Turyści wciąż wolą hotel od mieszkania na dobę

123rf

Ministerstwo Sportu i Turystyki widzi konieczność uregulowania najmu krótkoterminowego. Witold Bańka, szef resortu, zadeklarował, że państwu zależy na „ułatwieniu funkcjonowania branży hotelarskiej”

– Ten rok był wyjątkowy dla branży turystycznej, zarówno pod względem dynamicznego rozwoju, jak i zainteresowania turystów – podkreślał Witold Bańka podczas zakończonej dzisiaj w Warszawie konferencji Hotel Trends Poland & CEE.

Na koniec lipca w Polsce było 2461 zarejestrowanych hoteli. Zdaniem ministra, zapotrzebowanie na nie będzie wciąż rosnąć, a branża będzie dalej dynamicznie się rozwijać.

Na turystach zarabiać chcą również ludzie niezwiązani z branżą, którzy kupują mieszkania, by wynajmować je na krótki termin.

Czytaj też: „TT Warsaw: Rynek najmu krótkotrwałego sam się nie ureguluje”.

Chcą ujednolicenia zasad

Najem na doby to dziś jednak istotny problem zarówno dla samorządów miast turystycznych (w grę wchodzą nieregulowane podatki), jak i dla osób sąsiadujących z mieszkaniami, które wynajmowane są za pośrednictwem popularnych portali. To również rosnąca w siłę konkurencja dla rynku hotelowego. Zdaniem branży jest za wcześnie, by bić na alarm, ale nie zmienia to faktu, że w jej ocenie należy wprowadzić jednakowe zasady gry dla wszystkich żyjących z oferowania lokali turystom.

Jak wskazywał Jan Wróblewski, współwłaściciel Zdrojowa Invest & Hotels, w kraju w ofertach takich portali, jak Booking czy Airbnb, jest kilkadziesiąt około 20 tysięcy mieszkań wynajmowanych na zasadach krótkoterminowych. Pokojów hotelowych jest tymczasem około 130 tysięcy. Dysproporcja między sektorem profesjonalnym a sektorem najmu na doby jest więc duża.

Wciąż również – co wynika z analizy przeprowadzonej przez Booking na próbie 57 tys. podróżnych – dużo więcej ludzi woli odpoczywać w hotelach. Apartament, aparthotel czy condohotel wybrało bowiem jedynie 30 procent badanych.

– To goście wyznaczają kierunek rozwoju rynku turystycznego. To, co im oferujemy, musi być adekwatne do ich potrzeb – uważa Dorota Zacharska, menedżer na centralną i wschodnią Europę z Booking.com.

Co zrobić, by te proporcje się nie zmieniły? Ziemowit Majewski, członek zarządu Radisson Blu Sopot uważa, że hotele wygrają walkę o klienta, oferując serwis na wysokim poziomie.

Archaiczne przepisy

– Wyrósł nam, hotelarzom, konkurent, którego nie można lekceważyć – podkreślał jednak podczas konferencji.

Jak podał w Sopocie działa 900 apartamentów. Średnia cena za dobę wynosi w nich 350 złotych. W Krakowie takich mieszkań jest już 6 tysięcy, a średnia cena utrzymuje się na poziomie 214 złotych.

Co o koegzystencji hoteli i najmu turystycznego mówią przepisy? Okazuje się, że niewiele. – Z jednej strony na rynku turystycznym mamy usługi hotelarskie, condohotelowe, osoby prywatne wynajmujące długo- czy krótkoterminowo. Form działalności jest mnóstwo, a od strony regulacyjnej tkwimy w latach 60. – przyznaje Mateusz Grabiec, partner w kancelarii Baker & McKenzie.

Dziś krajowe przepisy dotyczą albo stricte usług hotelowych, albo najmu, który odnosi się jednak do funkcji mieszkaniowej. – To, co dzieje się z najmem na rynku, to nadużywanie tej instytucji – uważa Grabiec.

Według nieoficjalnych informacji, ministerstwo chce doprowadzić do tego, by wszyscy oferujący dach nad głową turystom w pierwszym kroku rejestrowali swą działalność. Następnie mają być wdrożone rozwiązania, które zapewnią standaryzację usług.

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy sprzedali 78 milionów noclegów

O 3,5 procent wzrosła liczba noclegów, które Niemcy sprzedali zagranicznym gościom od stycznia do ...

Sztormowa pogoda w USA sparaliżowała komunikację

Silny wiatr połączony z opadami śniegu paraliżuje drogi i lotniska na północnym wschodzie USA ...

Wizz Air: Dyrektor ds. operacyjnych wiceprezesem

Diederik Pen, dyrektor ds. operacyjnych Wizz Aira, został też wiceprezesem tej linii. Nowe stanowisko ...

LOT połączy Warszawę z Hanowerem

4 czerwca LOT uruchomi nową trasę między Warszawą a Hanowerem. Samoloty polskiego przewoźnika będą ...

HolidayCheck został touroperatorem

HC Reisen to nowy niemiecki touroperator specjalizujący się w dynamicznym pakietowaniu. Firma należy do ...

Zmiana godziny wylotu podstawą do obniżenia ceny

Jeśli touroperator zmieni godzinę powrotu, turyści mogą żądać obniżenia ceny wycieczki, zadecydował sąd w ...