Lotnicze Oskary 2024. Poznaliśmy najlepsze linie lotnicze świata. Degradacja LOT-u

Jak co roku firma Skytrax na podstawie ankiet pasażerów oceniła poziom usług ponad 350 linii lotniczych. Za najlepszego na świecie przewoźnika uznała Qatar Airways.

Publikacja: 27.06.2024 08:17

Qatar Airways odebrały nagrodę dla najlepszej linii lotniczej na świecie

Qatar Airways odebrały nagrodę dla najlepszej linii lotniczej na świecie

Foto: Skytrax

Ponad 300 przedstawicieli linii lotniczych wzięło udział w gali rozdania nagród World Airline Awards, zwanych lotniczymi Oskarami, która odbyła się w poniedziałek w hotelu Fairmont Windsor Park pod Londynem.

W 25-letniej historii organizowanego przez firmę Skytrax konkursu Qatar Airways sięgnęły po tytuł najlepszej linii lotniczej świata ósmy raz (w ubiegłym roku były drugie).

- Nagroda ta jest świadectwem naszego nieustannego zaangażowania w dostarczanie niezrównanych usług i innowacji. Nie możemy się doczekać kolejnych zwycięstw w przyszłości - komentuje dyrektor generalny grupy Qatar Airways Badr Mohammed Al-Meer, cytowany w komunikacie organizatora konkursu.

„Wyznaczające trendy produkty pokładowe linii lotniczej z siedzibą w Dosze skupiają się na komforcie, wyśmienitej kuchni, najnowszej rozrywce audio i wideo na pokładzie, wielokrotnie nagradzanej obsłudze i nowoczesnej flocie samolotów, których średni wiek wynosi około pięć lat. Qatar Airways obsługuje ponad 150 kluczowych kierunków biznesowych i turystycznych na całym świecie, dysponując flotą ponad 200 samolotów” - chwali Skytrax w uzasadnieniu.

Drugie miejsce na podium zajęły Singapore Airlines (ubiegłoroczny zwycięzca), a trzecie Emirates (awans z czwartego miejsca). Pierwszą dziesiątkę uzupełniają ANA All Nippon Airways, Cathay Pacific, Japan Airlines, Turkish Airlines, EVA Air, Air France, Swiss International Air Lines.

LOT w pierwszej setce

PLL LOT uplasowały się na 95. miejscu, zaliczając spadek z 86. pozycji osiągniętej w ubiegłym roku. Wysokie, drugie miejsce polski przewoźnik zajął natomiast w kategorii najlepsze linie lotnicze w Europie Wschodniej, dając się wyprzedzić jedynie airBalticowi (trzecie miejsce przypadło Wizz Airowi).

Najlepszą linią lotniczą w Europie okazały się Turkish Airlines, za którymi uplasowały się Air France, Swiss International Air Lines, British Airways, Iberia, Virgin Atlantic, Lufthansa, Finnair, KLM Royal Dutch Airlines i Austrian Airlines.

Za najlepszą tanią linię lotniczą na świecie piętnasty raz z rzędu uznano AirAsię. Kolejne miejsca w tej kategorii zajęły Scoot, Volotea, Flynas, Transavia France, IndiGo, Vueling Airlines, airBaltic, Iberia Express i Ryanair.

Nagrodę dla najlepszej taniej linii lotniczej w Europie zgarnęła natomiast hiszpańska Volotea. „To wielkie osiągnięcie na tak konkurencyjnym rynku lotniczym” - podkreśla Skytrax. Na podium znalazły się też Transavia France i Vueling Airlines, a za nimi airBaltic, Iberia Express, Ryanair, EasyJet, Jet2.com, Eurowings i PLAY.

W obsłudze i czystości najlepsi Azjaci

Kategorię najlepszy personel pokładowy, w której premiuje się wydajność obsługi, ale też nastawienie, życzliwość i gościnność, całkowicie zdominowały linie azjatyckie z Singapore Airlines na czele. Miejsca w pierwszej dziesiątce zapewniły sobie również ANA All Nippon Airways, Garuda Indonesia, EVA Air, Cathay Pacific Airways, Hainan Airlines, Japan Airlines, Thai Airways, Qatar Airways i Malaysia Airlines.

Także w kategorii czystość azjatyccy przewoźnicy nie mieli sobie równych. Najczystszymi pokładami mogą pochwalić się Cathay Pacific Airways, ANA All Nippon Airways, EVA Air, Qatar Airways, Singapore Airlines, Asiana Airlines, Hainan Airlines, Japan Airlines, China Airlines i Korean Air.

Nagrodę dla najbardziej przyjaznej rodzinom linii lotniczej na świecie zdobyły British Airways. W tej kategorii bierze się pod uwagę między innymi zasady dotyczące przyznawania miejsc rodzinom czy przewozu wózków, możliwość odprawy rodzinnej, pierwszeństwo wejścia na pokład, posiłki, udogodnienia i rozrywkę na pokładzie dla dzieci, a także standardy pomocy ze strony personelu naziemnego i pokładowego.

Nagrodę za najlepszą na świecie klasę ekonomiczną odebrał Cathay Pacific, w pierwszej dziesiątce znalazły się również Qatar Airways, Singapore Airlines, Japan Airlines, EVA Air, ANA All Nippon Airways, Emirates, Hainan Airlines, Turkish Airlines i Saudia.

W kategorii najlepsza klasa biznes bezkonkurencyjne okazały się Qatar Airways, za którymi uplasowały się Singapore Airlines, ANA All Nippon Airways, Emirates, Cathay Pacific Airways, Hainan Airlines, Air France, Delta Air Lines, EVA Air i Turkish Airlines.

Za linię lotniczą, która w ciągu ostatniego roku najbardziej udoskonaliła swoją ofertę, uznano Saudię. Wyprzedziła ona Egyptair, ITA Airways, Porter Airlines, Air Indię, Allegiant Air, Norse Atlantic Airways, LIFT, Akasę Air i Airlink.

Ponad 300 przedstawicieli linii lotniczych wzięło udział w gali rozdania nagród World Airline Awards, zwanych lotniczymi Oskarami, która odbyła się w poniedziałek w hotelu Fairmont Windsor Park pod Londynem.

W 25-letniej historii organizowanego przez firmę Skytrax konkursu Qatar Airways sięgnęły po tytuł najlepszej linii lotniczej świata ósmy raz (w ubiegłym roku były drugie).

Pozostało 91% artykułu
Linie Lotnicze
UOKiK oskarża Enter Aira o lekceważenie praw pasażerów. "Utrudnia wypłacanie odszkodowań"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Linie Lotnicze
Linie lotnicze boją się turbulencji. Szybciej będą kończyć serwis pokładowy
Linie Lotnicze
Jesienią będzie można polecieć z Wizz Airem do Mołdawii
Linie Lotnicze
Jedna z najlepszych na świecie linii lotniczych zagrożona bankructwem
Linie Lotnicze
Wizz Air ma cztery nowe trasy z trzech lotnisk. W tym jedną na wakacyjną wyspę
Linie Lotnicze
Lufthansa dolicza pasażerom nową opłatę. Zbiera pieniądze na ochronę środowiska