Ceny wakacji w Turcji, Grecji i na Kanarach - w górę. Padły nowe rekordy

Pękają kolejne limity cen na wakacje z biurami podróży. Wyspy Kanaryjskie kosztują już ponad 5700 złotych, Grecja ponad 5500 złotych, a Turcja niemal 5000 złotych – podaje Traveldata.

Publikacja: 25.03.2024 02:19

Średnia cena za wakacje w Turcji sięgnęła prawie 5000 złotych

Średnia cena za wakacje w Turcji sięgnęła prawie 5000 złotych

Foto: Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 5 a 11 sierpnia wzrosła o 28 złotych – informuje w najnowszym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Ta wiadomość potwierdziła trwający od wielu tygodni trend. Tydzień wcześniej średnia cena wzrosła bowiem o 12 złotych, a jeszcze wcześniej o 87 złotych. Wprawdzie trzy tygodnie temu spadła o 6 złotych, ale w jeszcze wcześniejszych tygodniach wzrosła o 26, 20, 68 i o 42 złote, spadła o 3 złote i wzrosła o 93 złote.

Czytaj więcej

Traveldata ujawnia najnowsze dane o zmianach cen wakacji - pierwszy raz 33 kierunki

Jak podaje Traveldata, największą zwyżkę ceny w ostatnim tygodniu zanotowała w wypadku Półwyspu Chalcydyckiego (poprzednio odnotowała tam największy spadek ceny) - o 593 złote. Znacząco mniej urosła cena Tureckiej Riwiery, 0 136 złotych, i Portugalii – o 103 złote.

Były też zniżki. Największa objęła wakacje na greckiej wyspie Zakintos (w poprzednim tygodniu była tam największa zwyżka) - o 145 złotych. Kolejne również dotyczyły greckich wysp, Kos potaniała o 57 złotych, a Korfu - o 52 złote.

Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują dołączone przez Traveldatę zestawienia.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu zdrożały wycieczki z wylotem w dniach 5 - 11 sierpnia 2024 roku dwóch z pięciu najważniejszych kierunków w zorganizowanej turystyce wyjazdowej Polaków - Turcji i Grecji. Pierwszy kierunek podrożał o 66 złotych, a drugi o 18 złotych. Nieznacznie spadły natomiast ceny trzech pozostałych kierunków - Wysp Kanaryjskich, Bułgarii i Egiptu - o 3, 5 i 10 złotych.

W wyniku tych ruchów trzy kierunki osiągnęły kolejny raz rekordowe ceny. W wypadku Wysp Kanaryjskich pękła bariera 5700 złotych (5709 zł), Grecja pokonała granicę 5500 złotych (5502 zł), a Turcja niemal sięgnęła granicy 5000 złotych (4961 zł). Bułgaria (3782 zł) i Egipt (3789 zł) boksowały się na poziomie około 3900 złotych.

Wakacje 2024 ciągle tańsze od wakacji zeszłorocznych

Porównanie średniej ceny wakacji z ostatniego tygodnia ze średnią ceną sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu sierpnia) pokazało, że ta pierwsza była niższa od średniej z poprzedniego sezonu o 14 złotych (poprzednio o 32 złote).

Od tej średniej były jednak duże odstępstwa. I tak największą zniżkę cen wycieczek autorzy raportu odnotowali w wypadku wyjazdu na Korfu – o 533 złote. Jak piszą, istotne były też spadki cen wypoczynku w Kalabrii i na Synaju – o 342 i 290 złotych.

Z kolei najbardziej skoczyły ceny wyjazdów na Sycylię, o 1105 złotych, na Sardynię, o 990 złotych, i do Portugalii - o 482 złote.

Tradycyjnie eksperci z Traveldaty porównali koszty organizatorów wyjazdów. A konkretnie ceny paliwa lotniczego i kurs dolara i euro w minionym tygodniu z tym z zeszłego roku.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,66 złotego za litr wobec 3,75 złotego za litr przed rokiem, co oznaczało spadek o 2,4 procent (przed tygodniem cena była niższa o 8,8 procent, a przed dwoma o 9,2 procent). Dolar i euro były w ostatnim tygodniu kolejny raz wyraźnie słabsze wobec złotego w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych – o 9,1 procent (przed tygodniem i dwoma różnica również wyniosła 9,1 procent).

Jeśli to policzyć, to okaże się, że wpływ tych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek zawierał się w przedziale od -295 do -305 złotych (przed tygodniem wyniósł od -330 do -340 złotych, a przed dwoma tygodniami od -335 do -345 złotych).

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Z wiodących kierunków kolejny raz najwięcej, porównując rok do roku, wzrosły ceny Wysp Kanaryjskich i Turcji - o 38 i 27 złotych. Pozostałe kierunki były tańsze i to zdecydowanie. Egipt o 248 złotych, Grecja o 92 Złote, a Bułgaria o 36 złotych.

Z mniej masowych kierunków największe zwyżki cen w ujęciu rok do roku miały Włochy, Portugalia i Malta - o 584, 482 i 461 złotych. W mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Albanii i na Majorkę - o 132 i 29 złotych.

Spadki cen wycieczek zanotowały natomiast Hiszpania kontynentalna, Maroko, Tunezja i Cypr – kolejno o 17, 136, 161 i 266 złotych.

Które biura podróży podnoszą cena, a które obniżają?

Ceny wycieczek najbardziej obniżyły – jeśli porównać ceny rok do roku – biura podróży Best Reisen, Rainbow i Sun & Fun, a było to odpowiednio 560, 210 i 200 złotych. Pozostałe biura miały w zeszłym tygodniu albo ceny niższe niż rok wcześniej do 190 złotych (Prima Holiday), albo wręcz wyższe do 270 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazło się TUI Poland z liczbą 52 takich ofert, a za nim Coral Travel z 45 ofertami i Itaka z liczbą 43 ofert.

Najwięcej najtańszych ofert wyjazdów do Egiptu miały Coral Travel (7), TUI Poland (4) i Join UP!(3), do Grecji Itaka (13), Rainbow i Grecos (po 8), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (11) i Itaka – (8), do Turcji Coral Travel (7) i Itaka (3), do Tunezji Exim Tours (4) i Coral Travel (3), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Exim Tours (2 oferty) – podają eksperci z Traveldaty.

I podsumowują: W porównaniu z sytuacją sprzed roku TUI Poland utrzymał swoją pozycję w Bułgarii, Coral Travel poprawił swoją w Turcji, a Itaka poprawiła w Grecji.

Za ile wakacje w hotelu 4- i 4,5-gwiazdkowym?

W kolejnej części materiału przedstawiają tabelę z biurami podróży, które oferowały imprezy turystyczne w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. W dwudziestym trzecim w tym sezonie letnim zestawieniu ani w jego składzie, ani w kolejności zajmowanych pozycji nie nastąpiła żadna zmiana. Na miejscu etatowego już lidera tabeli w dalszym ciągu i z dużą przewagą nad rywalami pozostawało biuro Grecos, a na pozycjach 2 i 3 pozostawały biura Itaka i Coral Travel” - czytamy w raporcie.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Traveldata kończy analizę tabelę pokazującą „liderów cen”, jeśli chodzi o oferowanie w ostatnim tygodniu wakacji w hotelach 4- i 4,5-gwiazdkowych. Chodzi o tygodniowy wyjazd all inclusive, z wylotem z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje porównanie cen ofert biur podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym jako okres pierwszego pełnego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia. Ceny dla tego okresu zebrano 21 marca 2024 roku i porównano z cenami dla tego samego okresu wylotów z 14 marca 2024 roku, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 23 marca 2023 roku.

Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?
Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów