Nowe połączenia to połączenia z Łodzi do Alicante, Mediolanu i Brukseli, a także z Krakowa do Tuluzy i Poznania.

- Modlin stracił szansę na duży wzrost. Lotnisko odrzuciło długoterminową umowę z nami, dzięki której w ciągu ośmiu lat ruch w porcie podwoiłby się, a co za tym idzie dochody lotniska. Dlatego przenosimy ten wzrost na inne, tańsze lotniska w Polsce i Unii Europejskiej. Jednocześnie Modlin straci cztery trasy i odnotuje spadek ruchu o 10 procent tej zimy – mówi cytowany w komunikacie przewoźnika O'Leary.

Czytaj więcej

Ryanair zapowiada, że zrezygnuje z latania do Aten, jest oburzony „nowym podatkiem"

W ramach represji przewoźnik skasuje cztery trasy już tej zimy - do Szczecina, Pragi, Kowna, Pizy i Walencji. W ten sposób z 46 tras zostanie 41. Prezes zapowiada, że w sezonie wiosenno-letnim 2023 roku pod nóż pójdą kolejne połączenia.

Mówiąc o Modlinie prezes Ryanaira ma na myśli przedłużenie umowy z tym portem, gdzie jest od lat jedynym regularnie wykonującym operacje przewoźnikiem, dziesięć lat temu zagwarantował tam sobie wyjątkowo korzystne warunki. Ta umowa skończy się jesienią 2023 roku.

Mimo wszystko linia lotnicza ma w planach w sumie 212 połączeń z Polski w sezonie zimowym. To jego największy rozkład lotów o tej porze roku.

O'Leary chwalił się też podczas konferencji prasowej w Warszawie, że w ciągu czterech lat jego firma odbierze ponad 200 bardziej ekologicznych boeingów 737,. Dzięki nim będzie mogła zapewnić szybki wzrost ruchu w całej Europie, w tym z Polski.

Jednocześnie podkreślił, że Ryanair nie zamierza latać z nowego lotniska w Radomiu.

Podczas spotkania z dziennikarzami szef Ryanaira w Polsce, Michał Kaczmarzyk, podsumował letni sezon w usługach czarterowych, jakie ta linia świadczy pod marką Buzz na zlecenie polskich biur podróży. – Osiem przeznaczonych tylko do tego samolotów latało dla Itaki i TUI. Mamy 59 odrzutowców, poza Polską oferujemy czartery także z Litwy, Łotwy, Bułgarii i Węgier. Jesteśmy optymistycznie nastawieni przed kolejnym sezonem letnim – mówił Kaczmarzyk.