Trzeci pod względem wielkości touroperator w Niemczech szuka nowego właściciela

4,1 miliarda euro obrotów, o 10 procent więcej niż rok wcześniej, zanotowała Grupa FTI w roku rozliczeniowym 2022/2023. Firma rozwija się, ale i poszukuje inwestorów.

Publikacja: 12.03.2024 02:14

Trzeci pod względem wielkości touroperator w Niemczech szuka nowego właściciela

Foto: FTI Group

Niedawno na niemieckim rynku pojawiły się głosy krytycznie wyrażające się o sytuacji ekonomicznej FTI, trzeciego co do wielkości touroperatora w krajach niemieckojęzycznych (po TUI i Der Touristik). Alarm podniosło stowarzyszenie agentów VUSR, które zaapelowało do organizatora o informację na temat jego finansów. Z bilansu za rok fiskalny 2021/2022 wynikało bowiem, że firma jest mocno zadłużona. Jednocześnie według komentarza audytora, firma powinna sobie dalej radzić. Do tego dochodziły pogłoski o poszukiwaniu inwestora – już kilka miesięcy temu była mowa, że FTI może przejąć konkurencyjny koncern — DER Touristik. Strony nie chciały wtedy komentować tych doniesień.

Kilka dni przed targami ITB w Berlinie (5-7 marca) Grupa FTI ogłosiła wyniki finansowe za zeszły rok. Obroty wzrosły o 10 procent, do 4,1 miliarda euro, a dzięki inwestowaniu w technologię, dobrej koniunkturze i umiejętnemu reagowaniu na trendy rynkowe, firma się rozwijała. Tak przynajmniej pisze sama o sobie w komunikacie i dodaje, że z optymizmem patrzy na nadchodzący sezon letni i bieżący rok fiskalny.

- Promocje w ramach przedsprzedaży zostały dobrze przyjęte przez klientów, a wczesne rezerwacje na najbliższe lato są na bardzo obiecującym poziomie z dwucyfrowym wzrostem w porównaniu z rokiem poprzednim – mówi cytowany tam prezes FTI Karl Markgraf.

Również w tym roku obroty i zyski mają się zwiększyć dwucyfrowo. W bieżącym planie płynności finansowej uwzględnione są obsługa kapitału obcego – chodzi o pomoc udzieloną przez państwo w czasie pandemii i o zobowiązania wobec banków, jak i prowizje dla agentów i inne zobowiązania. Grupa spłaciła już część zadłużenia w Funduszu Stabilizacji Gospodarczej.

W ostatnich miesiącach zrobiła też postępy w zakresie cyfrowej transformacji i poprawienia procesów biznesowych. Koncern ujednolica systemy rozliczeń z hotelami w poszczególnych kierunkach, które dziś są bardzo zróżnicowane.

W rozmowach z właścicielami i kredytodawcami już w 2023 roku zgodzono się na poszukiwanie inwestorów – wniesiony przez nich kapitał miałby być wykorzystany na dalszą transformację cyfrową. Informację w tej sprawie koncern przekazał opinii publicznej we wrześniu 2023 roku.

FTI zapewnia, że pracuje nad szybkim zakończeniem sprawy w porozumieniu ze swoim głównym akcjonariuszem, bankami i przedstawicielami instytucji udzielających pomocy w czasie pandemii. W wypadku firmy, której obroty wynoszą ponad 4 miliardy euro, i w skład której wchodzi 120 oddzielnych spółek (wiele za granicą), proces jest skomplikowany, ale widać postępy.

Firma podsumowała też wstępnie sezon zimowy. Najlepiej sprzedawał się Egipt, wyraźnie rośnie też zainteresowanie wyjazdami do Omanu i na Maltę, która w chłodniejszych miesiącach roku przyciąga atrakcyjnymi cenami. Z dalekich krajów dobre wyniki widać w sprzedaży podróży do Australii.

Z kolei z przedsprzedaży sezonu letniego wynika, że klienci chętniej niż przed rokiem kupują wycieczki do Omanu, Turcji, Tunezji i krajów Europy Południowej. Dla klientów szukających tańszego wypoczynku atrakcyjna jest Albania, którą FTI dopiero wprowadził do programu, a także Słowenia, Bułgaria, Tunezja i Turcja. Touroperator notuje też rosnący popyt na letnie wycieczki do dalekich krajów.

Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny
Biura Podróży
Prezes Wakacje.pl: Naszym drogowskazem potrzeby klientów i zdrowy rynek
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biura Podróży
Piotr Henicz, Itaka: Jesteśmy bliscy zakończenia współpracy z Wakacje.pl