Estyjska, Brysna i Śmięcka – nowe wyspy Polski

Estyjska, Brysna i Śmięcka to wyłonione w konkursie nazwy trzech wysp, które powstaną po przekopaniu Mierzei Wiślanej.

Publikacja: 23.09.2020 15:05

Estyjska, Brysna i Śmięcka – nowe wyspy Polski

Foto: Fot. Adobe Stock

Estyjska, Brysna i Śmięcka zwyciężyły w konkursie na nazwy trzech wysp, które powstaną na Zalewie Wiślanym i Szczecińskim po przekopaniu Mierzei Wiślanej i pogłębieniu toru wodnego Świnoujście-Szczecin z ziemi tam wydobytej – informuje w komunikacie organizator głosowania, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Swoje głosy oddało prawie 22 tysiące osób.

Estyjska (od średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego) ma się nazywać wyspa na tymże zalewie – na tę nazwę zagłosowały 9984 osoby. Na podium znalazły się też Bursztynowa, 8391 głosów, i Rukwiel – 1853 głosy.

Internauci uznali, że najlepszą nazwą dla północnej wyspy na Zalewie Szczecińskim będzie Brysna (od połączenia „bryzy” i „snu”), która zdobyła 9693 głosy. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Wielecka, 5279 głosów, i Zabawa z 2439 głosów.

Wyspa południowa na Zalewie Szczecińskim ma się natomiast nazywać Śmięcka (od nazwy uroczyska i nieistniejącej już wsi w dzisiejszym powiecie goleniowskim) – taką nazwę dla niej wybrało 8735 osób. Drugie i trzecie miejsce zajęły Wyraj – 5988 głosów i Przygoda – 2575 głosów.

CZYTAJ TEŻ: Przekop Mierzei Wiślanej ma służyć także turystyce

Konkurs na nazwy wysp to pomysł ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka. W jego pierwszym etapie, który odbył się w sierpniu, internauci przysłali propozycji, spośród których komisja konkursowa wyłoniła 15 nazw. Te z kolei poddano ogólnopolskiemu głosowaniu internetowemu, które zakończyło się 20 września.

Teraz, jak głosi komunikat, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o nadanie „zwycięskich nazw nowo powstającym terytoriom Rzeczypospolitej”. Ich autorzy dostaną natomiast pamiątkowe grawertony.

Na Estyjskiej, Brysnej i Śmięckiej, które mają powstać do 2022 roku, utworzone zostaną rezerwaty ptaków wodnych.

Nowe Trendy
Minister od turystyki, Piotr Borys, nie zostanie prezydentem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nowe Trendy
Bruksela sprawdza, czy Google nie łamie prawa, pokazując oferty lotów
Nowe Trendy
Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”
Nowe Trendy
Grecka wyspa będzie neutralna klimatycznie. Zainwestuje w nią gigant turystyczny
Nowe Trendy
Ukraina planuje turystykę po wojnie. Na razie pokazuje odwagę swoich obywateli