Thomas Cook ze Skandynawii ma już nowych właścicieli

400 tysięcy klientów, którzy zarezerwowali wyjazdy, skorzysta z wypoczynku zgodnie z planem
400 tysięcy klientów, którzy zarezerwowali wyjazdy, skorzysta z wypoczynku zgodnie z planem
AFP

Trzy firmy przejęły skandynawski odział Thomasa Cooka, informuje koncern w oświadczeniu prasowym.

Do skandynawskiego oddziału Thomasa Cooka, Grupy Ving, należeli touroperatorzy działający pod markami Ving, Spies, Tjäreborg i Thomas Cook Airlines. Mimo ogłoszenia upadłości przez brytyjski oddział Cooka firma działała nadal, jednocześnie szukała nabywcy. Udało jej się to bardzo szybko, bo już dzisiaj podpisano umowę.

CZYTAJ TEŻ: Niemiecki Thomas Cook chce działać od grudnia

Nowymi właścicielami zostały trzy fundusze: należąca do Pettera Stordalena i jego rodziny Strawberry Group, Altor Fund V i TDR Capital. Dwie pierwsze firmy objęły po 40 procent udziałów, a trzecia 20 procent. Cała działalność zostanie przeniesiona do nowej spółki. Chociaż obecnie działający touroperatorzy formalnie ogłoszą bankructwo, klienci nie odczują żadnych zmian.

Materiały prasowe

– Jestem szczęśliwy, że Stordalen, Altor i TDR będą naszymi nowymi właścicielami – mówi prezes Grupy Ving Magnus Wikner. – Ich olbrzymie doświadczenie w branży i silna pozycja finansowa zapewnią nam stabilność i możliwość rozwoju. Dzięki transakcji pracę zachowa 2300 osób zatrudnionych w Grupie Ving. Chciałbym podziękować naszym wszystkim klientom, którzy w ostatnich tygodniach mocno nas wspierali. Wspólnie z nowymi właścicielami nadal będziemy mogli organizować ich najlepsze tygodnie w roku.

Petter Stordalen podkreśla, że kontynuacja działalności touroperatorów oznacza, że na wypoczynek wyjedzie 400 tysięcy ludzi, który już zarezerwowali wycieczki na jesień, zimę i lato w Vingu, Spiesie, Tjäreborgu i Globetrotterze. Harald Mix, partner w Altorze, przypomina że Ving może pochwalić się świetną rentownością, niestety wraz z upadkiem Cooka znalazła się w trudnej sytuacji. Tymczasem jest to lider rynku, który pozycję wypracował między innymi dzięki stworzeniu własnych konceptów hotelowych Sunwing i Sunprime, a także dzięki temu, że jako jeden z pierwszych przystosował się do nowych warunków biznesowych i postawił na sprzedaż internetową. Mix dodaje, że nowi właściciele przeprowadzą restrukturyzację firmy.

ZOBACZ: Hays Travel bierze sklepy Thomasa Cooka

Grupę Strawberry tworzy 11 spółek inwestujących w nieruchomości, finanse, hotele i sztukę. Altor głównie inwestuje w średnie firmy europejskie. Od powstania w 2003 roku powołał pięć funduszy, które dzisiaj mają wartość 8,3 miliarda euro. TDR Capital to fundusz kapitałowy, który zarządza kapitałem w wysokości 8 miliardów euro.

Mogą Ci się również spodobać

Wyjeżdżaj, odpoczywaj, oddaj nam telefon

Niemiecki touroperator ASI Reisen przed rozpoczęciem wycieczki zabiera swoim klientom telefony komórkowe. Cyfrowy detoks ...

Czy ustawa odstraszy turystów?

Nowa ustawa turystyczna nakłada na biura obowiązki informacyjne. Przy sprzedaży telefonicznej ich wypełnienie może ...

Kazachstan czeka na podróżników

Dla wybierających kierunki wakacyjnych wyjazdów ten stepowy kraj to turystyczna nisza. Astana chce to ...

Zwiedzanie Polski śladem regionalnych potraw

Prawie 200 wystawców – lokalnych producentów żywności – zaprezentuje swoją ofertę podczas targów Smaki ...

Hotel NAT w Bukowinie Tatrzańskiej przyjmie więcej gości

Trzygwiazdkowy hotel NAT zyskał nowy budynek z sześcioma dwuosobowymi pokojami i trzema dwupoziomowymi apartamentami ...

Rainbow: Zyski rosną szybciej niż sprzedaż

Wzrost przychodów o ponad 20 procent, a zysku o prawie 34 procent – to ...