Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa Egiptu uruchomiło sprzedaż biletów elektronicznych do muzeów w Kairze (na placu Tahrir), w Szarm el-Szejk i Hurghadzie – donosi gazeta „Daily News Egypt” w swoim elektronicznym wydaniu. Asystent ministra do spraw rozwoju stacji archeologicznych Iman Zidan potwierdza, że system obejmie 30 obiektów kultury w kraju, zarówno w Kairze i Gizie, jak i Luksorze i Asuanie. Osoby, które odwiedzają je regularnie, będą korzystać z ofert promocyjnych, można też będzie zarezerwować wejściówki z wyprzedzeniem.

CZYTAJ TEŻ: Egipt obniża ceny dla turystów i zachęca: „Ciesz się zimą w Egipcie”

Bilety można kupić w e-kioskach, płacąc kartami kredytowymi czy korzystając z systemu płatności bezdotykowych lub elektronicznych portfeli. To jeden z elementów strategii cyfryzacji, która obejmuje także muzea i stacje archeologiczne. Projekt uwzględnia również stworzenie automatycznych punktów sprzedaży pamiątek i systemów rezerwacyjnych. Dzięki temu będzie można pozyskiwać dane statystyczne o przychodach. Podobne rozwiązania są wykorzystywane w Europie i w Stanach Zjednoczonych.

Z kolei elektroniczne bramki pozwolą regulować przepływ turystów. Goście będą mogli zamówić też usługi dodatkowe, takie jak szybka linia wejścia czy przewodniki audio. Dla instytucji to również wygodne narzędzie marketingowe – pozwoli tworzyć różne oferty, na przykład bilety roczne.