Madryt mówi „stop” nowym apartamentom

Filip Frydrykiewicz

Madryt zawiesi na rok wydawanie licencji na wynajem mieszkań w centrum miasta – zapowiada José Manuel Calvo, członek rady miasta

Calvo dodał, że decyzja ta może zostać przedłużona na kolejny rok. Obecnie miasto pracuje nad specjalnym planem rozlokowania turystów. Chodzi o określenie, w których częściach miasta nasycenie na rynku zakwaterowania jest największe. Tam, gdzie będzie to konieczne, otwieranie kolejnych obiektów noclegowych będzie zabronione.

– W tym czasie nie można wydawać licencji na tworzenie mieszkań turystycznych czy hoteli w budynkach mieszkalnych – mówi Calvo w rozmowie z gazetą „20Minutos”, na którą powołuje się portal branżowy Hosteltur.

W ostatnim czasie wiele stowarzyszeń miejskich żądało wprowadzenia takiego zakazu, zarówno w odniesieniu do centrum miasta, jak i okolicznych dzielnic. W Madrycie zbieranych jest też 27 tysięcy podpisów niezbędnych do rozpisania referendum w sprawie warunków wynajmowania mieszkań.

Burmistrz Madrytu zapowiedziała już w grudniu 2017 roku, że miasto wprowadzi przepis zezwalający na wynajem mieszkania bez licencji na maksymalnie 90 dni w roku. Kto chce wydłużyć ten okres, będzie musiał uzyskać zezwolenie. Wstępne szacunki mówią, że od stycznia tego roku wystąpiło o nie tysiąc osób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Po co zwiedzać na dwóch nogach, skoro tyle jest do zobaczenia na czterech?

Jeśli chcesz uniknąć tłumów, poznać z pierwszej ręki piękno chorwackiej natury i doświadczyć pełni ...

Airbnb sięgnie po bogatych klientów

Za 200 milionów dolarów Airbnb przejmie Luxury Retreats, kanadyjską firmę pośredniczącą w wynajmie luksusowych ...

Amsterdam wprowadza kolejną opłatę dla turystów

Już nie tylko podatkiem noclegowym, ale i opłatą turystyczną będą musieli zasilić miejską kasę ...

Tour Salon zaprasza na spotkania z podróżnikami

Katarzyna Pakosińska, Adam Wajrak, Jacek Hugo-Bader, Jarosław Kuźniar będą gośćmi lutowych targów turystycznych Tour ...

Hindusi witają wiosnę bitwą na kolory

Tańce i śpiewy przy ogniskach, bitwa na kolory, obdarowywanie się smakołykami i powszechne wybaczenie ...

Betlej: Wrześniowa sprzedaż wycieczek rekordowa

Do Egiptu taniej niż rok temu o 289 złotych, do Grecji o 118 złotych, ...