Traveldata ujawnia najnowsze dane o zmianach cen wakacji - pierwszy raz 33 kierunki

Ponad trzydzieści najpopularniejszych kierunków wyjazdów Polaków z biurami podróży - jakie miały ceny w zeszłym tygodniu, ile staniały lub zdrożały? Traveldata pierwszy raz ujawniła w raporcie cały wykaz monitorowanych kierunków - od A do W, czyli od Albanii do Włoch.

Publikacja: 18.03.2024 02:23

Traveldata ujawnia najnowsze dane o zmianach cen wakacji - pierwszy raz 33 kierunki

Foto: Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 5 a 11 sierpnia wzrosła o 12 złotych – informuje w najnowszym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Niewielka podwyżka nie zmieniła wprawdzie sytuacji na rynku, ale potwierdziła trwający wiele tygodni trend wskazujący, że wakacje w biurach podróży wraz ze zbliżaniem się sezonu letniego drożeją. Tydzień wcześniej było to 87 złotych, a jeszcze wcześniej spadek o 6 złotych, wzrost o 26, 20, 68 i o 42 złote, spadek o 3 złote, wzrost o 93 złote.

Czytaj więcej

Nowe rekordy cen w biurach podróży - fala podwyżek przyszła z marcem

Autorzy analizy podają, że największą zwyżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowali w wypadku wyjazdów na Zakintos - o 290 złotych. Nieco mniej zdrożał wypoczynek na Teneryfie i w Kalabrii (poprzednio był tam największy spadek cen) – o 223 i 211 złotych.

Z drugiej strony największa zniżka średniej ceny wystąpiła w wypadku Półwyspu Chalcydyckiego — o 698 złotych. Znacząco tańsze były oferty podróży na Costa del Sol (poprzednio był tam największy wzrost cen) i na Gran Canarię - o 239 i 125 złotych.

Tym razem zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach Traveldata ilustruje zestawieniem ujętym w formie tabeli. To spora zmiana, ponieważ zwykle nanosi te dane na mapę Europy i Afryki Północnej. Nowy przegląd kierunków jest pełniejszy niż dotychczasowe, przynosi więcej informacji.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jak dalej wyjaśniają eksperci z Traveldaty, w minionym tygodniu wzrosły ceny czterech wiodących kierunków wyjazdów turystycznych Polaków, z wyjątkiem Bułgarii, której cena spadła o 61 złotych. I tak Turcja podrożała o złotówkę, Egipt o 3 złote, Grecja o 25 złotych, a Wyspy Kanaryjskie o 40 złotych.

Grecki półwysep tańszy na wakacje o 700 złotych

Porównanie średniej ceny wyjazdów w biurach podróży z ceną sprzed roku (dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) przywiodło Traveldatę do wniosku, że była ona niższa od średniej ceny z poprzedniego sezonu o 32 złote (tydzień wcześniej różnica wynosiła 39 złotych).

Największą zniżkę cen wycieczek odnotowała w odniesieniu do wakacji na Półwyspie Chalcydyckim, o 698 złotych, na Korfu, o 597 złotych, i na Cyprze – o 338 złotych.

Z kolei największy wzrost cen wyjazdów ponownie dał się zauważyć w odniesieniu do Sardynii, o 981 złotych, Sycylii, o 876 złotych, i Malty – o 512 złotych.

Czy koszty paliwa lotniczego i kursy dolara i euro sprzyjały organizatorom wyjazdów? Na to pytanie Traveldata odpowiada, że tak. I podaje wyliczenia: cena paliwa lotniczego wyniosła w zeszłym tygodniu 3,64 złotego za litr, co oznaczało spadek o 8,8 procent, porównując rok do roku (przed tygodniem cena była niższa o 9,2 procent, a przed dwoma o 5,5 procent). W relacji z dolarem i euro złoty był w ostatnim tygodniu o 9,1 procent silniejszy w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych (przed tygodniem o 9,1 procent, a przed dwoma o 8,8 procent).

Dzięki temu zmiana w kosztach organizatorów zawierała się w przedziale od -330 do -340 złotych (przed tygodniem od -335 do -345, a przed dwoma tygodniami od -300 do -310 złotych).

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata3

Z wiodących kierunków kolejny raz największy roczny wzrost średnich cen wycieczek wystąpił w wypadku letniej podróży na Wyspy Kanaryjskie, o 121 złotych, i do Turcji - o 31 złotych.

Pozostałe kierunki potaniały - Egipt o 303 złote, Grecja o 109 złotych, a Bułgaria o 29 złotych.

Z mniej uczęszczanych kierunków największe zwyżki cen w ujęciu rocznym autorzy analizy odnotowali w wypadku Malty i Włoch - w obu po 512 złotych. W mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Portugalii, Albanii i na Majorkę - o 229, 198 i 32 złote. Spadły natomiast ceny wycieczek do Maroka, Tunezji, Hiszpanii kontynentalnej i na Cypr - odpowiednio o 27, 221, 253 i 338 złotych.

U kogo najtańsze wakacje 2024?

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek najbardziej obniżyły się one w biurach podróży Best Reisen, Grecos i Rainbow - odpowiednio o 710, 310 i 240 złotych. W pozostałych spadki cen, liczonych rok do roku, były mniejsze - w od około 210 złotych (Sun & Fun), aż do zwyżek o około 410 złotych – podają dalej eksperci z Traveldaty.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w odniesieniu do 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w dwudziestym pierwszym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pierwszym miejscu podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu znalazł się TUI Poland z liczbą 51 ofert, za nim Coral Travel z 43 ofertami i Itaka z liczbą 42 ofert.

Najwięcej najtańszych ofert wyjazdu do Egiptu badanie Traveldaty ujawniło w ofercie Corala Travel (8) i TUI Poland (5), do Grecji w Itace (12), Rainbowle (9) i Grecosie (7), na Wyspy Kanaryjskie w TUI Poland (11) i Itace (7), do Turcji w Coralu Travel (6), Itace i TUI Poland (po 3), do Tunezji w Coralu Travel (5) i Eximie Tours (4), do Bułgarii w TUI Poland (3 oferty) – wyliczają autorzy raportu.

„W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich, biuro Coral Travel poprawiło ją w Tunezji i Turcji, a biuro Itaka utrzymało ją w Grecji i Bułgarii” - podsumowują.

Kolej na tabelę z biurami podróży, które oferowały w ostatnim tygodniu imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. Tym razem w zestawieniu Traveldaty z dużą przewagą nad rywalami na pierwszym miejscu pozostawał Grecos, a na pozycjach drugiej i trzeciej nastąpiła zamiana między Itaką (awansowała), a Coralem Travel.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Materiał przygotowany przez Traveldatę zamyka coś, co nazywa ona „liderami cen”. Chodzi o listę touroperatorów, którzy oferują wyjazdy siedmiodniowe, all inclusive, z wylotem z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia z najatrakcyjniejszymi średnimi cenami (ich średnia cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).

Tym razem firma pokazuje „liderów cen” wyjazdów do hoteli cztero-, czteroipółgwiazdkowych i pięciogwiazdkowych, w tym w Turcji i Włoszech.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje porównanie cen ofert biur podróży z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym jako okres pierwszego pełnego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia. Ceny dla tego okresu zebrano 14 marca 2024 roku i porównano z cenami dla tego samego okresu wylotów z 7 marca 2024 roku, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 16 marca 2023 roku.

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 5 a 11 sierpnia wzrosła o 12 złotych – informuje w najnowszym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Niewielka podwyżka nie zmieniła wprawdzie sytuacji na rynku, ale potwierdziła trwający wiele tygodni trend wskazujący, że wakacje w biurach podróży wraz ze zbliżaniem się sezonu letniego drożeją. Tydzień wcześniej było to 87 złotych, a jeszcze wcześniej spadek o 6 złotych, wzrost o 26, 20, 68 i o 42 złote, spadek o 3 złote, wzrost o 93 złote.

Pozostało 92% artykułu
Biura Podróży
Ceny wakacji - Grecja w górę, Turcja w dół, a Wyspy Kanaryjskie z nowym rekordem
Biura Podróży
Turyści chcą latać z biurami podróży za granicę, ale rezygnują z ich usług w kraju
Biura Podróży
Klienci upadłego biura podróży dostaną pieniądze po wakacjach. Czeka 250 tysięcy ludzi
Biura Podróży
Biuro podróży planuje wozić klientów na prywatną wyspę. Ma już statki i hotele
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Biura Podróży
Niemiecka firma turystyczna otwiera przedstawicielstwo w Polsce. W planach cała Europa