Przełamanie w biurach podróży - ceny wyższe niż przed rokiem

Pozornie drobną zmianę, ale istotną, w biurach podróży odnotowuje w tym tygodniu Traveldata. Pierwszy raz od miesięcy średnia cena wakacji zagranicznych przewyższyła cenę z zeszłego sezonu.

Publikacja: 02.04.2024 10:26

Przełamanie w biurach podróży - ceny wyższe niż przed rokiem

Foto: Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 5 a 11 sierpnia spadła o 13 złotych – ogłosił Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie z monitorowania cen w biurach podróży.

Czytaj więcej

Ceny wakacji w Turcji, Grecji i na Kanarach - w górę. Padły nowe rekordy

Taką zmianę ceny można uznać za kosmetyczną. W poprzednich tygodniach wzrosła ona bowiem o 28, 12 i o 87 złotych. Wcześniej spadła o 6 złotych, ale w jeszcze wcześniejszych tygodniach wzrosła o 26, 20, 68 i o 42 złote, spadła o 3 złote i wzrosła o 93 złote.

Jak podaje dalej Traveldata zdecydowanie największą zniżkę cen w ostatnim tygodniu miały wycieczki na Costa de la Luz, o 489 złotych, do Portugalii (poprzednio był tam duży wzrost cen), o 259 złotych, i do Kalabrii – o 241 złotych.

Z drugiej strony – były kierunki, które zdrożały, jak Teneryfa, o 199 złotych, Maroko, o 158 złotych, i ponownie Półwysep Chalcydycki - o 116 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują dołączone przez autorów raportu graficzne przedstawienia.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu wzrosły ceny czterech z pięciu wiodących kierunków wyjazdów turystycznych Polaków. W tym Bułgarii i Egiptu o 4 złote, Grecji o 32 złote, a Wysp Kanaryjskich - o 41 złotych. Jedynie Turcja trochę staniała, o 12 złotych.

Przełamanie — wakacje 2024 droższe niż przed rokiem

Eksperci z Traveldaty porównali też średnią cenę z ostatniego tygodnia ze średnią sprzed roku. To badanie przyniosło ważny wniosek - średnia cena z badanego tygodnia była większa od średniej ceny z poprzedniego sezonu o 5 złotych. To o tyle istotne, że w poprzednich tygodniach średnia z zeszłego roku była niższa od tej tegorocznej.

Największe wzrosty cen wyjazdów, porównując rok do roku, Traveldata ponownie odnotowała w wypadku wakacji na Sycylii i Sardynii - o 1078 i o 760 złotych.

Największa zniżka cen wycieczek towarzyszyła ofertom wyjazdów na Korfu, o 548 złotych, Kalabrii, o 388 złotych, i Marsa Alam – o 234 złote.

Eksperci Traveldaty porównali też dwa główne składniki, jakie mają wpływ na koszty wyjazdów - ceny paliwa lotniczego i kursów głównych walut. Okazało się, że cena paliwa lotniczego wyniosła w zeszłym tygodniu 3,72 złotego za litr, czyli tyle samo, ile przed rokiem (przed tygodniem cena była niższa o 2,4 procent, a przed dwoma o 8,8 procent), a dolar i euro były o 8 procent słabsze wobec złotego (przed tygodniem i dwoma o 9,1 procent).

Wspólny wpływ tych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek sprzyjał organizatorom wyjazdów. Tym razem zawierał się w przedziale od -250 do -260 złotych, a zatem dość wyraźnie mniej korzystnym niż przed tygodniem, gdy wyniósł od -295 do -305 i przed dwoma tygodniami, gdy było to od -330 do -340 złotych.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jak dalej odnotowują autorzy raportu, z pięciu wiodących kierunków kolejny raz największy roczny wzrost średnich cen wycieczek wystąpił w wypadku Wysp Kanaryjskich i Turcji - o 71 i o 2 złote. W wypadku Bułgarii ceny pozostały na tym samym poziomie jak przed rokiem, a spadły w Grecji i Egipcie - o 39 i 205 złotych.

Jeśli chodzi o mniej masowo uczęszczane kierunki, to najwięcej zdrożały, porównując rok do roku, Malta, Włochy i Portugalia - o 560, 480 i 459 złotych. W mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Albanii - o 161 złotych.

Nieznaczne spadki cen wycieczek można było zauważyć odnośnie do Hiszpanii kontynentalnej i Majorki, o 5 i 12 złotych, a istotniejsze do Maroka, Tunezji i Cypru - o 157, 171 i 184 złote.

Liderzy niskich wakacyjnych cen wśród biur podróży

Porównanie cen w biurach podróży w zeszłym tygodniu i rok wcześniej pokazało – opisują dalej autorzy analizy – że najbardziej obniżyły ceny Best Reisen, Grecos i Sun & Fun, było to odpowiednio 610, 280 i 180 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen albo były niższe w granicach od 170 złotych (Rainbow), albo były to zwyżki do nawet 300 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego, w trzech kategoriach hoteli, pierwszy był TUI Poland z liczbą 52 takich ofert. Za nim Coral Travel z liczbą 46 ofert i Itaka z 42 ofertami.

Najwięcej najepszych cen wyjazdów do Egiptu eksperci Traveldaty ujawnili w ofercie Corala Travel (9), TUI Poland i Join UP! (po 4). Jeśli chodzi o Grecję, to przodowały w niskich cenach Itaka (14), Rainbow i Grecos (po 7), w wypadku Wysp Kanaryjskich TUI Poland (10) i Itaka (9), a Turcji - Coral Travel (6) i Itaka (4). Do Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały Exim Tours (5) i Coral Travel (3), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Exim Tours (2 oferty).

„W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii, biuro Coral Travel poprawiło ją w Egipcie i Turcji, a biuro Itaka poprawiło ją w Grecji” - ujawniają eksperci Traveldaty.

Najlepsze ceny wakacji zagranicznych w tańszych hotelach

W kolejnej części raportu przedstawiają oni tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Na miejscu lidera tabeli w dalszym ciągu i z dużą przewagą nad rywalami pozostawał Grecos. Na pozycjach 2 i 3 wymieniły się biura Itaka i Coral Travel.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Raport kończy jeszcze jedno zestawienie - pokazuje ono „liderów cen” w poszczególnych kategoriach hoteli uszeregowanych według kierunków. W tym tygodniu autorzy przygotowali porównanie cen obiektów trzy- i trzyipółgwiazdkowych w większości kierunków wakacyjnych. Na tle konkurencji wyraźnie wybija się biuro podróży Rainbow, które na 31 kierunków ma osiem wskazań. 

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje porównanie cen ofert biur podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym jako okres pierwszego pełnego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia. Ceny dla tego okresu zebrano 28 marca 2024 roku i porównano z cenami dla tego samego okresu wylotów z 21 marca 2024 roku, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 30 marca 2023 roku.

Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?
Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów