Amerykańskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych (ASTA) wzywa do stworzenia bardziej ujednoliconego systemu podróży zagranicznych z wykorzystaniem certyfikatów szczepień - pisze brytyjski portal branży turystycznej TTG Media.

Organizacja argumentuje, że osoby, które przyjęły szczepionkę, powinny móc swobodniej jeździć po świecie. Prezes ASTA Zane Kerby, podkreśla, że organizacje skupiające agentów turystycznych powinny mówić tym samym głosem i apelować do rządów w swoich krajach, by poluzowały restrykcje wyjazdowe. Jego zdaniem należy wprowadzić zasadę, zgodnie z którą osoby zaszczepione będą mieć więcej swobody niż te, które szczepionki nie przyjęły. Rządy muszą podejmować w tym zakresie „bardziej wyrafinowane” decyzje.

Czytaj więcej

Agent turystyczny zachęca do szczepień. Daje voucher na wycieczkę

We wspólnym spotkaniu, podczas którego apelowano do rządów i organizacji, udział wzięli też przedstawiciele brytyjskiej organizacji branży turystycznej ABTA i Europejskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych i Touroperatorów ECTAA. Zdaniem Greame’a Bucka z ABTA potrzebny jest impuls, by skłonić rządzących do większej liberalizacji zasad przekraczania granic. - Im bardziej spójne są zasady w innych krajach, tym łatwiej zdobyć zaufanie klientów. Im łatwiej je zrozumieć, tym chętniej ludzie będą wyjeżdżać – wyjaśnia.

Eric Dresin, sekretarz generalny ECTAA, stwierdził z kolei, że tego lata w Europie można mówić o pewnym odbiciu branży turystycznej, ale wyjazdy dotyczyły głównie podróży krajowych i po kontynencie. Turyści wsiadali częściej do swoich samochodów niż do samolotów. - Bardzo dużo było rezerwacji w ostatniej chwili, bo ciągle zmieniające się zasady podróżowania sprawiają, że ludziom trudno jest zaplanować wakacje – podsumował.