Szwajcaria otwiera granice 15 czerwca

Fot. AFP

Szwajcaria otworzy granice z krajami Unii Europejskiej i strefą Schengen 15 czerwca – zapowiada tamtejsza minister sprawiedliwości Karin Keller-Sutter.

Dotyczyć to będzie również przejść granicznych z Włochami, co jest o tyle istotne, że na przykład Austria na razie wstrzymuje zezwolenie na swobodne podróżowanie do tego kraju.

CZYTAJ TEŻ: Kraje Unii Europejskiej chcą otwierać granice. Polska milczy

Jak podaje dziennik „Luzerner Zeitung” w swoim elektronicznym wydaniu, na razie w Szwajcarii obowiązują cztery różne protokoły dotyczące wyjazdu z kraju. W wypadku Włoch, które otworzyły się już 3 czerwca, do 15 czerwca będzie to jednostronne otwarcie. Obywatele kraju mogą jeździć tam na urlop, ale nie mogą wybrać się tam tylko na zakupy. W dalszym ciągu obowiązuje jednak ostrzeżenie przed podróżami innymi niż konieczne. Austria również zniosła kontrole na przejściach ze Szwajcarią – Austriacy mogą już przyjeżdżać do tego kraju, ale podobnie jak w wypadku Włoch pełne otwarcie nastąpi w połowie czerwca. Na razie zamknięte pozostają granice z Francją i z Niemcami, choć są pewne ułatwienia dla podróżnych.

O ile sytuacja epidemiczna nagle się nie pogorszy, pierwotny plan ma szansę być zrealizowany. Jak pisze dziennik, o to, kiedy granice zostaną otwarte, pyta wiele osób – 60 pracowników sekretariatu ministerstwa migracji odpowiada dziennie na 800-1000 telefonów i e-maili w tej sprawie. Czasem liczba zapytań dochodziła nawet do 5 tysięcy dziennie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Itaka: Nie latamy do końca czerwca

Biuro podróży Itaka ogłosiło dzisiaj, że przedłuża zawieszenie wyjazdów do 30 czerwca. „W związku ...

Nowa trasa Ryanaira z Poznania

Irlandzka tania linia lotnicza od kwietnia do października latać będzie ze stolicy Wielkopolski do ...

Obsługa naziemna i Unia Europejska winni opóźnień lotów

W Niemczech firmy lotnicze i turyści cierpią z powodu opóźnień samolotów tak samo jak ...

Morawiecki: Otwieramy stoki i hotele. Te drugie na 50 procent

Od 12 lutego otworzymy hotele, ale tylko 50 procent miejsc w nich będzie mogła ...

Berlińskie lotnisko Brandenburg ruszyło pełną parą. Tegel zamknięte

Wszyscy pasażerowie korzystają już z nowo otwartego portu lotniczego Berlin-Brandenburg. Lotnisko Tegel zamknęło się ...

Dubaj zadowolony z wyników turystyki, czeka na Expo

16,73 miliona turystów odwiedziło Dubaj w zeszłym roku. W stosunku do zeszłego roku to ...