Niemcy na zimę wybierają Wyspy Kanaryjskie, Egipt i Malediwy

1 listopada branża turystyczna wchodzi w sezon zimowy, który w Niemczech w tym roku może być ciągle jeszcze słabszy niż przed pandemią. Wśród kierunków dominować będą te ciepłe, zarówno stosunkowo blisko Europy, jak i egzotyczne.

Publikacja: 20.10.2022 00:16

Niemcy na zimę wybierają Wyspy Kanaryjskie, Egipt i Malediwy

Foto: AFP, Gaizka Iroz

Organizacja niemieckich touroperatorów i agentów turystycznych Deutscher ReiseVerband (DRV) przedstawiła pierwsze szacunki dotyczące sezonu zima 2022/2023. Z danych opracowanych dla DRV przez firmę analityczną Travel Data+Analytics (TDA) wynika, że klienci najczęściej wybierają kierunki ciepłe. Przyjmując za kryterium wielkość obrotu, najpopularniejsze to Kanary, Egipt, Malediwy, Turcja, Dominikana, Tajlandia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Meksyk, Mauritius i Stany Zjednoczone.

Czytaj więcej

Brytyjczycy nie rezygnują z wakacji, ale żeby było taniej, planują je na maj

Z danych finansowych wynika jednak, że sprzedaż w porównaniu z czasami przed pandemią w dalszym ciągu jest na minusie - na koniec sierpnia 2022 roku obroty z tytułu rezerwacji wyjazdów zimowych były o 33 procent mniejsze niż w tym samym półroczu sezonu 2018/2019, choć niektóre kraje notują wyższe zainteresowanie niż trzy lata temu. Tak jest na przykład w wypadku Turcji, gdzie zmiana na plus wynosi 16 procent.

Widać też, że Niemcy w dalszym ciągu rezerwują wyjazdy z krótszym wyprzedzeniem niż w poprzednich latach. Dobrą wiadomością jest natomiast, że klienci chętnie kupują wczasy zorganizowane.

- Ponad 70 procent wszystkich nowych rezerwacji w portalach i stacjonarnych biurach podróży zarejestrowanych przez TDA to wycieczki zorganizowane - mówi prezes DRV Norbert Fiebig.

Jak dodaje, nadchodząca zima będzie najprawdopodobniej znacznie lepsza niż poprzednia. Już teraz widać, że sprzedaż jest o 74 procent większa, obecnie jedna piąta wszystkich nowych rezerwacji to podróże do dalekich krajów. Jeszcze przed paroma tygodniami udział egzotyki w ogólnej sprzedaży stanowił nieco ponad 10 procent.

Widać też rosnący popyt na rejsy wycieczkowe, głównie po Karaibach, Azji i Bliskim Wschodzie.

DRV podaje, że z różnych badań prowadzonych w ostatnich czterech tygodniach wyłania się pozytywny sygnał dla branży turystycznej - wyjazdy wakacyjne cieszą się dużym wzięciem, a Niemcy nie chcą z nich rezygnować mimo wyzwań związanych z rosnącymi kosztami życia. - Jesteśmy optymistami i wierzymy, że zamiary przełożą się również na konkretne rezerwacje na wakacje - mówi Fiebig.

Czytaj więcej

Wyspy Kanaryjskie do Brytyjczyków: Zamieńcie kaloryfery na prawdziwe słońce

W drugiej połowie września co piąta rezerwacja była rezerwacją na lato 2023 roku. Dużo sprzedaje się wycieczek w pakietach, z możliwością anulowania i zmiany rezerwacji.

- Pozostaje nam obserwować, jak w najbliższych tygodniach rozwinie się zdolność zakupowa Niemców w związku z rosnącą inflacją - komentuje prezes DRV i wyjaśnia, że ze względu na niepewną sytuację ogólną nadal trudno obecnie przedstawić wiarygodną prognozę na nadchodzący rok.

Biura Podróży
Traveldata: Ceny wakacji znają tylko jeden kierunek - w górę
Biura Podróży
Prezes Sun&Fun Holidays: Polecimy z Radomia do Tunezji i Bułgarii
Biura Podróży
Przyszłość agentów turystycznych? Łączenie sprzedaży stacjonarnej z internetową
Biura Podróży
ESky z rekordowym zyskiem. "Dynamiczne pakiety idą znakomicie"
Biura Podróży
Rainbow - jednak mniej egzotyki dreamlinerem z Gdańska i Poznania