Traveldata: Wypoczynek po wakacjach nie przestaje drożeć

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 5 i 11 września wzrosła o 86 złotych – wskazuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym, cotygodniowym raporcie przedstawiającym wyniki badania ofert biur podróży*.

Publikacja: 16.08.2022 00:13

Traveldata: Wypoczynek po wakacjach nie przestaje drożeć

Foto: Aleksander Kramarz

Średnie ceny dla tego okresu są nadal znacznie niższe od cen wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia. Ich ogólna średnia spadła z 4999 do 4190 złotych, czyli o 16,2 procent.

W minionym tygodniu największy wzrost cen miał miejsce w wypadku Maroka, o 877 złotych. Mniejsze były zwyżki cen wyjazdów na Sycylię i półwysep Chalcydycki – o 348 i 341 złotych.

Największy spadek średnich cen wycieczek Traveldata zauważyła z kolei w wypadku Costa de la Luz i było to 392 złote, a kolejne już wyraźnie mniejsze dotyczyły Portugalii i Dżerby – o 188 i 136 złotych.

Zmiany cen wycieczek, jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu pokazuje mapa.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Cztery z pięciu najpopularniejszych kierunków były w zeszłym tygodniu droższe. Chodzi o Grecję, Turcję, Bułgarię i Wyspy Kanaryjskie. Zwyżki wyniosły odpowiednio: 123, 103, 62 i 51 złote. Jedynie ceny wyjazdów do Egiptu spadły z tygodnia na tydzień i różnica wyniosła 52 złote – odnotowują autorzy raportu.

Maroko i Egipt na czele podwyżek

Porównanie średniej ceny imprezy z zeszłego tygodnia ze średnią ceną sprzed roku pokazało, że ta pierwsza była wyższa o 852 złote. Poprzednio różnica wyniosła 832 złote – czytamy w podsumowaniu.

Najbardziej w ciągu roku podniosły się ceny wyjazdów do Maroka – o 2598 złotych,. Duże podwyżki objęły też wyjazdy do Szarm el-Szejk i do Hurghady – o 1331 i 1156 złotych.

„W minionym tygodniu nadal nie odnotowano zniżek cen wycieczek w skali roku na żadnym z monitorowanych kierunków”.

Traveldata policzyła też, różnice w dwóch podstawowych elementach wpływających na koszty wycieczek – paliwa i kursu złotego.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w ostatnim tygodniu 4,78 zł/litr, podczas gdy rok wcześniej było to 2,68 zł/litr. Oznaczało to wzrost o 78,4 procent (przed tygodniem cena ta była wyższa o 84,4 procent, a przed dwoma - o 89,9 procent). Kurs złotego okazał się o 5,8 procent słabszy niż przed rokiem (tydzień wcześniej było to 7,5 procent, a przed dwoma tygodniami 7,6 procent). Z tego widać, że wpływ wymienionych czynników na zmianę kosztów nie sprzyjał organizatorom wycieczek i zawierał się w przedziale 435-445 złotych (przed tygodniem 505-515 złotych, a przed dwoma tygodniami 560-570 złotych) – notuje Traveldata.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W ujęciu rok do roku wśród wiodących kierunków zdecydowanie największy wzrost cen wycieczek objął wyjazdy do Egiptu – o 1214 złotych. Mniejszy był wzrost cen wypoczynku w Turcji, Wyspach Kanaryjskich i w Grecji – kolejno o 876, 837 i 733 złote. Najmniej w skali roku wzrosła cena wycieczek do Bułgarii - o 341 złotych.

Jeśli chodzi o mniej uczęszczane kierunki zdecydowanie najwięcej zdrożały Maroko, o 2598 złotych. W mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów na Maltę, o 897 złotych, do Włoch, o 790 złotych, na Majorkę, o 751, do Portugalii, o 729, do Hiszpanii kontynentalnej o 659, do Albanii o 625, na Cypr, o 559 i do Tunezji – o 503 złote.

Itaka ceny nie galopują

Żadne biuro podróży nie miało cen niższych niż rok wcześniej – odkryła Traveldata. Można jedynie mówić o mniejszych lub większych podwyżkach. Najmniejsze w skali roku zmiany cen wyjazdów eksperci z Traveldaty zauważyli w Itace, TUI Poland i Primie Holiday – o 660, 670 i 690 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 820 złotych (Grecos) do ponad 1100 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu, znalazł się TUI Poland z liczbą 43 ofert, za nim ulokowały się Exim Tours z liczbą 25 ofert i Itaka z liczbą 23 ofert.

Najwięcej najtańszych ofert wyjazdów na pierwszy tydzień września do Egiptu miał Coral Travel (6), do Grecji Itaka (9) i TUI Poland (6 ), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (9), do Turcji Coral Travel (8) i TUI Poland (5), do Tunezji TUI Poland (3), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Best Reisen (2).

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, biuro Exim Tours zachowało status quo, a biuro Coral Travel zyskało na atrakcyjności w Egipcie i Bułgarii – ocenia Traveldata.

Ostatnią część raportu poświęca na przedstawienie tabeli z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po cenach przekrojowo najkorzystniejszych.

„W trzydziestym siódmym zestawieniu dla sezonu lato 2022 i jednocześnie drugim dla września skład pierwszej piątki pozostał taki sam, a zmianom uległy jedynie pozycje zajmowane przez poszczególne biura. Nowym liderem zestawienia zostało biuro Coral Travel, awansując z pozycji drugiej, a wiceliderem biuro TUI Poland awansując z miejsca trzeciego. Dotychczasowy lider tabeli Exim Tours przesunął się na pozycję trzecią”.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje trzydzieste siódme w tym roku porównanie cen w sezonie letnim, definiowanym tym razem na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia września, czyli od 5 do 11 września 2022 roku (wcześniej przedmiotem badania był pierwszy pełny tydzień sierpnia). Ceny dla tego okresu zostały zebrane 11 sierpnia 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 4 sierpnia, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 5 sierpnia 2021 roku.

Średnie ceny dla tego okresu są nadal znacznie niższe od cen wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia. Ich ogólna średnia spadła z 4999 do 4190 złotych, czyli o 16,2 procent.

W minionym tygodniu największy wzrost cen miał miejsce w wypadku Maroka, o 877 złotych. Mniejsze były zwyżki cen wyjazdów na Sycylię i półwysep Chalcydycki – o 348 i 341 złotych.

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
Upadłe biuro podróży odwołuje wszystkie wyjazdy. 175 tys. poszkodowanych klientów
Biura Podróży
Polacy coraz chętniej dzielą wakacje na odcinki. Dokąd wyjadą i ile zapłacą?
Biura Podróży
Wakacje w Egipcie nie przestają tanieć. Czy to samo czeka Turcję?
Biura Podróży
Polak ponownie we władzach europejskiej organizacji branży turystycznej
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Biura Podróży
Aleksandra Dmytrasz prezeską touroperatorów i agentów turystycznych w PIT
Biura Podróży
Więcej Niemców wyjedzie na wakacje – duży ruch w biurach podróży