Tradycyjnie badacze z Traveldaty porównali główne elementy wpływające na koszty organizowanych wyjazdów. Paliwo lotnicze kosztowało w ostatnim tygodniu 3,43 złotego za litr, a rok temu było to 4,04 złotego za litr, czyli o 15,1 procent więcej (przed tygodniem cena była niższa o 8,9 procent, a przed dwoma o 1,4 procent). Z kolei złoty w „uśrednionych rozliczeniach turystycznych” był silniejszy niż przed rokiem o ponad 2 procent (przed tygodniem był silniejszy o 1,7 procent, a przed przed dwoma o ponad 3 procent).
Mocny złoty i stabilna cena ropy pomagają touroperatorom
Jak te dwa elementy wpłynęły na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek? Połączony wpływ nadal dość niskich cen paliwa i silnego złotego zawierał się w przedziale od -105 do -115 złotych (przed tygodniem wynosił od -100 do -110 złotych, a przed dwoma tygodniami od -105 do -115 złotych).
„Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku, dotyczącej zarówno kursów walut, jak i podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)” - zastrzegają autorzy i dodają kolejną ilustrację.
Jak piszą analitycy z Traveldaty, wśród wiodących kierunków wzrost średnich cen wycieczek licząc rok do roku objął Grecję i Bułgarię. W wypadku pierwszej różnica wyniosła 226 złotych, a drugiej - i 86 złotych. Ceny wyjazdów spadły zaś w odniesieniu do Wysp Kanaryjskich, o 52 złote, Turcji, o 146 złotych, a Egiptu - o 339 złotych.
Z mniej uczęszczanych kierunków największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej, Albanii, we Włoszech i na Malcie - o 776, 454, 302 i 167 złotych. W niedużym stopniu spadły ceny wyjazdów do Portugalii i na Majorkę - o 7 i 54 złote, mocniej zaś na Cypr, do Maroka i do Tunezji - o 232, 247 i 294 złote.
Które biura podróży obniżyły ceny?
Traveldata sprawdziła też, jak ceny kształtowały się w skali roku w poszczególnych biurach podróży. Doszła do wniosku, że największy spadek odnotowały Rainbow, Grecos i Itaka - o około 470, 200 i 130 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 30 złotych (Anex) do ponad 1000 złotych.