Altus Palace zachwyci architektonicznymi detalami

Pałac powstał na zamówienie bogatego kupca
Pałac powstał na zamówienie bogatego kupca
Materiały inwestora

Dawny Pałac Leipzigerów we Wrocławiu zamienia się w pięciogwiazdkowy hotel Altus Palace.

Budynek przechodzi gruntowną restaurację pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków, co pozwoli przywrócić mu dawną świetność. Inwestorem jest firma deweloperska Torus z Gdańska. Planowany termin oddania budynku do użytku to koniec 2020 roku. Za projekt odpowiada wrocławska pracownia Archikon.

– Budynek, ze względu na zły stan techniczny wymagał ustabilizowania konstrukcji i skorygowania sposobu jego posadowienia – mówił podczas uroczystości umieszczenia wiechy kierownik projektu w Torusie Andrzej Palczak. – Głównym celem inwestycji jest przywrócenie wartości architektonicznych i historycznych.

CZYTAJ: Londyński hotel Ritz na sprzedaż? Może być wart miliard dolarów

Przedstawiciele dewelopera podkreślają, że budynek ma dużą wartość historyczną, kryje w sobie bogactwo detali w stylu renesansowym i barokowym. – Zachowało się w nim szereg cennych sztukaterii, stiuki marmoryzowane, bieg klatki schodowej z białego marmuru kararyjskiego, także część zabytkowej stolarki, parkietów intarsjowanych drewnem egzotycznym i boazerie – relacjonują. – W wyniku prac konserwatorskich usunięto już stare farby, odsłonięto bogate szczegóły historyczne. Natrafiono m.in. na stiuki i sztukaterie sieni przejazdowej, odsłonięto dużą liczbę kamiennych detali elewacji, a w szczególności w całości kamienny wykusz sali balowej na elewacji południowej. Odkryto też oryginalny sufit barokowy zasłonięty w wyniku przebudowy w latach 20. XX wieku.

Dawny Pałac Leipzigerów pierwotnie był trzyskrzydłowy. Na miejscu ujeżdżalni zbudował go w latach 1872-74 Ignatz Leipziger, żydowski bankier. Pałac zaprojektował znany architekt Karl Schmidt, który był również projektantem ważnych dla Wrocławia obiektów – przebudowy Opery Wrocławskiej i obiektu na Wzgórzu Partyzantów.

– Leipziger kilka lat po wybudowaniu sprzedał budynek Urzędowi Powiatowemu (Kreisausschuss). Funkcje administracyjne obiekt pełnił do 1945 roku. Po wojnie przez wiele lat był siedzibą Przedsiębiorstwa Geologicznego Proxima.1, które wykorzystywało go także na cele biurowe. W 2016 roku budynek został kupiony przez obecnego właściciela i inwestora, firmę Torus z Gdańska, która przywraca jego dawny blask i adaptuje na pięciogwiazdkowy, nowoczesny hotel – opowiadają przedstawiciele inwestora.

Pięciogwiazdkowy hotel będzie miał 81 pokojów. W piwnicach powstają restauracja, nieduże sale konferencyjne i spa (sauna, łaźnia parowa, jacuzzi). Operatorem hotelu będzie spółka Dobry Hotel, działająca w wielu miastach w Polsce – w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Poznaniu, Krakowie, Zakopanem, Mikołajkach i od niedawna w Jastarni. Obecna jest już także we Wrocławiu – prowadząc hotel Best Western Premier City Center.

– W ostatnich latach zauważamy, że goście coraz chętniej wybierają obiekty o najwyższym standardzie. Luksus w dzisiejszych czasach nie polega tylko na posiadaniu, ale przede wszystkim na doświadczaniu – mówi cytowany w komunikacie firmy Leszek Mięczkowski, prezes Dobrego Hotelu. – Hotel Altus Palace będzie budował tożsamość właśnie na magii miejsca i jego historii.

– Obiekt jest niezwykle istotny dla naszego miasta jako jedno z wybitnych dzieł architekta Karla Schmidta – dodaje Anna Kościuk z wrocławskiej pracowni Archikon, odpowiadająca za projekt. – Warte podkreślenia jest zaangażowanie inwestora, aby odkryty wystrój obiektu pieczołowicie uzupełnić i odtworzyć przy współpracy z konserwatorem. Jestem przekonana, że powstanie wysokiej klasy obiekt o dużej randze architektonicznej.

Mogą Ci się również spodobać

Madryt – wynajem turystyczny mieszkań to usługi

Wynajmowanie mieszkań turystom przynosi mieszkańcom miasta znaczące zyski. A skoro tak, należy tę działalność ...

Rejsy po Nilu znów popularne

Ponad 100 statków turystycznych pływa obecnie po Nilu. Wzrost sprzedaży wycieczek po Nilu, w ...

Szef Ryanaira ocenia sytuację w branży lotniczej

Ryanair poczeka z kupowaniem nowych samolotów. Brexit nie wpłynie mocno na linię, ale Londyn ...

Arabia Saudyjska – tysiące turystów w dziesięć dni

W ciągu pierwszych dziesięciu dni od momentu kiedy Arabia Saudyjska otworzyła się na turystów ...

Wnukowo już oficjalnie lotniskiem Tupolewa

Międzynarodowe lotnisko Wnukowo w Moskwie przyjęło imię Andrieja Nikołajewicza Tupolewa – radzieckiego generała i ...

TUI: obroty w górę, zysk operacyjny w dół

O 4,4 procent wzrosły obroty Grupy TUI w pierwszym kwartale bieżącego roku rozliczeniowego. W ...