Airbnb i Expedia ukarane za nielegalne noclegi

Bloomberg

Airbnb i Expedia przegrały w kalifornijskim sądzie spór o to, kto odpowiada za udostępnianie mieszkań niezgłoszonych do wynajmu krótkoterminowego. Wyrok może wpłynąć na ich działalność w całym kraju

Airbnb i HomeAway, portale pośredniczące w wynajmowaniu mieszkań turystom (ten drugi należy do Grupy Expedia), przegrały spór w sądzie apelacyjnym w Santa Monice w Kalifornii z tamtejszymi władzami. Portale domagały się zdjęcia z nich odpowiedzialności za udostępnianie mieszkań, których właściciele działają nielegalnie – podał Bloomberg. Sędziowie przyznali rację miastu, które uważa, że portale odpowiadają za treści zamieszczane u nich przez użytkowników.

Airbnb (6 milionów ofert), przypomina Bloomberg, walczy w różnych częściach Stanów Zjednoczonych o możliwość legalnego prowadzenia biznesu. W styczniu firma wygrała sprawę sądową w Nowym Jorku, dzięki czemu na pewien czas została zwolniona z obowiązku przekazywania ratuszowi danych właścicieli mieszkań, którzy oferują lokale za jej pośrednictwem. Gdyby wyrok okazał się niekorzystny, liczba rezerwacji w metropolii mogłaby spaść nawet o połowę.

Portal ma również problemy w Paryżu – tamtejsze władze nałożyły na niego 14 milionów dolarów (w przeliczeniu) kary za udostępnianie lokali bez miejskiej licencji. Z kolei w listopadzie zeszłego roku firma pozwała Boston z powodu nowych przepisów, które ograniczają wynajem krótkoterminowy, i na podstawie których miasto chce nałożyć na nią kary.

Airbnb w oświadczeniu twierdzi, że jest otwarte na współpracę z miastami (w wielu z nich pobiera już opłaty turystyczne), tworzenie przepisów i dzielenie się danymi. Model, który propaguje, pozwala z jednej strony zarabiać właścicielom mieszkań dodatkowe pieniądze, wykorzystywane potem na opłaceni rachunków, a turystom umożliwia odwiedzenie za niewielkie pieniądze czasem drogich miejsc, jak wybrzeże Kalifornii.

Expedia nie zgadza się z wyrokiem, bo jej zdaniem godzi on w prawo do innowacyjności w internecie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tunezyjska turystyka z certyfikatem „Ready and Safe”

Zakaz gromadzenia się, mierzenie temperatury, hotele, restauracje i autokary wypełnione tylko w połowie – ...

Barcelona zawiesza na rok wynajmowanie pokojów turystom

Jeszcze na początku sierpnia rząd Hiszpanii zezwolił na wynajmowanie pokojów turystom, teraz Barcelona zawiesiła ...

Sąd: Można ważyć stewardesy Aerofłotu

Rosyjski sąd oddalił skargę na dyskryminację ze względu na wygląd, złożoną przez stewardesę, którą ...

Oszust internetowy ukradł pieniądze klientom Travelplanet.pl

Wysyłając fałszywe ponaglenia w sprawie zapłaty za wakacje, oszust wyłudził pieniądze od klientów sieci ...

USA: Kolejnych 100 dni bez wypływania w rejsy

Ameryka przedłużyła zakaz wypływania w rejsy obowiązujący wszystkie statki wycieczkowe. Zakaz wydany przez Amerykańskie ...

Ruszyła Łódzka Organizacja Turystyczna

Na początek mają 350 tysięcy złotych budżetu, ale w przyszłym roku liczą już na ...