Kazachstan wyróżniony przez Lonely Planet – za społeczność

Kazachstan został doceniony w prestiżowym zestawieniu Lonely Planet najlepszych kierunków turystycznych na 2021 rok.

Publikacja: 28.12.2020 17:00

Kazachstan wyróżniony przez Lonely Planet – za społeczność

Foto: Atrakcją stolicy, Nur-Sułtana (dawniej Astany) jest wieża widokowa Bejterek. Fot. shutterstock.

Doroczne zestawienie Best in Travel to najważniejszy i najbardziej prestiżowy ranking w branży turystycznej. Lista Lonely Planet przedstawia kierunki podróżnicze na kolejny rok.

Dokąd pojechać w 2021 roku

Ranking Lonely Planet to dla wielu ludzi na całym świecie najważniejsza podpowiedź, dokąd pojechać w nadchodzącym roku. W najnowszej edycji Best in Travel na liście krajów rekomendowanych do odwiedzenia w 2021 roku znalazł się Kazachstan.

Kraj został szczególnie doceniony w kategorii „Społeczność”. Zwraca ona szczególną uwagę m.in. na ludzi, którzy promują zamieszkiwane przez siebie tereny.

A jak wie z doświadczenia wielu podróżników, esencją włóczęgi na własną rękę jest poznawanie mieszkańców odwiedzanych terenów i czerpanie z rozmów z nimi wiadomości o wartych odwiedzenia miejscach. Nikt bowiem lepiej od lokalnej ludności nie wie, jakie urokliwe zakątki skrywają dane tereny, nikt lepiej nie podpowie, gdzie spotkamy dzikie zwierzęta, natrafimy na ciekawe rośliny czy też będziemy się mogli rozkoszować niepowtarzalnymi widokami.

""

Przestrzeń, dzika natura, wspaniałe krajobrazy – to atuty tego jednego z największych krajów świata. Fot. Shutterstock

turystyka.rp.pl

Zdaniem Lonely Planet, w tej dziedzinie Kazachstan zdecydowanie się wyróżnia. Warto o tym pamiętać planując urlop w 2021 roku – jeśli tylko sytuacja, ze zrozumiałych względów, pozwoli na swobodne podróżowanie.

Atuty lokalnych społeczności

Lonely Planet akcentuje współpracę Kazachstańskiego Stowarzyszenia Turystycznego z przedstawicielami społeczności lokalnych, mającą z jednej strony tworzyć ofertę prywatnych noclegów, a z drugiej – pokazać płynące z tego korzyści i możliwości rozwoju gospodarczego danej społeczności. Stowarzyszenie edukuje mieszkańców z podstaw biznesu hotelarskiego, pomagając im przekształcać ich domy i tradycyjne jurty w nowoczesne obiekty noclegowe ze wszystkimi udogodnieniami oczekiwanymi przez zagranicznych turystów.

Kazachstan – dziewiąty co do wielkości kraj na świecie i największe państwo śródlądowe – oferuje gościom bardzo zróżnicowaną ofertę turystyczną. Są tu miejsca dla każdego: od dziewiczej przyrody, poprzez bogatą kulturę i tętniące życiem bazary, po pełne ciekawej architektury nowoczesne miasta i wszelkiego rodzaju aktywności, jak narciarstwo, turystyka piesza czy jazda konna, w której Kazachowie od wieków są mistrzami.

""

Mieszkańcy Kazachstanu to jeden z jego największych skarbów. Fot. Shutterstock

turystyka.rp.pl

„To jest czas na Kazachstan. Odradzające się w Azji Środkowej zainteresowanie dziedzictwem Jedwabnego Szlaku pomogło krajowi wyjść z cienia i stać się pożądanym celem wyjazdów” – wskazują eksperci Lonely Planet.

Kazachstan stawia na zrównoważoną turystykę

Jak mówi „Rzeczpospolitej” Erkinbayev Erzhan, prezes organizacji Kazakh Tourism, coraz wyraźniej turyści na świecie poszukują wypoczynku, pozwalającego oderwać się od otaczającego ich na co dzień świata i spraw. – Dlatego rozwija się ekoturystyka i wyjazdy przestrzegające zasad zrównoważonego rozwoju – opowiada Erzhan.

– Taki trend można też dostrzec w naszym kraju. Na przykład mimo pandemii parki narodowe Kazachstanu straciły zaledwie 28 procent ruchu w porównaniu z ubiegłym rokiem, podczas gdy frekwencja w obiektach sanatoryjno-uzdrowiskowych i noclegowych zmniejszyła się odpowiednio o 38 procent i 41 procent – wymienia.

""

Turyści poszukują dzisiaj życia blisko natury. Fot. Shutterstock

turystyka.rp.pl

Jak dodaje, w ostatnich latach Kazachstan coraz częściej wyróżnia się na światowej mapie turystyki jako ekokierunek. Potwierdzają to wyniki różnych rankingów.

– Na przykład na początku tego roku British Backpackers Society umieściło nas w pierwszej piątce krajów wartych odwiedzenia w 2020 roku przez miłośników aktywnych ekopodróży. Prestiżowe wydawnictwo Gulf wskazało Wielkie Jezioro Ałmatyńskie wśród najważniejszych miejsc do zobaczenia dla mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich, z kolei rosyjska agencja RIA uznała jezioro Kaindy za jedno z najpiękniejszych jezior górskich na świecie – wymienia prezes Kazakh Tourism.

– Na rozległych obszarach naszego kraju znajduje się 13 parków narodowych, 10 rezerwatów przyrodniczych, 6 rezerwatów biosfery, 5 obszarów chronionych, 79 pomników przyrody, a łączna powierzchnia wszystkich terenów przyrodniczych objętych specjalną ochroną to ok. 9 proc. obszaru Kazachstanu – dodaje Erkinbayev Erzhan. I zapowiada także nowe działania rządu na rzecz promowania ekoturystyki.

""

Kraj szczyci się pamiątkami świadczącymi o kulturze i tradycji. Fot. shutterstock.

turystyka.rp.pl

Doroczne zestawienie Best in Travel to najważniejszy i najbardziej prestiżowy ranking w branży turystycznej. Lista Lonely Planet przedstawia kierunki podróżnicze na kolejny rok.

Dokąd pojechać w 2021 roku

Pozostało 96% artykułu
Nowe Trendy
Brytyjska branża turystyczna: Brakuje pracowników i zrównoważonej gospodarki
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nowe Trendy
Co piąty turysta przyjechał do Polski z zagranicy. Najwięcej z Niemiec
Nowe Trendy
Minister od turystyki, Piotr Borys, nie zostanie prezydentem
Nowe Trendy
Bruksela sprawdza, czy Google nie łamie prawa, pokazując oferty lotów
Nowe Trendy
Jaki wpływ na gospodarkę ma branża spotkań i wydarzeń? „Wyniki są imponujące”