Rząd Holandii chce ograniczyć przepustowość lotniska Schiphol w Amsterdamie - pisze niemiecki portal branży lotniczej Aero. Chodzi o ograniczenie hałasu i spalin. Zarządzający portem zapowiadają jednak, że od 2025 roku zamierzają je dalej rozwijać.

Na razie udało się wywalczyć, by port obsługiwał rocznie 460 tysięcy operacji lotniczych. Wcześniej była mowa o 440 tysiącach, co oznaczałoby spadek o 11 procent wobec 2019 roku.

Na dalsze ograniczania zarządzający lotniskiem nie chcą się zgodzić i podkreślają, że Schiphol łączy Holandię ze światem, a to bardzo ważne dla dobrego samopoczucia mieszkańców tego kraju. Co więcej, domagają się stworzenia zarządzenia ruchem lotniczym, które pozwalałoby na rozwój przy poszanowaniu środowiska. Schiphol obawia się bowiem, że straci klientów na rzecz konkurentów - lotnisk Londyn-Heathrow, Paryż-Charles de Gaulle i we Frankfurcie.

Czytaj więcej

Nowe lotnisko w Albanii pomoże turystyce, ale zaszkodzi naturze

W zeszłym roku lotnisko obsłużyło 397,6 tysiąca operacji lotniczych i 52,5 miliona pasażerów, ale wówczas z powodu braków kadrowych samo ograniczało przepustowość.

KLM, dla którego Schiphol jest hubem, jest planami rządu mocno zaniepokojony. Ograniczenie będzie miało dramatyczne skutki dla przewoźnika i dostępności Holandii. Przy ograniczeniu do 440 tysięcy operacji rocznie, KLM musiałby, wedle własnych szacunków, zrezygnować z 30 tras.