Ranking Skytrax: lotnisko Hamad w Katarze najlepsze na świecie. Polska poza setką

Międzynarodowy port lotniczy Hamad w Katarze został uznany drugi rok z rzędu za najlepsze lotnisko na świecie w rankingu Skytrax. Pierwszy pozaazjatycki port uplasował się w rankingu dopiero na miejscu piątym. Polskie lotniska poza setką.

Publikacja: 22.06.2022 12:37

Lotnisko w stolicy Kataru, Dosze, jest partnerem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej jakie odbęda sie w

Lotnisko w stolicy Kataru, Dosze, jest partnerem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej jakie odbęda sie w tym roku w tym kraju. Właśnie podkreśliło to plaktem promującym to wydarzenie

Foto: AFP

Skytrax opublikował prestiżowy ranking najlepszych lotnisk World Airport Awards 2022. Wskazano je na podstawie głosów 10 milionów podróżnych z ponad 90 krajów. W pierwszej piątce znalazły się katarski Hamad 9rok temu też 1), tokijska Haneda (2), singapurskie Changi (3), drugie lotnisko tokijskie, Narita (5), i seulski Incheon (4).

W drugiej piątce pojawiają się porty lotnicze z innych kontynentów, Port lotniczy Paryż-Roissy-Charles de Gaulle (duży awans z 15 w zeszłym roku), lotnisko w Monachium (6), w Stambule (17) i w Zurychu (7), a zamyka ją japoński port lotniczy Kansai (9).

Lotnisko w Singapurze zdobyło też nagrody za najlepszą obsługę personelu lotniskowego i najlepsze restauracje. To w Stambule uzyskało nagrody za najlepsze możliwości, jeśli chodzi o zakupy na lotnisku na świecie, i jako najbardziej przyjazne rodzinie. Z kolei Tokio Haneda międzynarodowa społeczność pasażerów uznała między innymi za najczystsze na świecie i najlepsze dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Za kontrolę bezpieczeństwa wyróżniono Zurich Airport, w kategorii najlepsze nowe lotnisko tytuł przyznano Bahrajnowi. Najlepszym lotniskiem w Europie Środkowej zostało lotnisko w Monachium, a w Europie Wschodniej - w Budapeszcie.

W pierwszej 100 najlepszych portów na świecie nie znalazł się żaden port lotniczy z Polski. Lotnisko Chopina w Warszawie ostatni raz pojawiło się w rankingu w 2020 roku, kiedy zajęło 88. miejsce, a wcześniej w 2019 r. na miejscu 91.

Międzynarodowy Port Lotniczy Hamad obsłużył w 2021 roku 17,1 miliona pasażerów. W tym roku jest oficjalnym partnerem Mistrzostw Świata FIFA w Katarze.

Nagrody World Airport Awards to najbardziej prestiżowe wyróżnienia dla branży lotniskowej, przyznawane przez klientów w największym, corocznym, światowym badaniu satysfakcji, obejmującym ponad 550 lotnisk.

20 najlepszych lotnisk na świecie w 2022 r

1. Międzynarodowy Port Lotniczy Hamad

2. Międzynarodowy Port Lotniczy Tokio (Haneda)

3. Lotnisko Singapur Changi

4. Międzynarodowy port lotniczy Narita

5. Międzynarodowy port lotniczy Incheon

6. Port lotniczy Paryż-Roissy-Charles de Gaulle

7. Lotnisko w Monachium

8. Lotnisko w Stambule

9. Lotnisko w Zurychu

10. Międzynarodowy port lotniczy Kansai

11. Lotnisko Helsinki-Vantaa

12. Międzynarodowy port lotniczy w Centralnej Japonii

13. Lotnisko Londyn-Heathrow

14. Międzynarodowe lotnisko w Dubaju

15. Port lotniczy Amsterdam-Schiphol

16. Lotnisko Madryt-Barajas

17. Lotnisko w Kopenhadze

18. Międzynarodowe lotnisko Guangzhou Baiyun

19. Międzynarodowy Port Lotniczy w Wiedniu

Lotniska
Kraków zyska więcej lotów do Stambułu
Lotniska
Na lotnisku w Poznaniu stanął paczkomat. „Dbamy o przedmioty nieloty”
Lotniska
Letnie połączenia lotnicze z Gdańska – 70 kierunków w 23 krajach
Lotniska
Lato na lotnisku we Wrocławiu – nowe trasy prowadzą na północ i południe
Lotniska
Pięć nowości w letnim rozkładzie lotów z Katowic. W sumie 106 kierunków