Przedwyborcze obietnice zwiększenia do 200 km/h prędkości ekspresów między Warszawą a Trójmiastem zrujnowały rozkład jazdy i zablokowały przedsprzedaż biletów w PKP InterCity.
Jak poinformowały zarządzające infrastrukturą Polskie Linie Kolejowe (PLK), nie udało się zebrać niezbędnych zezwoleń. – Ponadto po wiosennych przeglądach w 2019 r. zdecydowano o konieczności kompleksowych robót torowych na całej długości linii – poinformował Mirosław Siemieniec, rzecznik PLK. W rezultacie pociągi pojadą szybciej dopiero w czerwcu 2020 r.
Przyhamowanie ekspresów zablokowało jednak sprzedaż biletów na pociągi ruszające po 13 grudnia. Okazuje się, że mający obowiązywać od tego czasu nowy rozkład jazdy był już przygotowany pod krótszą podróż na Wybrzeże. Gdy zapadła decyzja, że ekspresy pojadą po staremu, okazał się niedopasowany do harmonogramu jazdy. Kto więc chce teraz kupić bilet na przedświąteczną podróż, zostaje odprawiony z kwitkiem.
Zdaniem ekspertów taka sytuacja szkodzi kolei, która deklaruje, że chce pozyskiwać nowych pasażerów. Według Michała Beima, eksperta Instytutu Sobieskiego, pasażerowie oczekują od kolei stabilności i przewidywalności rozkładu jazdy. Zwłaszcza w tak gorącym okresie, jakim są święta. To ważny element budowania konkurencyjności: przykładowo koleje w Niemczech, Francji czy w Czechach umożliwiają rezerwację przejazdu z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. – Jeśli przewoźnik nie może zaoferować stabilnej sprzedaży biletów, podważa zaufanie do kolei, a to sprawia, że część osób wybiera samochód lub autobus – mówi Beim.
Jak zapewniają PLK, sprzedaż biletów na połączenia realizowane od 13 grudnia zostanie odblokowana „w najbliższych dniach”.
Linia pomiędzy Warszawą a Gdańskiem miała być przygotowana do większej prędkości dwa lata temu, jednak opóźniało się m.in. uruchomienie systemu sterowania ruchem. Termin przyspieszenia pociągów odsuwano najpierw na koniec 2018, a potem na koniec 2019 r. Teraz okazało się, że i to nie wystarczy.