnio o 310 złotych, do Maroka, o 274 złotych, i na Lanzarote – o 273 złote. Podwyższyli natomiast ceny wypoczynku na Cyprze, o 76 złotych, w Marsa Alam, o 45 złotych, i na Malcie – o 21 złotych.

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
35 lat Itaki: 10 milionów klientów i największy zysk w historii
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biura Podróży
Majówka - kierunek zagranica. „To przez mocną złotówkę i złą pogodę w Polsce”
Biura Podróży
Zuzanna Sprycha na czele Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Wakacje z biurem podróży. Grecja i Hiszpania tańsze niż Bułgaria i Turcja
Biura Podróży
Do kogo po tanie wakacje w dobrych hotelach? Zdecydowanie prowadzi jedno biuro podróży