Altus Palace zachwyci architektonicznymi detalami

Pałac powstał na zamówienie bogatego kupca
Pałac powstał na zamówienie bogatego kupca
Materiały inwestora

Dawny Pałac Leipzigerów we Wrocławiu zamienia się w pięciogwiazdkowy hotel Altus Palace.

Budynek przechodzi gruntowną restaurację pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków, co pozwoli przywrócić mu dawną świetność. Inwestorem jest firma deweloperska Torus z Gdańska. Planowany termin oddania budynku do użytku to koniec 2020 roku. Za projekt odpowiada wrocławska pracownia Archikon.

– Budynek, ze względu na zły stan techniczny wymagał ustabilizowania konstrukcji i skorygowania sposobu jego posadowienia – mówił podczas uroczystości umieszczenia wiechy kierownik projektu w Torusie Andrzej Palczak. – Głównym celem inwestycji jest przywrócenie wartości architektonicznych i historycznych.

CZYTAJ: Londyński hotel Ritz na sprzedaż? Może być wart miliard dolarów

Przedstawiciele dewelopera podkreślają, że budynek ma dużą wartość historyczną, kryje w sobie bogactwo detali w stylu renesansowym i barokowym. – Zachowało się w nim szereg cennych sztukaterii, stiuki marmoryzowane, bieg klatki schodowej z białego marmuru kararyjskiego, także część zabytkowej stolarki, parkietów intarsjowanych drewnem egzotycznym i boazerie – relacjonują. – W wyniku prac konserwatorskich usunięto już stare farby, odsłonięto bogate szczegóły historyczne. Natrafiono m.in. na stiuki i sztukaterie sieni przejazdowej, odsłonięto dużą liczbę kamiennych detali elewacji, a w szczególności w całości kamienny wykusz sali balowej na elewacji południowej. Odkryto też oryginalny sufit barokowy zasłonięty w wyniku przebudowy w latach 20. XX wieku.

Dawny Pałac Leipzigerów pierwotnie był trzyskrzydłowy. Na miejscu ujeżdżalni zbudował go w latach 1872-74 Ignatz Leipziger, żydowski bankier. Pałac zaprojektował znany architekt Karl Schmidt, który był również projektantem ważnych dla Wrocławia obiektów – przebudowy Opery Wrocławskiej i obiektu na Wzgórzu Partyzantów.

– Leipziger kilka lat po wybudowaniu sprzedał budynek Urzędowi Powiatowemu (Kreisausschuss). Funkcje administracyjne obiekt pełnił do 1945 roku. Po wojnie przez wiele lat był siedzibą Przedsiębiorstwa Geologicznego Proxima.1, które wykorzystywało go także na cele biurowe. W 2016 roku budynek został kupiony przez obecnego właściciela i inwestora, firmę Torus z Gdańska, która przywraca jego dawny blask i adaptuje na pięciogwiazdkowy, nowoczesny hotel – opowiadają przedstawiciele inwestora.

Pięciogwiazdkowy hotel będzie miał 81 pokojów. W piwnicach powstają restauracja, nieduże sale konferencyjne i spa (sauna, łaźnia parowa, jacuzzi). Operatorem hotelu będzie spółka Dobry Hotel, działająca w wielu miastach w Polsce – w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Poznaniu, Krakowie, Zakopanem, Mikołajkach i od niedawna w Jastarni. Obecna jest już także we Wrocławiu – prowadząc hotel Best Western Premier City Center.

– W ostatnich latach zauważamy, że goście coraz chętniej wybierają obiekty o najwyższym standardzie. Luksus w dzisiejszych czasach nie polega tylko na posiadaniu, ale przede wszystkim na doświadczaniu – mówi cytowany w komunikacie firmy Leszek Mięczkowski, prezes Dobrego Hotelu. – Hotel Altus Palace będzie budował tożsamość właśnie na magii miejsca i jego historii.

– Obiekt jest niezwykle istotny dla naszego miasta jako jedno z wybitnych dzieł architekta Karla Schmidta – dodaje Anna Kościuk z wrocławskiej pracowni Archikon, odpowiadająca za projekt. – Warte podkreślenia jest zaangażowanie inwestora, aby odkryty wystrój obiektu pieczołowicie uzupełnić i odtworzyć przy współpracy z konserwatorem. Jestem przekonana, że powstanie wysokiej klasy obiekt o dużej randze architektonicznej.

Mogą Ci się również spodobać

Portugalia zaprasza na plaże od 6 czerwca

Muzea, zabytki, galerie sztuki, restauracje, kawiarnie, cukiernie są już otwarte. Portugalia weszła w poniedziałek ...

W Tatrach drugi stopień zagrożenia lawinowego

Wraz ze wzrostem temperatury, pokrywa śnieżna w Tatrach jest coraz luźniej związana z podłożem, ...

Turcja czeka na 3 miliony Rosjan

Zdaniem tureckiej branży turystycznej kraj ten odwiedzi w 2017 roku nawet 3 miliony rosyjskich ...

FlixBus wchodzi do Turcji

Operator połączeń autobusowych FlixBus kupił turecką firmę przewozową Kamil Koç i wkrótce rozpocznie działalność ...

Nowy Hilton stanie w Kołobrzegu

Przy ul. Morawskiego w Kołobrzegu stanie nowy Hilton Garden Inn. Obiekt, który będzie miał ...

TUI zatrudnia o jedną trzecią mniej ludzi. Przez pandemię

W listopadzie 2020 roku TUI zatrudniał na świecie 38,2 tysiąca ludzi. Rok wcześniej miał ...