Thomas Cook ze Skandynawii ma już nowych właścicieli

400 tysięcy klientów, którzy zarezerwowali wyjazdy, skorzysta z wypoczynku zgodnie z planem
400 tysięcy klientów, którzy zarezerwowali wyjazdy, skorzysta z wypoczynku zgodnie z planem
AFP

Trzy firmy przejęły skandynawski odział Thomasa Cooka, informuje koncern w oświadczeniu prasowym.

Do skandynawskiego oddziału Thomasa Cooka, Grupy Ving, należeli touroperatorzy działający pod markami Ving, Spies, Tjäreborg i Thomas Cook Airlines. Mimo ogłoszenia upadłości przez brytyjski oddział Cooka firma działała nadal, jednocześnie szukała nabywcy. Udało jej się to bardzo szybko, bo już dzisiaj podpisano umowę.

CZYTAJ TEŻ: Niemiecki Thomas Cook chce działać od grudnia

Nowymi właścicielami zostały trzy fundusze: należąca do Pettera Stordalena i jego rodziny Strawberry Group, Altor Fund V i TDR Capital. Dwie pierwsze firmy objęły po 40 procent udziałów, a trzecia 20 procent. Cała działalność zostanie przeniesiona do nowej spółki. Chociaż obecnie działający touroperatorzy formalnie ogłoszą bankructwo, klienci nie odczują żadnych zmian.

Materiały prasowe

– Jestem szczęśliwy, że Stordalen, Altor i TDR będą naszymi nowymi właścicielami – mówi prezes Grupy Ving Magnus Wikner. – Ich olbrzymie doświadczenie w branży i silna pozycja finansowa zapewnią nam stabilność i możliwość rozwoju. Dzięki transakcji pracę zachowa 2300 osób zatrudnionych w Grupie Ving. Chciałbym podziękować naszym wszystkim klientom, którzy w ostatnich tygodniach mocno nas wspierali. Wspólnie z nowymi właścicielami nadal będziemy mogli organizować ich najlepsze tygodnie w roku.

Petter Stordalen podkreśla, że kontynuacja działalności touroperatorów oznacza, że na wypoczynek wyjedzie 400 tysięcy ludzi, który już zarezerwowali wycieczki na jesień, zimę i lato w Vingu, Spiesie, Tjäreborgu i Globetrotterze. Harald Mix, partner w Altorze, przypomina że Ving może pochwalić się świetną rentownością, niestety wraz z upadkiem Cooka znalazła się w trudnej sytuacji. Tymczasem jest to lider rynku, który pozycję wypracował między innymi dzięki stworzeniu własnych konceptów hotelowych Sunwing i Sunprime, a także dzięki temu, że jako jeden z pierwszych przystosował się do nowych warunków biznesowych i postawił na sprzedaż internetową. Mix dodaje, że nowi właściciele przeprowadzą restrukturyzację firmy.

ZOBACZ: Hays Travel bierze sklepy Thomasa Cooka

Grupę Strawberry tworzy 11 spółek inwestujących w nieruchomości, finanse, hotele i sztukę. Altor głównie inwestuje w średnie firmy europejskie. Od powstania w 2003 roku powołał pięć funduszy, które dzisiaj mają wartość 8,3 miliarda euro. TDR Capital to fundusz kapitałowy, który zarządza kapitałem w wysokości 8 miliardów euro.

Mogą Ci się również spodobać

Kraków zyska za rok połączenie z Glasgow

Linia lotnicza jet2.com ogłosiła, że w sezonie zima 2019/2020 otworzy nowe połączenie pomiędzy Krakowem ...

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny: Rośnie liczba klientów biur podróży

Przybywa klientów wyjeżdżających z biurami podróży za granicę. W segmencie czarterów wzrost od października ...

Kraków na mapie połączeń Air France’u

Linie lotnicze Air France zapowiedziały uruchomienie nowego, regularnego połączenia z Polski. Od 29 marca ...

Itaka: 478 pomysłów na trzydziestą zimę

Dalekie kraje, ciepłe plaże blisko Polski, wycieczki objazdowe, rejsy „Pod żaglami Itaki”, a także ...

LOT zwiększa częstotliwość na 25 trasach

Przewoźnik dokłada trzeci codzienny rejs między Warszawą a Berlinem. Jednocześnie zwiększa częstotliwość na 24 ...

Dubaj chce być najczęściej odwiedzanym miastem na świecie

W 2018 roku Dubaj odwiedziło rekordowe 15,9 miliona zagranicznych turystów. Miasto poprawiło swój zeszłoroczny ...