Agenci turystyczni: Ceny wakacji wysokie na starcie. Co będzie później?

Ceny w biurach podróży są bardzo wysokie, klienci to dostrzegają i przez to wycieczki na lato sprzedają się gorzej niż rok temu – wskazują agenci turystyczni.

Publikacja: 02.12.2022 16:47

Marcin Wujec, prezes OSAT-u: Ceny wakacji w pierwszym okresie powinny być dla klienta najkorzystniej

Marcin Wujec, prezes OSAT-u: Ceny wakacji w pierwszym okresie powinny być dla klienta najkorzystniejsze

Foto: Jacek Kamiński

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych przeprowadziło ankietę wśród swoich członków. Chodziło o zebranie opinii o sprzedaży imprez turystycznych na przyszły rok. Ze 180 członków organizacji w badaniu wzięła udział zdecydowana ich większość.

OSAT zapytał, jak agenci postrzegają sytuację gospodarczą kraju. Aż 92,2 procent respondentów odpowiedziało „jest zła”. „Podobna” stwierdziło 6,3 procent, a „dobra" – 1,6 procent.

Czytaj więcej

Traveldata: Wykresy cen w biurach podróży przybrały kierunek poziomy

Jeśli chodzi o sprzedaż imprez na lato przyszłego roku, to tylko co piąty (18,8 procent) przyznaje, że idzie ona lepiej niż w latach poprzednich (w pytaniu zawarta była prośba o porównanie z latami sprzed pandemii). 7,8 procent odpowiedziało, że mają sprzedaż podobną do tej w dawnych latach. Pozostali oceniają ją jako gorszą, przy czym jej spadek najczęściej (21,9 procent) szacują na 10-20 procent lub (21,9 procent) na 20-30 procent. A 7,8 procent mówi, że jest on większy niż 50 procent.

Skąd się to bierze? Agenci kładą to na karb wysokich cen zorganizowanych wyjazdów. 93,3 procent mówi, że są „wysokie” (75 procent) i „bardzo wysokie” (18,3 procent). Pozostałych 6,7 procent twierdzi, że „są na odpowiednim poziomie”. Odpowiedzi, że ceny są niskie nikt z biorących udział w badaniu nie wybrał.

Agenci wskazują też, że podobne zdanie mają sami klienci. Ich zdaniem ponad połowa (58,3 procent) uważa je za wysokie, a więcej niż jedna trzecia (38,3) za bardzo wysokie (razem 96,6 procent). „Odpowiednie” - tak w imieniu klientów ceny określiło 3,4 procent agentów. Podobnie jak w poprzednim pytaniu nikt nie wybrał odpowiedzi „za niskie” w odniesieniu do cen.

W tej sytuacji nie dziwią odpowiedzi na kolejne pytanie – czy taka ocena cen ma przełożenie na zachowania klientów. 71,2 procent pytanych uważa, że jest klienci częściej niż w latach poprzednich odkładają zakup wyjazdu. 22 procent mówi, że nie ma to dla nich znaczenia, a pozostała grupa 6,8 procent, że wysokie ceny wręcz przyspieszają decyzję o zakupie wyjazdu na lato przyszłego roku.

Jak w tej sytuacji agenci oceniają swoją przyszłość? Mimo wszystko optymizm ich nie opuszcza, większość (63,3 procent) uważa, że sprzedaż w przyszłym roku będzie taka sama (55 procent) lub wręcz większa (8,3 procent) niż w roku 2022. Ale nadal więcej niż co trzeci agent (36,7 procent) ma wątpliwości i odpowiada, że spodziewa się mniejszych obrotów.

Czytaj więcej

Pandemia odchodzi, ale elastyczne rezerwacje w biurach podróży zostają

Wysokie ceny wyjazdów na wakacje są dla wielu naszych klientów barierą – komentuje prezes OSAT Marcin Wujec. – Zdecydowana większość zajmuje stanowisko „poczekam, może potem będzie taniej”. To dla branży bardzo niebezpieczne zjawisko. Jeśli bowiem za kilka miesięcy ceny spadną, to złamana zostanie święta zasada, że w first minute ceny są najkorzystniejsze. Sprzedawcom trudno będzie w kolejnych sezonach obronić to twierdzenie i przekonać klienta, że kupując wcześnie, kupuje najkorzystniej. Nasi partnerzy, organizatorzy wyjazdów, powinni przemyśleć swoją politykę i w miarę możliwości zbliżyć się do oczekiwań klientów. Być może ceny doszły już do ściany i ludzi, którym wzrosły raty kredytów, czasem nawet dwukrotnie, nie będzie w tym roku stać na wyjazd. Jeśli tak będzie, to stracą na tym i touroperatorzy i agenci. 

– Organizatorzy informują, że sprzedaż oferty w first minute jest dobra, ale w naszym odczuciu wynika to nie z utrzymania liczby sprzedawanych wyjazdów, ale właśnie z wysokich cen – dodaje Wujec. – Przy ogromnej inflacji nie dziwi większy przychód z wyjazdów, gdy cena jest rekordowo wysoka. Sprzedajemy mniej wycieczek, ale znacznie drożej. Pojawia się pytanie, jak organizatorzy planują wypełnić samoloty? Zaplanowane operacje wyglądają imponująco, ale liczba sprzedanych umów nie napawa optymizmem. Czy znów czeka nas sezon pełen anulacji? Jak będą kształtowały się ceny wyjazdów przy spadającej cenie dolara i euro? Zaczynaliśmy sprzedawać ofertę kiedy dolar kosztował 5 złotych, a teraz mamy już 4,5 złotego. Ceny natomiast pozostały bez zmian. Wydaje się, że organizatorzy bardzo optymistycznie patrzą w przyszłość, co niejako stanowi kontrast do stanowiska przedstawionego przez analityka PKO TFI Grzegorza Chłopka podczas niedawnej konferencji Spotkanie Liderów Turystyki jasno powiedział, że rynek finansowy spodziewa się recesji i nie widzi praktycznie żadnych powodów do optymizmu. Z naszych ankiet wynika, że wcale nie należy zakładać ani oczekiwać dużego wzrostu sprzedaży wycieczek. Naszym zadaniem czeka nas kolejny sezon pełen niepewności, do którego wszyscy powinniśmy się przygotować i od strony produktowej i sprzedażowej.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych przeprowadziło ankietę wśród swoich członków. Chodziło o zebranie opinii o sprzedaży imprez turystycznych na przyszły rok. Ze 180 członków organizacji w badaniu wzięła udział zdecydowana ich większość.

OSAT zapytał, jak agenci postrzegają sytuację gospodarczą kraju. Aż 92,2 procent respondentów odpowiedziało „jest zła”. „Podobna” stwierdziło 6,3 procent, a „dobra" – 1,6 procent.

Pozostało 92% artykułu
Biura Podróży
Ranking biur podróży. Którzy touroperatorzy zarobili najwięcej?
Biura Podróży
Alpaslan Ünsal pożegnał się z Corendonem. „Czas na własny biznes”
Biura Podróży
Niemiecki touroperator: Chcesz od nas pomysłu na wakacje? Kup abonament
Biura Podróży
Komisja Europejska zabroni biurom podróży pobierać zaliczki na poczet wyjazdów?
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Biura Podróży
Rainbow: Zorganizujemy każdą luksusową podróż. Nie ma granic, poza budżetem