Airbnb i Expedia ukarane za nielegalne noclegi

Bloomberg

Airbnb i Expedia przegrały w kalifornijskim sądzie spór o to, kto odpowiada za udostępnianie mieszkań niezgłoszonych do wynajmu krótkoterminowego. Wyrok może wpłynąć na ich działalność w całym kraju

Airbnb i HomeAway, portale pośredniczące w wynajmowaniu mieszkań turystom (ten drugi należy do Grupy Expedia), przegrały spór w sądzie apelacyjnym w Santa Monice w Kalifornii z tamtejszymi władzami. Portale domagały się zdjęcia z nich odpowiedzialności za udostępnianie mieszkań, których właściciele działają nielegalnie – podał Bloomberg. Sędziowie przyznali rację miastu, które uważa, że portale odpowiadają za treści zamieszczane u nich przez użytkowników.

Airbnb (6 milionów ofert), przypomina Bloomberg, walczy w różnych częściach Stanów Zjednoczonych o możliwość legalnego prowadzenia biznesu. W styczniu firma wygrała sprawę sądową w Nowym Jorku, dzięki czemu na pewien czas została zwolniona z obowiązku przekazywania ratuszowi danych właścicieli mieszkań, którzy oferują lokale za jej pośrednictwem. Gdyby wyrok okazał się niekorzystny, liczba rezerwacji w metropolii mogłaby spaść nawet o połowę.

Portal ma również problemy w Paryżu – tamtejsze władze nałożyły na niego 14 milionów dolarów (w przeliczeniu) kary za udostępnianie lokali bez miejskiej licencji. Z kolei w listopadzie zeszłego roku firma pozwała Boston z powodu nowych przepisów, które ograniczają wynajem krótkoterminowy, i na podstawie których miasto chce nałożyć na nią kary.

Airbnb w oświadczeniu twierdzi, że jest otwarte na współpracę z miastami (w wielu z nich pobiera już opłaty turystyczne), tworzenie przepisów i dzielenie się danymi. Model, który propaguje, pozwala z jednej strony zarabiać właścicielom mieszkań dodatkowe pieniądze, wykorzystywane potem na opłaceni rachunków, a turystom umożliwia odwiedzenie za niewielkie pieniądze czasem drogich miejsc, jak wybrzeże Kalifornii.

Expedia nie zgadza się z wyrokiem, bo jej zdaniem godzi on w prawo do innowacyjności w internecie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miasta chcą kontrolować najem krótkoterminowy

Najem krótkoterminowy w ośrodkach turystycznych rozwija się na niespotykaną dotąd skalę, przyczyniając się do ...

Co trzeci Europejczyk bez tygodnia wakacji

Co trzeci Europejczyk nie mógł sobie pozwolić w zeszłym roku na tygodniowe wakacje – ...

Betlej: Nadchodzą wielkie chwile Egiptu

Wyjazdy do Egiptu na październik, listopad i grudzień sprzedają się ostatnio bardzo dobrze. Niebawem ...

Po implanty do Kima? Korea Północna stawia na turystykę medyczną

Korea Północna zamierza zacząć specjalizować się od 2020 roku w turystyce medycznej.Będzie oferować cudzoziemcom ...

PZOT: W biurach podróży jest lepiej niż podawaliśmy

8 tysięcy rezerwacji i 22 tysiące klientów odnalazł w swoich zasobach MerlinX. Wcześniej nie ...

Polscy turyści chętnie odwiedzają Niemcy

Od stycznia do czerwca zagraniczni turyści wykupili w Niemczech 39,8 miliona noclegów. To o ...