W miniony weekend ekolodzy zorganizowali protest na placu budowy nowego lotniska na południu Albanii, podaje agencja informacyjna Reutera. Ich zdaniem projekt jest zagrożeniem dla około 200 gatunków ptaków, chodzi między innymi o flamingi i pelikany. Zwierzęta zatrzymują się na malowniczej lagunie Vjose-Narte w pobliżu wybrzeża Morza Adriatyckiego w czasie swojej corocznej wędrówki z Europy do Afryki. Alben Kola, przewodnik turystyczny, który brał udział w protestach, mówi w rozmowie z Reutersem, że choć może wydawać się, że nowy port przyniesie korzyści, w rzeczywistości będzie tylko przyczyną zniszczeń.

Unia Europejska, do której Albania chce w przyszłości dołączyć, uważa natomiast, że projekt, który rozpoczął się w grudniu 2021 roku i ma się zakończyć pod koniec 2024 roku, został podjęty w sprzeczności z krajowymi i międzynarodowymi przepisami dotyczącymi ochrony różnorodności biologicznej. Komitet Konwencji Berneńskiej działający na rzecz ochrony dzikiej przyrody i siedlisk przyrodniczych w Europie twierdzi, że lotnisko nie powinno być w tym miejscu budowane.

Czytaj więcej

Na Krecie powstaje nowe lotnisko. „Inwestycja na miarę rozwoju wyspy"

- To pokazuje, że to bogactwo przyrody należy nie tylko do nas, ale do całej Europy, a zagraniczne rządy robią więcej, aby je chronić niż my - mówi w rozmowie z agencją Joni Vorpsi z organizacji pozarządowej Ochrona Środowiska Naturalnego w Albanii (PPNEA), który od lat walczy o ochronę laguny. Vorpsi tłumaczy, że lotnisko, które miałoby obsługiwać miasto Wlora na południowym wybrzeżu kraju, nie tylko zniszczy siedliska ptaków, ale jest niekorzystnie położone z jeszcze jednego powodu. Chodzi o zwiększone ryzyko kolizji samolotów z dużymi ptakami.

Z tym stwierdzeniem nie zgadza się Mabatex, szwajcarska firma, która prowadzi projekt. Jej zdaniem ścieżki startów i lądowań samolotów nie wpłyną na trasy przelotów ptaków, bo pas startowy ma się znajdować się 3,5 kilometra od rezerwatu i 5 kilometrów od głównych tras migracji ptaków.

W listopadzie albański sąd odrzucił pozew złożony przez lokalne organizacje pozarządowe, które protestują przeciwko budowie lotniska. Pozywający zamierzają się od tej decyzji odwołać.