Ruch lotniczy w Polsce dynamicznie odbudowuje się po pandemii koronawirusa, która spowodowała największy w historii kryzys w przewozach lotniczych. Według przewidywań ekspertów z Uniwersytetu Gdańskiego, już w tym roku pasażerów będzie tyle samo lub więcej w 2019 roku. Prognoza przewiduje bowiem liczbę 48,1 - 58,1 miliona pasażerów, w zależności od wariantu.
Czytaj więcej
W 2022 roku przez polskie lotniska przewinęło się prawie 41 milionów pasażerów. Najwięcej skorzystało z usług Ryanaira. Najczęściej pasażerowie lecieli do Wielkiej Brytanii, chyba że podróżowali czarterem, bo wtedy wybierali Turcję, Grecję i Egipt.
W kolejnych latach ruch ma jeszcze rosnąć. - W 2025 roku przewidywane jest obsłużenie 54,5 miliona pasażerów, w 2030 – 69,6 miliona, w 2035 – 85,1 miliona, a w roku 2040 – 96,4 miliona, jeśli przyjąć tylko wariant bazowy – mówił prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson podczas dzisiejszej prezentacji prognozy ruchu lotniczego w centrum konferencyjnym Polskiej Agencji Prasowej. - To wskazuje na bardzo duży potencjał polskiego transportu lotniczego.
Konferencję prowadził prezes ULC Piotr Samson
Prognozę ruchu lotniczego na lata 2022-2040 przygotowali dla Urzędu Lotnictwa Cywilnego dr hab. Anna Zamojska z Katedry Ekonometrii Wydziału Zarządzania i dr hab. Dariusz Tłoczyński z Katedra Rynku Transportowego na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Określili oni w dokumencie przewidywaną liczbę obsługiwanych pasażerów, operacji lotniczych i liczbę przewożonych towarów i poczty z i na lotniska w Polsce.