Thomas Cook ze Skandynawii ma już nowych właścicieli

400 tysięcy klientów, którzy zarezerwowali wyjazdy, skorzysta z wypoczynku zgodnie z planem
400 tysięcy klientów, którzy zarezerwowali wyjazdy, skorzysta z wypoczynku zgodnie z planem
AFP

Trzy firmy przejęły skandynawski odział Thomasa Cooka, informuje koncern w oświadczeniu prasowym.

Do skandynawskiego oddziału Thomasa Cooka, Grupy Ving, należeli touroperatorzy działający pod markami Ving, Spies, Tjäreborg i Thomas Cook Airlines. Mimo ogłoszenia upadłości przez brytyjski oddział Cooka firma działała nadal, jednocześnie szukała nabywcy. Udało jej się to bardzo szybko, bo już dzisiaj podpisano umowę.

CZYTAJ TEŻ: Niemiecki Thomas Cook chce działać od grudnia

Nowymi właścicielami zostały trzy fundusze: należąca do Pettera Stordalena i jego rodziny Strawberry Group, Altor Fund V i TDR Capital. Dwie pierwsze firmy objęły po 40 procent udziałów, a trzecia 20 procent. Cała działalność zostanie przeniesiona do nowej spółki. Chociaż obecnie działający touroperatorzy formalnie ogłoszą bankructwo, klienci nie odczują żadnych zmian.

Materiały prasowe

– Jestem szczęśliwy, że Stordalen, Altor i TDR będą naszymi nowymi właścicielami – mówi prezes Grupy Ving Magnus Wikner. – Ich olbrzymie doświadczenie w branży i silna pozycja finansowa zapewnią nam stabilność i możliwość rozwoju. Dzięki transakcji pracę zachowa 2300 osób zatrudnionych w Grupie Ving. Chciałbym podziękować naszym wszystkim klientom, którzy w ostatnich tygodniach mocno nas wspierali. Wspólnie z nowymi właścicielami nadal będziemy mogli organizować ich najlepsze tygodnie w roku.

Petter Stordalen podkreśla, że kontynuacja działalności touroperatorów oznacza, że na wypoczynek wyjedzie 400 tysięcy ludzi, który już zarezerwowali wycieczki na jesień, zimę i lato w Vingu, Spiesie, Tjäreborgu i Globetrotterze. Harald Mix, partner w Altorze, przypomina że Ving może pochwalić się świetną rentownością, niestety wraz z upadkiem Cooka znalazła się w trudnej sytuacji. Tymczasem jest to lider rynku, który pozycję wypracował między innymi dzięki stworzeniu własnych konceptów hotelowych Sunwing i Sunprime, a także dzięki temu, że jako jeden z pierwszych przystosował się do nowych warunków biznesowych i postawił na sprzedaż internetową. Mix dodaje, że nowi właściciele przeprowadzą restrukturyzację firmy.

ZOBACZ: Hays Travel bierze sklepy Thomasa Cooka

Grupę Strawberry tworzy 11 spółek inwestujących w nieruchomości, finanse, hotele i sztukę. Altor głównie inwestuje w średnie firmy europejskie. Od powstania w 2003 roku powołał pięć funduszy, które dzisiaj mają wartość 8,3 miliarda euro. TDR Capital to fundusz kapitałowy, który zarządza kapitałem w wysokości 8 miliardów euro.

Mogą Ci się również spodobać

Maroko musi się bardziej postarać

Maroko potrzebuje więcej połączeń lotniczych z Europą i nowych hoteli – postulują przedstawiciele niemieckiej ...

Hotele wkrótce będą bić się o gości

W tym roku rynek powiększy się o tysiące pokojów i nowe marki. Ale mocno ...

JT Touristik zawiesza działalność

iemieckie biuro podróży JT Touristik ogłosiło upadłość, bo nie mogło znaleźć ubezpieczyciela. Chce jednak ...

Brukselski dworzec wrócił do pracy

Dworzec centralny w Brukseli, zamknięty od wczoraj w związku z próbą zamachu terrorystycznego, jest ...

Grecja sparaliżowana strajkiem

Dziś w Grecji strajk powszechny przeciwko planowanym przez rząd nowym oszczędnościom. W Atenach nieprzejezdne ...

Trump spotkał się z branżą turystyczną

Spadek liczby przyjazdów z zagranicy, program ruchu bezwizowego i poprawa infrastruktury to główne tematy, ...