Hotele ibis otwarte na pasje

Materiały prasowe

Turyści widzą w hotelach „wyjątkowe miejsce spotkań”, deklarują też, że słuchają muzyki i chętnie poznaliby w miejscach, które odwiedzają, lokalnych artystów. Dlatego Accor zamierza nadać nowy charakter swoim hotelom sieci ibis i zbliżyć się do oczekiwań gości

Tymczasem firma zaprezentowała elementy nowej strategii wizerunkowej ibisów dziennikarzom i przedstawicielom branży turystycznej. Strategia powstała na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej przez firmę badającą opinię publiczną, Ipsos, na zlecenie ibisa w sześciu krajach*. Zdaniem 80 procent ankietowanych nowoczesny hotel jest „wyjątkowym miejscem spotkań, w którym wszyscy czują się mile widziani”. 67 procent stwierdziła, że oczekuje „wygodnego noclegu” w połączeniu z możliwością zjedzenia czegoś dobrego i poznania nowych ludzi albo posłuchania muzyki na żywo. „Taka gama różnych możliwości w jednej lokalizacji jest ważna dla większości badanych” – czytamy w komunikacie. „Hotele ibis proponują ponadto innowacyjne i wielofunkcyjne przestrzenie, które zachęcają do nawiązywania kontaktów i interakcji pomiędzy gośćmi, podróżnymi i lokalnymi społecznościami”.

79 procent respondentów przyznało też, że słuchanie muzyki ma kluczowe znaczenie w ich życiu. Co więcej, 53 procent badanych potwierdza, że w czasie podróży lubi odkrywać lokalne gatunki muzyki i miejscowych artystów. Idąc tym tropem AccorHotels zapowiada, że w tym roku przeprowadzi kampanię „ibis Music”, realizowaną we współpracy z Sony Music Uk’s 4th Floor Creative Group, Spotify i węgierski Sziget Festival. W jej ramach w hotelach ibisa w 17 krajach odbędzie się 44 koncertów. Spośród 88 artystów zostanie wybranych dziewięciu, którzy wystąpią w międzynarodowym finale – w strefie marki ibis na Sziget Festival 2019.

Podczas piątkowego spotkania w Poznaniu z dziennikarzami szefowa marketingu AccorHotels w Polsce Joanna Świerkosz wyjaśniała, jakie jeszcze wnioski wyciągnęła firma z badania – stały się one podstawą do oceniania rekrutowanych pracowników. Od teraz ibis zamierza zatrudniać pasjonatów. Jednym z wielu tego przykładów jest specjalistka od „guest experience” pięciu hoteli Ibis w Poznaniu, która prywatnie śpiewa w chórze, co „ułatwia wczuwanie się w sytuację innych, a zarazem potwierdza wizerunek Poznania, jako ‚miasta chórów'”.

– Mają porwać serducha naszych gości – tak kompetencje pracowników guest experience określała Świerkosz. – Zawsze, gdy używam zwrotu „guest experience” – dodaje – szukam dla niego jakiegoś polskiego odpowiednika. Niestety, nie znajduję, a dosłowne tłumaczenie: „doświadczenie gości” wydaje mi się nie odpowiadać zadaniom, które ci pracownicy wypełniają. Mają być najbliżej naszych klientów, współuczestniczyć w ich pasjach i zapewniać im ciągłą opiekę.

Szefowa marketingu zwracała też uwagę na zmiany organizacyjne, które w ostatnim czasie wprowadzono w hotelach, w tym przede wszystkim zminimalizowanie recepcji i przeniesienie jej funkcji do aplikacji mobilnych i do internetu. Nie oznacza to jednak odseparowania obsługi od osób, które korzystają z hotelowych usług. Wręcz przeciwnie, zdaniem Świerkosz wzajemne relacje są pogłębiane i kształtowane inaczej niż dotąd, a co więcej, rekrutacja pracowników nastawiona jest właśnie na takie cechy, jak otwartość na potrzeby innych i szeroko rozumiana gościnność.

W trakcie poznańskiego spotkania przedstawiciele AccorHotels i Orbisu podkreślali, że tutaj nie mówi się już o „zasobach ludzkich”, ale o talencie, pasji i o kulturze każdego z pracowników. Accor dąży, by zapewnić im zawodową satysfakcję . Firma już podczas rekrutacji rozpoznaje wartość każdego zatrudnianego przez ujawnienie jego zdolności. – Poszukujemy – mówili – ludzi, którzy nie tyle są fachowcami w hotelarstwie, ile pasjonatami w kontaktach międzyludzkich. Zauważali, jednocześnie, że gościnność to cecha zawodowa, a motywacją lub siłą napędową w pracy jest przyjemność czerpana z zadowolenia klientów.

*Badanie przeprowadzono we Francji, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Singapurze i Australii, z uwzględnieniem reprezentatywnej próby populacji w każdym kraju.

Mogą Ci się również spodobać

Jednogwiazdkowe noclegi błyskawicznie drożeją

O ponad 69 procent podrożały w marcu, porównując rok do roku, noclegi w jednogwiazdkowych ...

Betlej: Itaka z magicznym milionem klientów

Biuro podróży Itaka obsłuży w tym roku ponad milion klientów z Polski, Czech i ...

Sprzedaż w sieci to źródło danych dla kierunków

Organizacje zarządzające kierunkami turystycznymi nie mogą rezygnować z sprzedaży przez internet. To, że wiele ...

Wi-Fi w pendolino przed końcem roku?

PKP Intercity zapowiada, że w ciągu tygodnia lub dwóch przystąpi do zaawansowanych rozmów w ...

Enter Air rośnie, zarabia, wymienia flotę

Największy polski przewoźnik czarterowy, linia lotnicza Enter Air, przewiozła w zeszłym roku 1,16 miliona ...

Brytyjscy touroperatorzy we Wrocławiu o przyszłości branży

Powołanie komitetu, który zajmie się wpływem branży turystycznej na zmiany klimatyczne to najważniejsza decyzja, ...