Możliwe będą spotkania do 150 osób. Brak odpowiedzi, co z wyjazdami

Fot. KPRM

W ramach czwartej fazy odmrażania gospodarki rząd dopuszcza od 30 maja nieużywanie w miejscach publicznych maseczek, a od 6 czerwca możliwość organizowania zgromadzeń do 150 osób. To otwiera możliwość organizowania spotkań i konferencji, na czym zależało bardzo branży eventowej i hotelarzom.

– Chcemy dopuścić możliwość zgromadzeń do 150 osób. Ta liczba jest wydyskutowana, wypracowana z wieloma ekspertami, epidemiologami – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Zaznaczył, że organizowanie takich wydarzeń będzie regulowane przez GIS i wojewodów.

– Te zgromadzenia, bardzo proszę organizować z zachowaniem dystansu, aby ograniczyć ryzyko transmisji koronawirusa – dodał. I wyjaśnił, że dla zachowania bezpieczeństwa, decyzję i zalecenia dotyczące organizowania takich wydarzeń podejmować będzie Główny Inspektorat Sanitarny i Wojewódzki Inspektor Sanitarny we współpracy z wojewodą.

– Może się zdarzyć, że będą ogniska koronawirusa i akurat w tym miejscu ktoś zapragnie zrobić zgromadzenie. Należy tu zachować zdrowy rozsądek – napominał.

W ramach luzowania obostrzeń zostają zniesione od soboty limity osób w sklepach, zależne od ich powierzchni.

Będą się mogły otworzyć też kina, teatry, filharmonie, cyrki. Będzie można organizować wesela do 150 osób. Rzad znosi też limit wiernych w kościołach podczas nabożeństw.

Nadal należy przestrzegać zachowania dystansu dwóch metrów człowieka od człowieka – przypominał premier.

Premier nie odpowiedział na pytanie dziennikarza, co z wyjazdami turystycznymi za granicę. Rzecznik premiera uznał, że to pytanie zostało zadane poza wyznaczonymi dziennikarzom ramami (jedno pytanie na jedną redakcję).

Mogą Ci się również spodobać

DER Touristik opowie, jak kraje szykują się na turystów

DER Touristik startuje z serią webinariów, na których przedstawi agentom turystycznym szczegóły przywracania turystyki ...

60 milionów turystów w Nowym Jorku

60,3 miliona turystów odwiedziło w 2016 roku Nowy Jork. Dzięki nim miasto zarobiło na ...

Gowin: Usługi turystyczne powinny ruszyć od czerwca

W maju rozpoczniemy odmrażanie gospodarki, tak żeby od czerwca turystyka i gastronomia mogły funkcjonować ...

Kuracjusze wrócą do uzdrowisk. „Jeśli obostrzenia nie będą restrykcyjne”

Minister zdrowia zapowiedział dziś odmrażanie uzdrowisk. Ale to, czy kurorty przetrwają, zależy od szczegółowych wytycznych. ...

Wraca popyt na rejsy wycieczkowe

Armatorzy rejsów wycieczkowych notują duże zainteresowanie imprezami zaplanowanymi na przyszły rok i na kolejne ...

Młodzi turyści amerykańscy chętnie idą do agenta turystycznego

Z usług agentów turystycznych najchętniej korzystają przedstawiciele pokolenia Millenium. Dostrzegają, że dzięki doradcom mogą ...