Bilans upadłego biura podróży – 350 tysięcy poszkodowanych, miliard euro długu

Około 350 tysięcy wierzycieli i miliard euro zobowiązań, a do tego tysiące ludzi bez pracy – taki będzie bilans rozpoczynającego się właśnie postępowania upadłościowego niemieckiego biura podróży FTI, które ogłosiło w czerwcu bankructwo.

Publikacja: 08.09.2024 13:11

Bilans upadłego biura podróży – 350 tysięcy poszkodowanych, miliard euro długu

Foto: Aleksander Kramarz

Sąd Rejonowy w Monachium wszczął 1 września postępowanie upadłościowe dotyczące majątku FTI Touristik i Big Xtra - piszą niemieckie media branżowe.

Czytaj więcej

Trzecie największe biuro podróży w Europie ogłosiło bankructwo

Pierwsze wyprzedaże majątku po Grupie FTI już się odbyły. Nowych nabywców znalazły sieć agencji franczyzowych TVG, Sonnenklar TV, centrum obsługi Erf 24 Touristic Services, organizator Windrose i platforma specjalizująca się w sprzedawaniu ofert last minute 5 vor Flug.

Teraz wierzyciele mogą wpisać swoje roszczenia do rejestru upadłości. Syndyk Axel Bierbach spodziewa się, że będzie ich około 350 tysięcy. Większość z nich to klienci, ale od dwóch do trzech tysięcy stanowić będą hotelarze i inni kontrahenci, w tym agenci turystyczni. Bierbach szacuje zobowiązania FTI na około miliard euro.

Przez bankructwo biura podróży tysiące ludzi straciły pracę

FTI Touristik i Big Xtra ogłosiły upadłość z powodu nadmiernego zadłużenia, podobny scenariusz dotyczył wielu innych spółek należących do grupy znajdujących się w kraju i za granicą.

W momencie ogłoszenia upadłości Grupa FTI składała się z około 110 spółek. a według syndyka w momencie ogłoszenia upadłości grupa FTI zatrudniała około 11 tysięcy ludzi. Z tego około dwa tysiące pracowały u touroperatorów z grupy FTI, a w zagranicznych spółkach zależnych, które zrzeszały firmy hotelarskie, i u agentów, zatrudnionych było jeszcze około 9 tysięcy.

Dla około 700 pracowników z centrali FTI w Monachium zaprzestanie prowadzenia działalności turystycznej oznacza, że na początku września dostaną wypowiedzenia – prawie 600 z nich zostało już zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy. W nadchodzących miesiącach nadal pracować będzie 130 osób, które mają doprowadzić do ostatecznego zamknięcia firmy pod koniec roku.

Czytaj więcej

Upadłe biuro podróży odwołuje wszystkie wyjazdy. 175 tys. poszkodowanych klientów

Syndyk informuje, że 320 pracowników niewypłacalnych spółek podpisało już umowy o rozwiązaniu umowy i znalazło nowe zatrudnienie. 29 z nich przeszło do Sonnenklar TV. FTI zorganizował u siebie kilkudniowe targi pracy w Monachium, a we współpracy z Federalną Agencją Pracy szkolenia, jak aplikować o nową pracę.

W ramach postępowania upadłościowego, oprócz likwidacji poszczególnych niewypłacalnych spółek, nacisk kładziony jest przede wszystkim na sprzedaż wartościowych firm. Chodzi przede wszystkim o zagraniczne spółki hotelarskie, które zatrudniają około 7,5 tysiąca ludzi.

- Poszukiwania inwestorów przebiegają bardzo pomyślnie. Zainteresowanych zagranicznymi firmami hotelarskimi jest wielu, z kilkoma oferentami prowadzimy intensywne i zaawansowane negocjacje i mamy pewność, że znajdziemy dobre rozwiązania dla wierzycieli i pracowników – mówi Bierbach.

Jak dodaje, szanse na utrzymanie większości miejsc pracy w Grupie FTI w sektorze hotelarskim są bardzo duże. Spółki hotelarskie zgrupowane w Meeting Point Hotelmanagement Holding kontynuują działalność bez ograniczeń. Udział klientów FTI w sprzedaży oferty 54 hoteli, w tym ośmiu należących do FTI, wynosił w przeszłości jedynie około 20 procent, dlatego upadek touroperatora nie miał na nie dużego wpływu.

Nieco gorzej sytuacja wygląda z agencjami obsługującymi klientów na miejscu (destination management company, DMC). Działają one w 17 krajach i zatrudniają około 1,5 tysiąca pracowników. Część z nich prawdopodobnie będzie mogła prowadzić dalej działalność, ale w mniejszym stopniu niż dotychczas.

Wierzyciele upadłego biura podróży mogą ubiegać się o pieniądze

Dla wierzycieli FTI otwarcie postępowania upadłościowego oznacza, że mogą teraz zarejestrować swoje wierzytelności w rejestrze upadłości. Dotyczy to klientów FTI, którzy zarezerwowali indywidualne usługi w FTI Touristik, Big Xtra lub Brand 5, a także wszystkich innych partnerów serwisowych i wierzycieli FTI. Najpóźniej do końca września powinni dostać pismo od syndyka masy upadłości, że mogą zgłosić swoje roszczenia pisemnie, pocztą lub elektronicznie za pośrednictwem portalu https://fti-inso.de.

Czytaj więcej

Klienci upadłego biura podróży dostaną pieniądze po wakacjach. Czeka 250 tysięcy ludzi

Bierbach informuje, że wierzyciele nie muszą podejmować żadnych działań przed otrzymaniem niniejszego wezwania.

Klienci, którzy mieli wykupione wycieczki zorganizowane powinni poczekać na zwrot pieniędzy za pośrednictwem Niemieckiego Funduszu Zabezpieczeń Podróżnych (DRSF) i zarejestrować w tabeli upadłości jedynie częściowe kwoty, które nie zostały oddane przez DRSF. Syndyk zapowiedział jednak, że do podziału pozostanie prawdopodobnie niewielka suma, a cała procedura i badanie wierzytelności zajmie kilka lat ze względu na dużą liczbę wierzycieli.

Sąd Rejonowy w Monachium wszczął 1 września postępowanie upadłościowe dotyczące majątku FTI Touristik i Big Xtra - piszą niemieckie media branżowe.

Pierwsze wyprzedaże majątku po Grupie FTI już się odbyły. Nowych nabywców znalazły sieć agencji franczyzowych TVG, Sonnenklar TV, centrum obsługi Erf 24 Touristic Services, organizator Windrose i platforma specjalizująca się w sprzedawaniu ofert last minute 5 vor Flug.

Pozostało 92% artykułu
Biura Podróży
Itaka nie opuszcza olimpijczyków, pojadą na wakacje. "Nie mieszajmy sportu z polityką"
Biura Podróży
Ekspansja Grupy TUI w Azji – koncern otwiera hotel za hotelem
Biura Podróży
Ile kosztują przyszłoroczne wakacje? Na starcie są droższe niż rok wcześniej
Biura Podróży
Za brak informacji o przepisach należy się odszkodowanie od biura podróży? Nie zawsze
Biura Podróży
Itaka: Tylu ofert dla narciarzy, dawno nie było. Od Austrii, przez Gruzję, po Japonię