Rząd Francji planuje wydać 18 miliardów euro na wsparcie tamtejszej branży turystycznej – pisze portal branży turystycznej Tourism Review. Z tej kwoty 1,3 miliarda euro ma pójść na stworzenie portalu rezerwacyjnego, w którym znajdą się tylko usługi turystyczne realizowane we Francji – noclegi i propozycje restauratorów. Inwestycję sfinansują krajowa instytucja finansowa Caisse des Dépôts i bank inwestycyjny Bpifrance.

CZYTAJ TEŻ: Co dobre dla turystyki, dobre dla Francji

Z informacji prasowej międzyresortowej komisji ds. turystyki wynika jednak, że serwis nie będzie gotowy przed sezonem lato 2020, ma działać w kolejnym roku. Prezes Caisse des Dépôts, Eric Lombard, uważa, że francuska branża turystyczna nie powinna być w dalszym ciągu zależna od portali typu Airbnb czy Booking.com, którym trzeba płacić za dystrybucję oferty. Jego zdaniem, koniecznie trzeba przywrócić kontakty z klientami i jednocześnie zadbać o pełniejszą informację na temat atrakcji turystycznych kraju, na przykład miejsc wartych odwiedzenia, godzin otwarcia atrakcji itp. Nad portalem całkowitą kontrolę będzie mieć rząd za pośrednictwem Caisse des Dépôts.

Dla serwisu na pewno dużym konkurentem będzie Airbnb, z którego zeszłego lata skorzystało 8,5 miliona Francuzów. Ze statystyk tego amerykańskiego portalu wynika też, że w ciągu miesiąca, od 15 kwietnia do 15 maja tego roku, jego ofertę przeglądało 21,2 miliona francuskich turystów zainteresowanych wyjazdem w najbliższych miesiącach.