Turyści wciąż wolą hotel od mieszkania na dobę

123rf

Ministerstwo Sportu i Turystyki widzi konieczność uregulowania najmu krótkoterminowego. Witold Bańka, szef resortu, zadeklarował, że państwu zależy na „ułatwieniu funkcjonowania branży hotelarskiej”

– Ten rok był wyjątkowy dla branży turystycznej, zarówno pod względem dynamicznego rozwoju, jak i zainteresowania turystów – podkreślał Witold Bańka podczas zakończonej dzisiaj w Warszawie konferencji Hotel Trends Poland & CEE.

Na koniec lipca w Polsce było 2461 zarejestrowanych hoteli. Zdaniem ministra, zapotrzebowanie na nie będzie wciąż rosnąć, a branża będzie dalej dynamicznie się rozwijać.

Na turystach zarabiać chcą również ludzie niezwiązani z branżą, którzy kupują mieszkania, by wynajmować je na krótki termin.

Czytaj też: „TT Warsaw: Rynek najmu krótkotrwałego sam się nie ureguluje”.

Chcą ujednolicenia zasad

Najem na doby to dziś jednak istotny problem zarówno dla samorządów miast turystycznych (w grę wchodzą nieregulowane podatki), jak i dla osób sąsiadujących z mieszkaniami, które wynajmowane są za pośrednictwem popularnych portali. To również rosnąca w siłę konkurencja dla rynku hotelowego. Zdaniem branży jest za wcześnie, by bić na alarm, ale nie zmienia to faktu, że w jej ocenie należy wprowadzić jednakowe zasady gry dla wszystkich żyjących z oferowania lokali turystom.

Jak wskazywał Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels, w kraju w ofertach takich portali, jak Booking czy Airbnb, jest kilkadziesiąt około 20 tysięcy mieszkań wynajmowanych na zasadach krótkoterminowych. Pokojów hotelowych jest tymczasem około 130 tysięcy. Dysproporcja między sektorem profesjonalnym a sektorem najmu na doby jest więc duża.

Wciąż również – co wynika z analizy przeprowadzonej przez Booking na próbie 57 tys. podróżnych – dużo więcej ludzi woli odpoczywać w hotelach. Apartament, aparthotel czy condohotel wybrało bowiem jedynie 30 procent badanych.

– To goście wyznaczają kierunek rozwoju rynku turystycznego. To, co im oferujemy, musi być adekwatne do ich potrzeb – uważa Dorota Zacharska, menedżer na centralną i wschodnią Europę z Booking.com.

Co zrobić, by te proporcje się nie zmieniły? Ziemowit Majewski, członek zarządu Radisson Blu Sopot uważa, że hotele wygrają walkę o klienta, oferując serwis na wysokim poziomie.

Archaiczne przepisy

– Wyrósł nam, hotelarzom, konkurent, którego nie można lekceważyć – podkreślał jednak podczas konferencji.

Jak podał w Sopocie działa 900 apartamentów. Średnia cena za dobę wynosi w nich 350 złotych. W Krakowie takich mieszkań jest już 6 tysięcy, a średnia cena utrzymuje się na poziomie 214 złotych.

Co o koegzystencji hoteli i najmu turystycznego mówią przepisy? Okazuje się, że niewiele. – Z jednej strony na rynku turystycznym mamy usługi hotelarskie, condohotelowe, osoby prywatne wynajmujące długo- czy krótkoterminowo. Form działalności jest mnóstwo, a od strony regulacyjnej tkwimy w latach 60. – przyznaje Mateusz Grabiec, partner w kancelarii Baker & McKenzie.

Dziś krajowe przepisy dotyczą albo stricte usług hotelowych, albo najmu, który odnosi się jednak do funkcji mieszkaniowej. – To, co dzieje się z najmem na rynku, to nadużywanie tej instytucji – uważa Grabiec.

Według nieoficjalnych informacji, ministerstwo chce doprowadzić do tego, by wszyscy oferujący dach nad głową turystom w pierwszym kroku rejestrowali swą działalność. Następnie mają być wdrożone rozwiązania, które zapewnią standaryzację usług.

Mogą Ci się również spodobać

Chińczycy kupili Thomasa Cooka za… 11 milionów funtów

Chiński fundusz Fosun odkupił od likwidatora brytyjskiej spółki Thomas Cook prawa do nazwy upadłego ...

W Sri Lance utrzymuje się napięcie

Po serii zamachów w Sri Lance polski MSZ odradza wszelkie podróże do tego kraju, ...

Warszawa promuje się w Chinach Chopinem

Stołeczne Biuro Turystyki rozpoczyna w Chinach promocję Warszawy jako miasta Fryderyka Chopina Kampania realizowana ...

Niemiecki TUI sprzedaje już lato 2019

Niemiecki TUI otworzył już rezerwację wycieczek na przyszłoroczne lato. W sprzedaży znalazła się większa ...

Świat straci ponad 4 biliony dolarów na kryzysie w turystyce

Gospodarka globalna może stracić ponad 4 biliony dolarów z powodu załamania koniunktury w branży ...

Premier: Lotnisko Centralne będzie zrealizowane

Centralny Port Lotniczy ma w tej chwili charakter priorytetowy – ocenia premier Beata Szydło ...