Według raportu „Hotel Price Index” (HPI) serwisu Hotels.com wielu polskich podróżnych było gotowych zapłacić więcej za luksusowy pobyt w hotelach 5-gwiazdkowych, ale równie wielu postanowiło zaoszczędzić dzięki zrobieniu rezerwacji w bardziej przystępnych, 4-gwiazdkowych hotelach. W najbardziej ekstremalnym przypadku, polscy turyści mogli w ten sposób zaoszczędzić 1105 złotych za dobę.

Eksperci HPI wykazali, że w 75 ze 100 najpopularniejszych lokalizacjach w 2016 roku oferowane zakwaterowanie w hotelach 4-gwiazdkowych nie przekraczało ceny 600 złotych za noc. Oferta dotyczyła, m.in.: Phuket (Tajlandia), Hongkongu i Dubaju. Wiele popularnych europejskich miast, np. Rzym, Neapol czy Amsterdam było również zdecydowanie bardziej przystępnych cenowo w kategorii 4-gwiazdkowej. Taka cenę w hotelach 5-gwiazdkowych znaleźć można było tylko w 21 spośród 100 najpopularniejszych międzynarodowych kierunków turystycznych.

Z raportu wynika, że Polacy, którzy zdecydowali się spędzić urlop w kraju, mieli w 2016 roku do dyspozycji o wiele większą gamę hoteli z wyższej półki w przystępnych cenach. Doba w hotelach 5-gwiazdkowych w Zakopanem, Krakowie i Gdańsku kosztowała wszędzie nie więcej niż 600 złotych. Najlepsze stawki w kraju za nocleg w hotelu 5-gwiazdkowym oferowały Katowice, gdzie średnia cena doby hotelowej wynosiła 357 złotych.