Mapa cen w biurach podróży czerwona od podwyżek. Rekord należy do Hiszpanii

Wystarczył jeden tydzień, żeby wypoczynek na Costa del Sol zdrożał o ponad 1000 złotych (17,5 procent), w Kalabrii o ponad 560 złotych (14,5 procent), a na Sardynii o prawie 420 złotych (7,5 procent) - pokazuje Traveldata.

Publikacja: 19.08.2024 06:09

Mapa cen w biurach podróży czerwona od podwyżek. Rekord należy do Hiszpanii

Foto: Aleksander Kramarz

Średnia cena wycieczki z wylotem między 2 a 8 września wzrosła w minionym tygodniu o 122 złote – podaje w najnowszym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

To wyjątkowo wysoki wzrost z tygodnia na tydzień i drugi z rzędu - tydzień temu cena wzrosła o 94 złote.

Czytaj więcej

Ceny wakacji we wrześniu - Turcja w górę tyle, ile Grecja w dół

Jak pokazały analizy Traveldaty, najwięcej biura podróży podniosły ceny wrześniowego wypoczynku na Costa del Sol, o 1057 złotych, w Kalabrii, o 562 złote, i na Sardynii – o 419 złotych.

Najbardziej opuściły z kolei ceny Sycylii, o 319 złotych, Portugalii, o 168 złotych, i Malty - o 134 złote.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje mapa.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu podrożały wszystkie wiodące kierunki wyjazdów wypoczynkowych Polaków - Grecja o 143 złote, Turcja o 112 złotych, Bułgaria o 89 złotych, Wyspy Kanaryjskie o 88 złotych, a Egipt o 76 złotych.

Przez rok Hiszpania zdrożała najbardziej

Autorzy raportu porównali też tę cenę z ostatniego tygodnia z ceną sprzed roku. To pokazało, że średnia cena z ostatniego tygodnia była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 172 złote.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Największą zwyżkę cen wycieczek Traveldata odnotowała odnośnie do Costa de la Luz - o 1112 złotych. Mniejszy wzrost miał miejsce w wypadku wyjazdów na Costa del Sol i na Sardynii – o 1045 i 983 złote. Największy spadek cen odnotowała zaś w wypadku podróży na Półwysep Chalcydycki, o 643 złote, do Portugalii , o 470 złotych, i Hurghady - o 277 złotych.

Korzystnie dla organizatorów turystyki kształtowały się ceny paliwa lotniczego i relacji złotego do euro i dolara. Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,37 złotego za litr wobec 4,14 złotego za litr przed rokiem, czyli o 18,6 procent (przed tygodniem była niższa o 15,1 procent, a przed dwoma o 8,9 procent). W relacji z dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była nadal silniejsza niż przed rokiem - o prawie 3,7 procent (przed tygodniem była silniejsza o 2 procent, a przed przed dwoma o ponad 1,7 procent).

Razem wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek sprzyjał organizatorom. „W wyniku połączonego wpływu nadal dość niskich cen paliwa i silnego złotego, skala ich pozytywnego oddziaływania - choć niższa w wielu ostatnich miesiącach - w minionym tygodniu wyraźnie wzrosła i zawierała się w przedziale -210/-220 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -105/-115 złotych, a przed dwoma tygodniami - 100/-110 złotych” - czytamy w raporcie.

Autorzy robią jednak zastrzeżenie. Jak piszą, należy pamiętać, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku, dotyczącej zarówno kursów walut, jak i podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

Z wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek wystąpił w Grecji - o 246 złotych, nieco mniejszy miał miejsce na Wyspach Kanaryjskich, w Bułgarii i w Turcji - o 153, 152 i 102 złote, natomiast obniżyły się ceny wyjazdów do Egiptu - o 165 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowały wyjazdy do Hiszpanii kontynentalnej, Albanii, Maroka i Włoch – o odpowiednio 1078, 822, 792 i 588 złotych. W niedużym stopniu wzrosły ceny wyjazdów na Majorkę i Maltę, o 142 i 102 złote, staniały zaś wycieczki do Portugalii, Tunezji i na Cypr - o 470, 190 i 116 złotych.

Największy spadek cen autorzy raportu odnotowali w wypadku biur Anex Tour, Grecos i Rainbow - o około 400, 360 i 220 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 120 złotych (Best Reisen) do ponad 1500 złotych.

W liczbie najatrakcyjniejszych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 roku na pozycji lidera ponownie zameldowała się Itaka z liczbą 52 ofert (poprzednio 51 ofert, przed rokiem 43 oferty, a przed dwoma laty 25 ofert). Organizator ten wyprzedził TUI Poland z liczbą 43 ofer i Corala Travel z liczbą 41 ofert ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu miały Coral Travel (7), Itaka (7) i Grecos (5),

do Grecji Grecos (11), Itaka (8) i Rainbow (7), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (10) i Itaka (7), do Tunezji Coral Travel (5) i Itaka (3), a do Bułgarii Exim Tours (3 oferty).

„W porównaniu z okresem sprzed roku Itaka poprawiła swoją pozycję w Egipcie, Tunezji, Turcji i Bułgarii, TUI Poland na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Egipcie, Turcji i Tunezji – podsumowała Traveldata.

Itaka liderem niskich cen w kategorii hoteli pięciogwiazdkowych

W kolejnej części materiału przedstawiała zaś tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały imprezy turystyczne. „W czterdziestym szóstym zestawieniu dla sezonu Lato 2023 (a w drugim dla wyjazdów wrześniowych) skład biur podróży w tabeli uległ dwóm zmianom, a mianowicie weszły do niej Best Reisen (z pozycji dwunastej na trzecią) i Anex Tour (z pozycji szóstej na piątą), a opuściły ją Join UP i Rego-Bis. Na pozycji lidera z dużą przewagą pozostał Grecos, a miejsca drugie i trzecie zajmowały Itaka i Best Reisen”.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Jak dalej w raporcie wyjaśniają jego autorzy, dzięki temu, że szczegółowo badają kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, potrafią zrobić też zestawienia, jak to określają, „liderów [niskich] cen” badanego tygodnia wyłonionych według poszczególnych kierunków z podziałem na standard hoteli. Chodzi o oferty obejmujące wyjazdy siedmiodniowe, all inclusive, z wylotem z Warszawy na pierwszy tydzień września 2024 roku z najniższymi dla klientów średnimi cenami.

Tym razem pokazali liderów wyjazdów do hoteli pięciogwiazdkowych w popularnych krajach wakacyjnych. I chociaż nie ma może dominującego touroperatora, bo na 27 kierunków występuje w tabeli dziewięciu różnych, to jednak najczęściej, bo sześć razy, w tabeli odnaleźć można nazwę Itaki.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Niniejsze zestawienie obejmuje czterdzieste piąte w tym roku porównanie cen wyjazdów z biurami podróży z wylotem w sezonie letnim definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia września, czyli od 2 września do 8 września 2024 (do zeszłego tygodnia Traveldata opisywała porównanie odnoszące się do pierwszego tygodnia sierpnia). Ceny dla tego okresu zostały zebrała 15 sierpnia i zestawiła z cenami z 8 sierpnia (tygodniowy odstęp), a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 16 sierpnia 2023 roku.

Średnia cena wycieczki z wylotem między 2 a 8 września wzrosła w minionym tygodniu o 122 złote – podaje w najnowszym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

To wyjątkowo wysoki wzrost z tygodnia na tydzień i drugi z rzędu - tydzień temu cena wzrosła o 94 złote.

Pozostało 96% artykułu
Biura Podróży
Itaka: Tylu ofert dla narciarzy, dawno nie było. Od Austrii, przez Gruzję, po Japonię
Biura Podróży
Grecos uzyskał nową gwarancję. Zmienił ubezpieczyciela
Biura Podróży
TUI do Ankary: Przywieziemy wam jeszcze więcej turystów
Biura Podróży
Ceny wakacji 2025 pod lupą Traveldaty. Niektóre kierunki dużo tańsze
Biura Podróży
Bilans upadłego biura podróży – 350 tysięcy poszkodowanych, miliard euro długu
Biura Podróży
Czerwińska: Turystyka dziecięca, czyli bicie głową w mur obojętności urzędniczej