INSETE, dział badawczy greckiej organizacji branży turystycznej SETE, przeanalizował wydatki turystów odwiedzających Grecję i jej głównego konkurenta turystycznego – Hiszpanię.

Z danych, które przytacza portal Greek Travel Pages, wynika, że w 2019 roku odwiedzający Grecję przeznaczali na swój pobyt średnio 564 euro, podczas gdy w Hiszpanii wskaźnik ten wyniósł 1102 euro. W 2018 roku było to odpowiednio 520 i 1084 euro.

CZYTAJ TEŻ: Hiszpania wprowadza nowe testy dla turystów. Będzie taniej

Tak duże rozbieżności INSETE tłumaczy różnymi rynkami źródłowymi. W Grecji duża część odwiedzających to mieszkańcy krajów bałkańskich, którzy średnio wydają na wakacje mniej, co zaniża statystyki. Przy założeniu, że w obu państwach wypoczywaliby klienci z tych samych krajów, średnia dla Grecji wyniosłaby w zeszłym roku 653 euro i 608 euro dla Hiszpanii.

To przeczy przeświadczeniu, ze Grecja jest tanim kierunkiem wyjazdowym dla Europejczyków. INSETE podkreśla, że mieszkańcy Starego Kontynentu na swoje wakacje przeznaczają tam więcej niż na wakacje w Hiszpanii. Ta ostatnia zyskuje natomiast dzięki dużej popularności wśród Rosjan i Amerykanów, którzy mają grubsze portfele.